Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Ledus skulptūru festivāls – jau nākamnedēļ!

Vairāk nekā 60 ledus objekti, ledus skulptūru veidošanas paraugdemonstrējumi, dueļi un plaša izklaides programma lieliem un maziem – no 2. līdz 4. februārim Jelgavā notiks jau 25. Starptautiskais ledus skulptūru festivāls. Jubilejas gadā mākslas darbus ar savu unikālo redzējumu par pasaules dārgumu tēmu veidos 32 profesionāli tēlnieki no 11 valstīm, darbā izmantojot kopumā 80 tonnas ledus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šogad festivāla jubileja iezīmē jau ceturto daļu gadsimta – šajā laikā pasākums apmeklēts vairāk nekā miljons reižu, priecējis apmeklētājus ar vairāk nekā 1000 mākslas darbiem un audzis no Latvijas mēroga pasākuma līdz 10 vērienīgākajiem ledus skulptūru notikumiem pasaulē.

“Festivāla ideja pavisam nejauši radās 1998. gadā, kad pārtikas nozares izstādē Rīgā pirmoreiz ieraudzīju ledus skulptūru telpās. Noskaidroju, ka tās autori ir brāļi Anrijs un Rinalds Opincāni, un drīz vien mēs vienojāmies par 10 ledus mākslas darbu izveidi arī Jelgavai,” atceras pašvaldības iestādes “Kultūra” vadītājs Mintauts Buškevics, papildinot: tā, pulcējot ap 5000 apmeklētāju, Jelgavā pirmo reizi notika ledus skulptūru izstāde, ko papildināja arī kultūras programma ar skulptūru izsoli pasākuma izskaņā.

25 gadi izaugsmes un rekordu zīmē

Turpmākā festivāla izaugsme notika strauji – jau otrajā reizē 1999. gadā tas bija starptautisks pasākums ar māksliniekiem no Ziemeļvalstīm un konkursa formātu skulptūru izveidē, bet no 2000. gada realizēta ideja par ceļojošo festivāla formātu, vairākus gadus pulcējot skatītājus ne tikai Jelgavā, bet arī citās Latvijas pilsētās. “Sākot ar sesto jubileju, festivāls saistījās vairs tikai ar Jelgavu un piedzīvoja kārtējo izaugsmi. Ieviesām lielformāta skulptūras, konkursa apjoms pieauga līdz 30 māksliniekiem, savukārt pārstāvji no Pasaules Ledus un sniega skulptūru asociācijas iekļāva mūs pasaules apritē,” stāsta M.Buškevics. Apliecinot prasmes starptautiskā vidē un izzinot organizatoriskos risinājumus, Jelgavas tēlnieku komanda regulāri devās pārstāvēt pilsētu arī uz citiem pasaules līmeņa ledus skulptūru festivāliem – sākotnēji Magadanā, bet vēlāk arī Harbinā Ķīnā, Saporo Japānā un Fairbanksā ASV. Vienlaikus Jelgavas festivāls turpināja krāt pieredzi un attīstījās – šo gadu laikā festivāla programma kļuva arvien daudzveidīgāka, tika uzstādīti Baltijas rekordi ledus skulptūru augstumā un garumā, kā arī sasniegts rekord­augsts – 85 000 – apmeklētāju skaits viena festivāla laikā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šogad ledus mākslā atdzims pasaules dārgumi

“Katru gadu izvēlēties festivāla tēmu ir zināms izaicinājums. Mums ir būtiski raisīt iztēli par mākslu skatītājos, lai tas būtu saistoši gan pieaugušajiem, gan arī pašiem mazākajiem, bet vienlaikus piedāvāt radošo brīvību māksliniekiem. Šoreiz aicinājām tēlniekus iedzīvināt ledū pasaules dārgumus. Tie var būt redzami un taustāmi vai nojaušami un sajūtami. No cilvēka neskartiem dabas dārgumiem līdz pašu radītiem arhitektūras, mākslas, literatūras, mūzikas dārgumiem. Pasaule patiesi ir dārgumu pilna, un šoreiz katrs atradīs ko savu,” saka M.Buškevics.

Tēlniecības prasmes apliecinās 32 mākslinieki no 11 valstīm

Skiču konkursā žūrija izvēlējās dalībai šā gada festivālā 30 labāko darbu autorus. Ņemot vērā, ka daudzi no tiem bija pilsētai jauni dalībnieki, procesā vērtētas gan skices un tehniskie zīmējumi, gan arī mākslinieku radošā pieredze. Tā skulptūru izveidē šoreiz sacentīsies profesionāli tēlnieki no 11 valstīm – Ukrainas, Indonēzijas, Argentīnas, Latvijas, Nīderlandes, Lietuvas, Igaunijas, Čehijas, Mongolijas, Apvienotās Karalistes un Spānijas. No 29. janvāra līdz 2. februārim mākslinieki veidos kopumā 45 konkursa ledus skulptūras, no tām 15 skulptūras būs komandu darbs, bet 30 radītas individuāli. Jau otro gadu katru individuālo skulptūru veidos no tonnu smaga ledus bloka, tādā veidā tās būs astoņas reizes lielākas par iepriekšējos gados veidotajām. “Šāds formāts rada iespēju sagatavot vērienīgāku un detaļām bagātāku mākslas darbu, bet vienlaikus nodrošina arī mākslas darba izturību, lai arī kādi laikapstākļi mūs sagaida. Jo lielāka ledus masa, jo lēnāk tā kūst,” tā M.Buškevics. Jāpiebilst, ka kopumā festivālā būs skatāmi vairāk nekā 60 ledus objekti, tostarp arī lielformāta ledus fotoskulptūras, kuras veidos tēlnieki Kārlis un Maija Īles.

