Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Oktobris Latvijā bijis sausāks un siltāks par normu

Pagājušā mēneša vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija +8,1 grāds jeb 1,3 grādi virs normas, savukārt nokrišņu summa sasniedza 57 milimetrus jeb 76% no normas, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra apkopotā informācija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par normu meteoroloģijā tagad sauc 1991.-2020.gada vidējos aritmētiskos lielumus. Atbilstoši Pasaules Meteoroloģijas organizācijas lēmumam klimatiskā norma ir jāatjauno ik pēc desmit gadiem, un arī Latvijā līdzšinējais normas periods, kas bija 1981.-2010.gads, nomainīts pret jauno periodu; vēl gan turpinās darbs pie dažu meteoroloģisko parametru normu izstrādes.

Šā gada oktobris Latvijā bija sausākais kopš 2015.gada, bet mēneša vidējā gaisa temperatūra bija zemāka nekā iepriekšējos divos gados un vienāda ar 2018.gada rādītāju.

Zemākā gaisa temperatūra pagājušajā mēnesī bija -4,2 grādi 9.oktobra saullēktā Daugavpils novērojumu stacijā, bet maksimālā gaisa temperatūra tika reģistrēta 3.oktobrī Liepājā un Pāvilostā, termometra stabiņam pakāpjoties līdz +18,3 grādiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mēneša gaitā tika laboti 16 siltuma rekordi, lielākā daļa – 29. un 30.oktobrī. Siltuma rekordi tika pārspēti pirmo reizi kopš jūlija.

Visvairāk nokrišņu bija Rucavā, kur to mēneša summa sasniedza 105 milimetrus, turpretī vismazāk lija Daugavpilī, kur bija tikai 20 milimetru nokrišņu. Vidēji Latvijā oktobrī bija 9,6 diennaktis ar nokrišņu daudzumu vismaz viens milimetrs. Visvairāk to bija Rucavā – 13 diennaktis, – bet Alūksnē, Dagdā un Rīgā bija tikai septiņas šādas diennaktis.

Vidējais relatīvais gaisa mitrums Latvijā oktobrī bija 81% – no 76% Rīgā līdz 84% Madonā. Stiprākās vēja brāzmas bija 28,4 metri sekundē 21.oktobrī Ventspilī.

Foto: pixabay.com


Mēneša gaitā tika laboti 16 siltuma rekordi, lielākā daļa – 29. un 30.oktobrī. Siltuma rekordi tika pārspēti pirmo reizi kopš jūlija.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.