Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

LLKC: Ziemāju sējumu stāvoklis ir labs

Lai arī ziemāju attīstība Latvijas reģionos ir atšķirīga, pašlaik kopumā to stāvoklis ir labs un pagaidām bažu par to attīstību nav, aģentūru LETA informēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālisti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LLKC speciālisti secinājuši, ka ziemāju lauki patlaban ir labākā situācijā nekā pagājušā gada pavasarī, jo šoziem nebija sniega pelējuma, kas pērn skāra daudzus sējumus. Tomēr tas nenozīmē, ka augiem nav nepieciešama piebarošana ar komplekso un slāpekļa mēslojumu.

Centra Kuldīgas biroja augkopības konsultante Daiga Mellere pauda, ka Kurzemē lauki jau tiktāl apžuvuši, ka var sākt pavasara darbus, tostarp augu piebarošanu. 

Viņa arī atzīmē, ka, ņemot vērā situāciju ar minerālmēslu pieejamību, lielie saimnieki sākuši domāt par to lietošanu mazākā daudzumā, tomēr praksē aizvien gadās manīt vietas, kur mežmala nobērta balta ar minerālmēsliem, tādēļ saimnieki ir aicināti vairāk izglītot darbiniekus par atbildīgu minerālmēslu lietošanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienlaikus LLKC Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis norāda, ka šopavasar lielākā daļa lauksaimnieku nepieciešamo mēslojumu ir sagādājuši. 

“Lai arī cik neskaidras pašlaik ir cenas, par kādām varēsim realizēt ražu, aicinām saimniekus rēķināt, cik ieguldīt un cik lauks dos ražu,” min Balodis.

Tikmēr LLKC Liepājas biroja augkopības konsultants Mārtiņš Pružinskis atzīmē, ka Kurzemē problēmas rada ilgstošais sausums, kas noteikti jāņem vērā, plānojot pavasara darbus. “Ventspils pusē zeme ir tik sausa, ka atsevišķi saimnieki jau sēj auzas un vīķi, cerot, ka augi paspēs uzņemt nepieciešamo mitrumu un barības vielas, lai spētu augt,” viņš skaidro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LLKC Talsu biroja vadītājs Alfons Spēks norāda, ka kopumā ziemāji Kurzemē ir labi, tomēr tur, kur ilgstoši atradies ūdens, sējumi tomēr izslīkuši. “Tur neko vairs darīt nevar,” pauž Spēks, piebilstot, ka Talsu pusē problēmas sagādājuši arī meža zvēri, kas izraustījuši un apkoduši rapsi.

Tikmēr LLKC Zemgales eksperti pauž, ka arī Zemgalē siltās dienas atmodinājušas laukus un saimniecības pamazām sāk lauku darbus. Tomēr patlaban naktīs aizvien ir zema gaisa temperatūra un arī turpmāk laika apstākļi solās būt ļoti vēsi, tāpēc ar laukaugu mēslošanu nevajadzētu steigties.

Latgales un Vidzemes pusē vēl dažviet uz laukiem ir sniegs un augi pamazām mostas. LLKC prognozē, ka šajos reģionos lauku darbi, visticamāk, sāksies pēc gaidāmā vēsuma perioda marta beigās un aprīļa sākumā.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.