Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

No šodienas ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis strādās visu diennakti (papildināta)

Lai pacienti varētu saņemt informāciju par Covid-19 ārstēšanu mājas apstākļos, no šodienas paredzēts atjaunot ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa 66016001 darbību diennakts režīmā, aģentūru LETA informēja Veselības ministrijā (VM).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šis ir viens no pasākumiem, kurus VM veikusi, lai pēc iespējas vairāk atslogotu ģimenes ārstus un viņu prakšu personālu no papildu pienākumiem.

Tāpat ģimenes ārstu praksēm nav jāapzvana Covid-19 inficētās personas, ja to neprasa pacienta veselības stāvoklis, tāpat arī nav jāapzvana Covid-19 inficētās personas kontaktpersonas, ja to neprasa personas veselības stāvoklis.

Vienlaikus ģimenes ārstiem nav jāizsniedz veselības stāvokļa izziņas skolām, darba iestādēm pēc karantīnas vai izolācijas, ja inficēšanās bijusi asimptomātiskā vai vieglā formā un septītajā dienā personai vairs nav slimības simptomu, kā arī nav jāizsniedz nosūtījumi laboratoriskai Covid-19 infekcijas noteikšanai simptomu gadījumos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

VM skaidro, ka ģimenes ārstu akūtās stundas tiek organizētas pēc iepriekšējā pieraksta, un profilaktiskās apskates ir iespējams atlikt.

Ministrija arī plāno uzrunāt speciālistus ar lūgumu pašiem izrakstīt nepieciešamos nosūtījumus izmeklējumiem un citu speciālistu konsultāciju saņemšanai, tādējādi atslogot ģimenes ārstu darbu saistībā ar nosūtījumu izrakstīšanu ārstu speciālistu konsultāciju saņemšanai un recepšu medikamentu izrakstīšanai. Plānots arī atlikt e-veselības pacientu kontaktinformācijas datu ievadi.

Ņemot vērā saslimšanas iespēju ģimenes ārstu un viņu prakses darbinieku vidū, izskatīšanai tuvākajā valdību veidojošo partiju sadarbības sanāksmē tiks virzīta aizvietošanas maksājuma ieviešana.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 iedzīvotāji var zvanīt, kad nav iespējas konsultēties ar savu ģimenes ārstu, bet nepieciešams mediķu padoms veselībai steidzamās situācijās, un nav skaidrs, kā rīkoties, informē Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests. Ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa mediķi telefoniski sniedz padomus nelielu traumu, pēkšņu saslimšanu vai hronisku slimību saasinājuma brīžos, tostarp, ja ir:

 • saaukstēšanās, drudzis;
 • vemšana, caureja;
 • muguras sāpes;
 • sāpes ausīs, kaklā;
 • brūces, nobrāzumi, ķermeņa sasitumi, sastiepumi;
 • hroniskas slimības saasinājumi u.c.
 • arī tad, ja ir šaubas, zvanīt 113 vai nē.

Atgādinām, ka ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa speciālisti sniedz medicīniskus padomus akūtās veselības situācijās. Konsultatīvā tālruņa mediķa padoms neaizstāj ciešu sadarbību ar savu ģimenes ārstu akūtas vai hroniskas saslimšanas gadījumā. Iedzīvotāji nereti zvana uz šo tālruni jautājumos, kuros tā darbinieki nevar palīdzēt. Lai nenoslogu steidzamās palīdzības tālruņa līniju, vēršam uzmanību uz to, ka ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa speciālisti:

 • neizraksta medikamentu receptes;
 • neatver/nenoslēdz darba nespējas lapas;
 • nepārskata un nemaina ārstējošā ārsta jau nozīmētos medikamentus un to devas;
 • neizraksta nosūtījumus uz analīzēm un izmeklējumiem, t.sk., saslimstot ar Covid-19;
 • neanalizē jau esošu analīžu un izmeklējumu rezultātus (asinsanalīzes, veikto rentgenu, ultrasonogrāfiju u.c.);
 • nevērtē ārstējošā ārsta noteikto diagnozi;
 • nesniedz izziņas par medicīnas iestāžu kontaktinformāciju, adresēm.

Var būt veselības situācijas, kad bez ģimenes ārsta vai ārsta speciālista palīdzības zvanītāja problēmu nevar atrisināt. Šādos gadījumos konsultatīvā tālruņa mediķis ieteiks pēc iespējas ātrāk sazināties ar ārstējošo ārstu. Ja sūdzības par veselību būs tādas, kas apdraud veselību vai dzīvību, tad zvanu pāradresēs uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ārkārtas tālruni 113.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Papildu informāciju par tuvākajām ārstniecības iestādēm, kurās var saņemt medicīnisko palīdzības vienkāršāku saslimšanu vai nelielu traumu gadījumos var uzzināt Nacionālajā veselības dienestā (NVD) – http://www.vmnvd.gov.lv/lv/kur-sanemt-medicinisko-palidzibu vai darba laikā zvanot uz NVD bezmaksas uzziņu tālruni 80001234.

Aicinām arī iepazīties ar ieteikumiem, ko izveidojuši Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas ārsti, lai ikviens jau laikus varētu uzsākt Covid-19 ārstēšanu mājas apstākļos – https://www.stradini.lv/lv/content/izstradats-informativs-materials-covid-19-pacientiem-kuri-arstejas-majas

Foto: medicine.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.