Lauku partnerības “Lielupe” valdes priekšsēdētāja Līga Švānberga un projektu vadītāja Videga Strautniece vērtē, cik aktīvi ir novada pagastu iedzīvotāji.

Foto: no Videgas Strautnieces un Līgas Švānbergas personīgā arhīva
Kad 2023. gadā jaunajā Pašvaldību likumā tika iestrādāta sadaļa par pašvaldību iedzīvotāju padomēm, biedrība Lauku partnerība “Lielupe”, kas darbojas jau divus gadu desmitus, saskatīja šo iniciatīvu kā instrumentu, lai sekmētu iedzīvotāju līdzdalību. Vairākas no Jelgavas novada iedzīvotāju padomēm tika izveidotas pērnā gada nogalē, vairākas tiek veidotas tagad.
Visu pagastu kopīga biedrība
Kā biedrība Lauku partnerība “Lielupe” darbojas 20 gadus. “Latvijā biedrības, kas darbojas kā partnerības, tika dibinātas ar mērķi strādāt pie vietējās attīstības stratēģijām savā teritorijā, lai saņemtu Eiropas Savienības finansējumu LEADER projektiem. Tas arī ir mūsu galvenais darbs, ar ko mēs Jelgavas novadā darbojamies,” stāsta biedrības Lauku partnerība “Lielupe” valdes priekšsēdētāja Līga Švānberga.
Teritoriālā reforma biedrības darbību nav ietekmējusi, vienīgi to, ka no 16 pagastiem, kas iepriekš bija kā biedrības biedri, šobrīd ir viena novada pašvaldība kā biedrs ar pieciem pašvaldības deleģētiem pārstāvjiem. Papildus tam biedrības padomē darbojas arī pieci novada uzņēmēji, kā arī nevalstiskās organizācijas (NVO). “Biedrības pamatkodols ir šie piecpadsmit cilvēki,” skaidro Lauku partnerības “Lielupe” valdes priekšsēdētāja Līga Švānberga.
Aicina līdzdarboties ikvienu
Svarīgs elements biedrības darbībā ir pašu novada iedzīvotāju iesaiste, pirmkārt jau viņu ieinteresētība. “LEADER projekta būtība ir tajā, ka pagastu iedzīvotāji izvirza konkrētas idejas un projektus, ko savā pagastā vēlas attīstīt un īstenot,” konkretizē biedrības valdes priekšsēdētāja. “Savukārt kopš 2016. gada aktivizējusies arī uzņēmējdarbības sadaļa. No kopējā finansējuma, ko mums piešķir Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai, ne mazāk kā 50% tiek novirzīti uzņēmējdarbības projektiem. Biedrības mājaslapā esam snieguši ziņas par visiem Jelgavas novadā realizētajiem uzņēmējdarbības un sabiedriskā labuma projektiem.” Citiem vārdiem, darbības pamats ir sabiedriski aktīvi cilvēki, kuriem ir svarīgi īstenot savas idejas. Savukārt biedrības pārziņā ir stratēģijas dokumenta izstrāde, kas tiek iesniegta un aizstāvēta starpministriju komisijā, kurā atbildīgā institūcija ir LR Zemkopības ministrija.
“Pamatojoties uz stratēģijas dokumentu, biedrība uz katru Eiropas Savienības plānošanas periodu saņem finansējumu un, izsludinot konkursu, aicina iedzīvotājus, uzņēmējus, biedrības un pašvaldības pieteikt savus projektus. Ir divi virzieni – uzņēmējdarbība un sabiedriskās aktivitātes, to dažādošana, pieejamība, sasniedzamība iedzīvotājiem,” pauž Līga Švānberga. Lielu Lauku partnerības “Lielupe” valdes locekļu darba daļu veido izbraukumi uz pagastiem, konsultācijas ar iedzīvotājiem, aktivitātes darba grupās, pārrunas ar pašvaldību pārstāvjiem un uzņēmējiem, tāpēc svarīga ir katra cilvēka iesaiste.


“Kopdare” modināšanai
Biedrība Lauku partnerība “Lielupe” strādā pie iniciatīvas “Kopdare”, kam ir atsevišķa vietne internetā – www.kopdare.lv. “Šo iniciatīvu uzsākām 2020. gada pavasarī ar Aktīvo iedzīvotāju fonda atbalstītu projektu, kas sastāvēja no daudzām aktivitātēm, kuras laika gaitā paplašinājās. Tagad īstenojam jau trešo projektu, kas ir iniciatīvas turpinājums.”
