Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

NOVADOS: Dobelē nebūs 1.vidusskola; skola nespēj piedāvāt audzēkņiem izvēles kursus

Dobeles 1. vidusskola kļūs par pamatskolu, un jaunajā mācību gadā audzēkņi 10. klasē netiks uzņemti. Dobeles novada domes deputāti pieņēmuši lēmumu par Dobeles 1. vidusskolas pakāpes un nosaukuma maiņu. Līdz ar šo lēmumu novada skolu tīkla reformas plāns būs sakārtots atbilstoši valsts prasībām. Pašvaldība norāda, ka apzinās plašo rezonansi, ko ir izraisījis lēmums par Dobeles 1. vidusskolas pakāpes un nosaukuma maiņu, tādēļ tiek organizētas sapulces ar iedzīvotājiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Jau vairāku gadu garumā Dobeles 1. vidusskolā 10.–12. klašu grupā ir ievērojams audzēkņu skaita samazinājums. 10.–12. klasēs šobrīd mācās 48 skolēni. Aptaujājot 9. klašu skolēnus, sākotnēji tikai seši izteica vēlmi turpināt mācības 10. klasē, bet pēc atkārtotas aptaujas šādu vēlmi nav izteicis neviens. Aptauja liecina, ka skolēni izvēlas iegūt izglītību ģimnāzijās vai profesionālās izglītības iestādēs,” skaidro Dobeles novada domes priekšsēdētājs Ivars Gorskis.

Kritēriji nosaka, ka minimāli pieļaujamais skolēnu skaits vidējās izglītības pakāpē administratīvajos centros ir 90 skolēnu. Izglītības un zinātnes ministrija paredz, ka šis skaits tiks palielināts līdz 120. Būtiska nozīme ir arī normatīvajos dokumentos izvirzītajiem kvalitatīvajiem kritērijiem – lai iegūtu atestātu par vispārējo vidējo izglītību, ir jāsaņem sekmīgi vērtējumi mācību priekšmetos un divi centralizētie eksāmeni jākārto padziļinātajā līmenī. Skola, izvērtējot kvalitatīvos kritērijus, atzīst, ka nespēj izpildīt noteikumus par vispārējās vidējās izglītības standartu un nespēj piedāvāt vismaz četrus padziļinātos kursus, no kuriem skolēns atbilstoši savām interesēm izvēlas apgūt trīs.

“Kopā ar 1. vidusskolas vadību esam analizējuši šos datus un normatīvos dokumentus pašvaldības un Izglītības pārvaldes vadības grupā un nonākuši līdz pamatotam un loģiskam lēmumam,” skaidro pašvaldības vadītājs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dobeles novadā gan vispārējo, gan profesionālo izglītību ir iespēja iegūt kādā no novada vidējās izglītības iestādēm – Dobeles Valsts ģimnāzijā, Dobeles Amatniecības un vispārizglītojošajā vidusskolā, Auces vidusskolā – atbilstoši tur piedāvātajām programmām.

Skolēni, kas Dobeles 1. vidusskolā šobrīd mācās 10. un 11. klasē, turpinās un pabeigs mācības, kā ierasts.

Pie Jelgavas pils nav nepļauts zālājs, tā būs parkveida pļava

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU) pie Jelgavas pils sākusi veidot parkveida pļavu. Šobrīd teritorija, kas stiepjas pils parkā gar Lielo ielu, varētu šķist kā parasts nepļauts zālājs, taču tas tā nav. Pie Jelgavas pils plānots veidot daudzveidīgu zelmeni ar parkveida pļavām raksturīgām augu sugām, skaidro universitāte. Plānots, ka tuvākajos gados Jelgavas pils parka saimnieciski koptā daļa mīsies ar bioloģiski daudzveidīgu pļavu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Intensīva pļaušana nenotiks

LBTU Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģijas fakultātes asociētā profesore Dzidra Kreišmane vairākus gadus lolojusi ideju par parkveida pļavas izveidi. Idejas īstenošanā iesaistījusies arī Meža un vides zinātņu fakultātes profesore Inga Straupe.

Teritoriju ap pili apsaimnieko LBTU Infrastruktūras attīstības centra darbinieki. Viena no saimnieciskajām darbībām, kas tiek regulāri veikta, ir zālāja kopšana. Tā ļāvusi izveidot koptu urbānu ainavu Jelgavas centrā, taču būtiski ietekmējusi bioloģisko daudzveidību parkā.

“Ja vērojam zālājus ap Jelgavas pili, tajos var saskaitīt tikai kādas piecas sešas augu sugas, neskaitot kokus, kas liecina par ļoti nabadzīgu dabas vidi. Senajos muižu un piļu parkos sugu skaita potenciāls ir daudz lielāks, taču intensīva pļaušana nav ļāvusi tām attīstīties mūsu pils parkā. Protams, sabiedrībā valda dažādi priekšstati, kas ir skaista ainava, un lielai daļai bieža un zema zālāja pļaušana ir viens no šādas ainavas kritērijiem. Tāpēc, konsultējoties ar Latvijas Dabas fondu, “Pilsētsaimniecību” un universitātes darbiniekiem, panākta vienošanās, ka parkveida pļavu veidosim daļā no parka, turklāt izpļaujot arī joslu gar gājēju ceļa malu,” stāsta Dz. Kreišmane.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa skaidro, ka pagaidām nepļautā teritorija uzskatāma par atmatu pļavu un tās izveide par parkveida pļavu prasīs ilgāku laiku.