Vēsturiskais vēriens un divas skatuves

Pirmo reiz pēc pandēmijas festivāls atdzims vēsturiskajā vērienā – tas apmeklētājus sagaidīs ar divām skatuvēm un plašu izklaides programmu gan Pasta salā un brīvdabas koncertzālē “Mītava”, gan arī Jāņa Čakstes bulvārī. Tā Pasta salā varēs redzēt komandu skulptūras un fotoobjektus, piedalīties tematiskās spēlēs, izbaudīt īpašo ledus pirti un apmeklēt ledus bāru “Atlantīda – zudušie dārgumi”. Bet koncertzāle “Mītava” aicinās pieredzēt ledus skulptūru izgatavošanas paraugdemonstrējumu dueļus, dažādas bērnu rotaļu programmas un koncertizrādes. Jāņa Čakstes bulvārī būs izvietotas 30 individuālās konkursa skulptūras, kā arī ledus fotoskulptūras. Tur apmeklētājus sagaida arī vērienīga muzikālā koncertprogramma.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Festivāla viesi aicināti apmeklēt arī citus Jelgavas tūrisma objektus. Piemēram, Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejam 2. un 3. februārī būs pagarināts darba laiks. Ar visiem tūrisma piedāvājumiem festivāla laikā var iepazīties vietnē www.visitjelgava.lv.

Biļetes iepriekšpārdošanā – lētāk

Līdz 1. februārim biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs var iegādāties lētāk. Vienas dienas biļešu cena pieaugušajiem ir 10 eiro, bet skolēniem, studentiem, pensionāriem un cilvēkiem ar invaliditāti – 5 eiro. Pieejamas arī ģimenes biļetes un biļetes ar “3+ Ģimenes karti” – cena iepriekšpārdošanā ir 20 eiro. Tikai Jelgavas kultūras nama kasē biļete ar 23. janvāra “Jelgavas Vēstneša” Ledus skulptūru festivāla kuponu vai uzrādot Jelgavas iedzīvotāja karti, maksā 7 eiro, uzrādot Jelgavas skolēna apliecību – 4 eiro.

No 2. februāra ieejas biļete pieaugušajiem maksās 15 eiro, skolēniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem – 7 eiro, bet ģimenes biļetes cena būs 30 eiro. Bērniem līdz septiņu gadu vecumam ieeja festivālā ir bez maksas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iegādājoties ieejas biļeti, tā būs derīga jebkurā no pasākuma datumiem, bet paredzēta vienas dienas ieejai. Biļetes ir derīgas arī elektroniskā veidā. Festivāla dienās biļešu kases būs Pasta salā, pie Studentu teātra un J.Čakstes bulvāra sākumā pie Lielās ielas, kā arī lielākajā automašīnu stāvlaukumā pļavā pretī Jelgavas pilij. Visās biļešu iegādes vietās varēs norēķināties arī ar bankas karti.

Satiksmes ierobežojumi

Pilsētnieki aicināti ņemt vērā, ka pasākuma dēļ plānoti satiksmes ierobežojumi un jau no 25. janvāra apmeklētājiem būs slēgta Pasta sala, atstājot piekļuvi publiskajai slidotavai. Savukārt no 1. februāra līdz 5. februāra pulksten 12 Pasta sala būs slēgta jau no Pilssalas ielas. Festivāla laikā piekļuve Pasta salai, tostarp slidotavai, būs tikai festivāla apmeklētājiem.

Tuvojoties festivālam, spēkā būs arī citi satiksmes ierobežojumi. Festivāla galvenā skatuve atradīsies Jāņa Čakstes bulvārī, tāpēc jau no 30. janvāra pulksten 9 līdz 5. februāra vakaram būs slēgta satiksme Jāņa Čakstes bulvārī posmā no Elektrības ielas līdz Lielajai ielai, Driksas ielā posmā no Akadēmijas ielas līdz Jāņa Čakstes bulvārim, kā arī Ūdens ielā. Tāpat no 31. janvāra līdz 5. februārim būs slēgts gājēju tilts “Mītava”, kas no 2. līdz 4. februārim būs pieejams tikai festivāla apmeklētājiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Organizatori brīdina, ka festivāla laikā pilsētā iespējama paaugstināta satiksmes intensitāte un sastrēgumi. Autovadītāji aicināti būt uzmanīgi un izvairīties no braukšanas pār Lielupes tiltu – automašīnas iespējams novietot stāvlaukumos, kas būs pieejami abos upes krastos. Festivāla viesi, kā arī pilsētnieki lūgti sekot līdzi aktuālajai situācijai un izmaiņām navigācijas lietotnē “Waze”. Savukārt savlaicīgi iepazīties ar satiksmes ierobežojumiem, piebraucamajiem ceļiem un stāvlaukumiem iespējams satiksmes shēmā.

Pasākuma apmeklētājs piekrīt, ka var tikt filmēts un fotografēts. Uzņemtais materiāls var tikt translēts, reproducēts un izplatīts bez ierobežojuma. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi Jelgavas pašvaldībā ir pieejama ŠEIT.

Ziņu sagatavoja Jelgavas valstspilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību departaments

Foto: Jelgava.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.