Projektu vadītāja Videga Strautniece ir novērojusi, ka laika gaitā iedzīvotāju interese par projektu izstrādi un vēlme savā pagastā aktīvi līdzdarboties ir samazinājusies. “Kopā ar Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes studentiem veicām aptauju, kurā secinājām, ka iedzīvotāji kļuvuši mazaktīvi. Jā, viņi piedalās vēlēšanās – procentuāli tā ir maza cilvēku daļa, taču sabiedriskajās aktivitātēs iesaistās vēl mazāk.” Sanāk paradokss: pagastu iedzīvotāji atzīst, ka vēlme līdzdarboties viņiem piemīt, taču tajā pašā laikā cilvēki ir mazaktīvi. “Tas arī ir galvenais iemesls, kāpēc iesākām projektu “Kopdare”. Sapratām, ka nepieciešams jauns impulss, jauna aktivitāte, lai mudinātu mūsu cilvēkus kļūt sabiedriski aktīviem. Mūsu uzstādījums ir iedzīvotājus aicināt vairāk iedziļināties sociālos, ekonomiskos un politiskos jautājumos, kas skar viņu pagastu – vietu, kur šie cilvēki dzīvo. Tas, ka ļaudis ar daudz ko nav apmierināti, kas notiek viņu pagastā, ir fakts, taču parasti viņi to pārrunā mājās ar savējiem, līdz ar to tālāk nekas nevirzās.”
Iespēja priekšlikumiem
Viena no problēmām ir tā, ka pagastu iedzīvotāju interese par pašvaldību vēlēšanām ir minimāla. “Jāsaprot, ka svarīgi ir iesaistīties mums pašiem un jābūt zinošākiem jautājumos par to, kādus lēmumus pieņem pašvaldības deputāti, kam tērē pašvaldības finansējumu un kur nonāk mūsu nodokļu nauda. Līdz ar to varam teikt, ka lauku partnerības darbs tagad norit vietējās demokrātijas virzienā.”
Patlaban pagastos veidojas iedzīvotāju padomes, kas ir uzskatāms par vienu no iniciatīvas “Kopdare” darba rezultātiem tādā ziņā, ka šo procesu ir izdevies veicināt. “Iedzīvotāju padome dod iespēju katram pašam iesniegt savus priekšlikumus,” piebilst L. Švānberga.
Interešu aizstāvība
Arī Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) nesen atbalstījis projektu, kurā paredzētas aktivitātes līdz 2025. gada nogalei. “Pirmā aktivitāte saistībā ar projektu “Kopdare” – iedzīvotāju forums – jau ir notikusi. Tā bija pirmā reize, kad satikās nesen izveidotās iedzīvotāju padomes un cilvēki lēma par to, kā sastrādāties un kas ir risināmie jautājumi,” skaidro biedrības Lauku partnerība “Lielupe” valdes priekšsēdētāja. “Otrā aktivitāte sākās 26. martā. Tās ir četras apmācību dienas iedzīvotāju padomju pārstāvjiem un ikvienai ieinteresētajai personai. Mērķis ir izpratnes stiprināšana un praktisku zināšanu ieguve, kā ir virzāma interešu aizstāvība savā kopienā un kā tās veiksmīgāk pārstāvēt kādā no institūcijām, sākot no sava pagasta un beidzot ar Eiropas Savienības institūcijām.”
Maija vidū pirms pašvaldību vēlēšanām plānota trešā aktivitāte. Tās būs deputātu kandidātu debates, uz kurām varēs ierasties klātienē vai arī vērot tiešsaistē. “Tā būs iespēja cilvēkiem izvērtēt, par kuru deputāta kandidātu balsot,” piebilst V. Strautniece. “Savukārt pēc vēlēšanām plānojam aktivitāti “Kafija ar politiķiem”, kur iedzīvotāji varēs uzdot jautājumus, kā deputātiem veicies pirmajās 100 dienās. Taču galvenais, ko vēlamies uzsvērt, – visas minētās aktivitātes ir domātas Jelgavas novada iedzīvotājiem, tāpēc aicinām viņus piedalīties.”
UZZIŅAI
Pašvaldību likumā 2023. gadā tika iestrādāta sadaļa par iedzīvotāju padomēm. Jelgavas novadā patlaban ir astoņas iedzīvotāju padomes. Tās darbojas šādos pagastos:
Eleja,
Glūda,
Līvbērze,
Platone,
Svēte,
Valgunde,
Vircava,
Zaļenieki.
Biedrības “Lauku Partnerība Lielupe” adrese ir Jāņa Asara ielā 21, Jelgavā.
Mājaslapa www.partneribalielupe.lv
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Projekts “Novadu aktualitātes”. Par saturu atbild “Zemgales Ziņas”.
Reklāma