Jāsagaida sēklu izsēšanās

“Priecē fakts, ka jau šobrīd nepļautajā teritorijā ir atrodamas dažas indikatorsugas, kas parasti aug bioloģiski vērtīgajos zālājos. Piemēram, vidējā ceļteka, pļavas ķērsa, ziemeļu madara un kailā pļavauzīte. Taču tuvākajā laikā Jelgavas pils parkā ir augsts potenciāls parādīties gaiļbiksītei, īstajai madarai, asinssārtajai gandrenei, dzirkstelītei, lipīgajai sveķenei, plankumainajai dzegužpirkstītei un parastajam vizulim. Tā kā šajā sezonā teritorija vēl ne reizi nav pļauta, pavasarī varējām vērot savvaļas tulpju ziedēšanu. Domāju, ka nākamajos gados to un citu sugu būs arvien vairāk. Šobrīd pavasarī ziedošie augi jau būs nobriedinājuši sēklas un izsējušies. Svarīgi būtu sagaidīt sēklu izsēšanos arī no citiem augiem,” stāsta Dz. Kreišmane.

Atkarībā no laika apstākļiem un mitruma pirmo pļaušanu varētu organizēt ap Jāņiem, ja sāks strauji augt dažādas graudzāles, bet tas varētu notikt pat mēnesi vēlāk, ja būs ilgstošāks sausuma periods. Tādējādi tiks nodrošināta vēl vairāku sugu izplatīšanās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

UZZIŅA

■ Jelgavas pils un tās parks ir kultūrvēsturisks piemineklis, kas tiek aktīvi apsaimniekots vairākus gadu simtus. Katrs laikmets parkā ienesis savas izmaiņas, Otrā pasaules kara laikā smagi cieta gan pils, gan tās parks.

■ Šobrīd parkā aug lielie koki, no kuriem daļu stādījuši universitātes studenti, iekārtotas gājēju takas un zemsedzi klāj rūpīgi pļauts zālājs.

ĪSUMĀ

Startēs velobrauciens “Daba mūsos”

9. jūnijā notiks 19. Jelgavas velobrauciens “Daba mūsos”, informē pašvaldība. Tā dalībnieki dosies aptuveni astoņus kilometru garā braucienā, kam starts tiks dots Uzvaras parkā pulksten 11. Dalībnieku reģistrācija sāksies pulksten 10.30.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Velobrauciens “Daba mūsos” būs veltīts Pasaules vides dienai, kas tiek atzīmēta 5. jūnijā, lai veicinātu izpratni un rīcību vides aizsardzībā.

Velobrauciena maršruts sāksies un noslēgsies Uzvaras parkā. Reģistrējoties katrs dalībnieks saņems kārtas numuru un īpašu atzīmju lapiņu kontrolpunktiem. Gan brauciena laikā, gan pēc tā plānotas dažādas aktivitātes, viktorīnas un balvu izloze. Velobraucienu organizē Jelgavas pašvaldības iestāde Sabiedriskais centrs un biedrība “Jelgavā 21. gadsimts”, un tajā netiks vērtēts dalībnieku ātrums.

Atbalstīs Ukrainas un Latvijas bērnu nometnes

Jelgavas novada dome pieņēmusi lēmumu par finansējuma piešķiršanu Ukrainas un Latvijas bērnu un jauniešu nometņu organizēšanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Jau trešo gadu aicinām gan pašvaldības dibinātas iestādes, gan biedrības un nodibinājumus, gan nevalstiskās organizācijas un citas juridiskas personas izmantot iespēju organizēt nometni ukraiņu bērniem, saņemot valsts līdzfinansējumu,” norāda Jelgavas novada Izglītības pārvaldes galvenā speciāliste profesionālās ievirzes un interešu izglītības jomā Ineta Freimane.

Atbalsta apmērs ir 50 eiro par vienu dienas nometnes dalībnieku vai 70 eiro par diennakts nometnes dalībnieku. Nometnes var tikt organizētas skolēnu vasaras un rudens brīvlaikā līdz 2024. gada 1. novembrim.

Būvē jaunu gāzesvada posmu

AS “Gaso” Jelgavas iecirknis jūnijā izbūvē jaunu aptuveni 400 metru garu gāzesvada posmu 3. līnijā, vienlaikus papildus tiks izbūvēti arī pieci gāzesvada atzari uz koplietošanas ceļiem, informē pašvaldība. Būvdarbu zonā slēgta satiksme autotransportam. Remontdarbu laikā 3. līnijas iedzīvotājiem tiks nodrošināta piekļuve dzīvesvietām. Paredzēts, ka darbi tiks pabeigti līdz 7. jūlijam.

Siltie gada mēneši ir laiks, kad AS “Gaso” veic dažādus gāzes apgādes sistēmas rekonstrukcijas darbus, lai padarītu gāzes apgādes sistēmu drošāku, ļaujot to ekspluatēt arī turpmāk.

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Projekts “Novadu balss”. Par saturu atbild “Zemgales Ziņas”. #SIF_MAF2024

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.