Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Leļļu meistars glezno dzīves skatuvi

Pāvilam Šenhofam, izcilajam leļļu meistaram, šogad atzīmējam 100. dzimšanas gadadienu. Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā līdz 25. maijam apskatāma izstāde “No lellēm līdz gleznām. Pāvilam Šenhofam 100”.

Pāvila Šenhofa, Latvijas Leļļu teātra leģendārā mākslinieka, scenogrāfa, plakātista, grāmatu ilustratora un gleznotāja,100. jubileja tiek svinēta jau no paša gada sākuma. Izstādes, sasaucoties ar mākslinieka dzimšanas dienu – 1924. gada 5. janvāri – notikušas, notiek un vēl tikai vērsies vaļā kā muzejos, tā bibliotēkās un kultūras centros – Latvijas Leļļu teātrī, Sabiles Mākslas, kultūras un tūrisma centrā, Cēsu Centrālajā bibliotēkā, Rīgas Centrālās bibliotēkas filiālbibliotēkā “Vidzeme” un arī pie mums, Jelgavā, Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā.

Marija Kaupere, Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja direktores vietniece darbā ar sabiedrību, sadarbību ar Pāvilu Šenhofu sāka jau pirms vairāk nekā 25 gadiem, kad muzejā 1999. gadā tika atvērta vērienīga Leļļu teātra izstāde “Šenhofs – Lelles – Gadi”, kuras ekspozīcijas veidošanā aktīvi piedalījās pats Pāvils Šenhofs. Latvijas Leļļu teātrī viņš kopumā ir nostrādājis 54 gadus un veidojis lelles un scenogrāfiju vairāk nekā 300 izrādēm.

M. Kaupere saka: “Viņa lelles allaž bijušas ļoti izteiksmīgas. Tā katra ir kā atsevišķs mākslas darbs – ar savu raksturu un vizuālo tēlu. Padomju okupācijas laika mākslā ar lellēm nereti varēja izpausties drosmīgāk nekā glezniecībā – līdzīgi kā galma āksts karalim varēja atļauties pateikt to, ko citi neuzdrošinājās, arī lelle teātrī varēja pateikt to, ko citviet mākslā noklusēja.”

Pāris gadus pēc vērienīgās leļļu ekspozīcijas, kas pārņēma visu Jelgavas muzeja ēku, notika Pāvila Šenhofa privātās keramikas kolekcijas izstāde. Viņam bija aizraušanās kolekcionēt interesantus traukus ar neredzētu dekoru vai retu formu, ko iegādājās ceļojumu laikā. Keramikas kolekcija publiskai apskatei Jelgavā tika izstādīta pēc Leļļu teātra izstādes.

2002. gadā Jelgavas muzejā notika Pāvila Šenhofa pirmā gleznu personālizstāde, kas bija veltīta Aleksandra Čaka apdzejotajai Rīgai, un jau nākamajā – 2003. gadā bija vēl viena izstāde, kuras ekspozīcijā bija skatāmas gleznas, kurās attēloti dažādi mūzikas instrumenti. Tagad, pēc 20 gadiem, viņa gleznotā Rīga, teātris un mūzikas instrumenti ar jaunu elpu, godinot mākslinieku, izstādīti Latvijas teātra tēva Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā. “No lellēm līdz gleznām. Pāvilam Šenhofam 100” ir mākslinieka piektā izstāde Jelgavā.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.