Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Noraida opozīcijas deputāta priekšlikumu indeksēt pensijas divreiz gadā

Saeima šodien noraidīja opozīcijas deputāta Andreja Klementjeva (S) virzītos grozījumus likumā “Par valsts pensijām”, kuros tika piedāvāta iespēja pensijas indeksēt divas reizes gadā, ja vidējais patēriņa cenu līmenis atbilstošajā periodā kāpis vismaz par 5%.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Grozījumus likumā parakstīja arī citi partijas “Saskaņa” Saeimas frakcijas deputāti Vitālijs Orlovs, Jānis Urbanovičs, Jānis Krišāns un Valērijs Agešins.

Likumu tika rosināts papildināt ar normu, kas ļautu jau šogad pensijas indeksēt divas reizes – pavasara beigās un oktobrī.

Politiķis piedāvāja noteikt – ja vidējais patēriņa cenu līmenis laika periodā no iepriekšējā gada 1.augusta līdz kārtējā gada 31.janvārim nav lielāks par 5%, valsts pensiju vai tās daļas apmēru, kas nepārsniedz 50% no iepriekšējā kalendāra gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī, pārskatītu reizi gadā 1.oktobrī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 50% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt gadījumos, ja vidējais patēriņa cenu līmenis minētajā laikā ir pieaudzis vismaz par 5%, pensijas būtu jāpārskata divas reizes gadā -1.aprīlī un 1.oktobrī.

Klementjevs aģentūrai LETA iepriekš uzsvēra, ka straujo cenu kāpumu 2021.gadā galvenokārt ietekmēja pamatvajadzību izmaksu pieaugums – mājokļa izdevumu, transporta pakalpojumu un pārtikas preču sadārdzināšanās. Viņaprāt, izdevumu straujais kāpums rada ļoti sarežģītu situāciju pensionāriem, kuriem pensijas lielākoties ir nelielas: mazākas par 200 eiro – 9,5% pensionāru, 200-300 eiro – 12,9%, 300-500 eiro – 54,7%, kas nozīmē, ka 77,1% jeb 339 045 pensionāri saņem pensijas, kas ir mazākas par 500 eiro.

“Pensionāri cenu kāpumu izjutīs īpaši smagi, un liela daļa nespēs segt komunālos pakalpojumus un primārās vajadzības. Īpaši straujo maksas par komunālajiem pakalpojumiem kāpumu šajā ziemā izjutīs vientuļie vai atsevišķi dzīvojošie pensionāri,” pārliecināts deputāts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pensiju indeksācijas mērķis ir nodrošināt piešķirtās pensijas aizsardzību pret pirktspējas krišanos, kas novērojama straujā cenu kāpuma dēļ. Pensiju indeksācija patlaban noteikta vienu reizi gadā – 1. oktobrī.

Klementjevs bija pārliecināts, ka vēl viena pensijas indeksācija šogad pensionāriem būs atslogs, lai samaksātu neapmaksātos rēķinus par komunālajiem pakalpojumiem, kas būs iekrājušies apkures sezonas laikā. 

“Šobrīd valsts sniegtais 4×20 eiro pabalsts pensionāriem no 2022.gada 1.janvārim līdz 31.maijam nesegs straujo pieaugumu komunālajiem pakalpojumiem, kā arī pārtikas precēm, kas ir pirmās nepieciešamības preces un pakalpojumi pensionāriem,” uzskata deputāts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Klementjeva aprēķini liecina, ka šādi grozījumi 2022.gada valsts budžetam būtu izmaksājuši apmēram 30 miljonus eiro.

Teksts: LETA

Foto: no arhīva

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.