Biedrība “Dzīvības koks” izsludina pieteikšanos 2023.gada psihosociālās rehabilitācijas programmās onkoloģiskiem pacientiem un viņu tuviniekiem, aģentūru LETA informēja biedrībā.
Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība psihosociālās rehabilitācijas programmas sāka īstenot 2009.gadā, tad tās notika par ziedojumos piesaistītiem līdzekļiem. Kopš 2018.gada tā ir valsts atbalstīta programma, kuru uz Labklājības ministrijas deleģējuma līguma pamata ievieš biedrība “Dzīvības koks”.
Pati programma ir sešu dienu programma, kurā dalībnieki piedalās grupu terapijā, mākslas terapijā, kā arī notiek fizioterapija, fiziskās aktivitātes, lekcijas par dzīvi pēc slimības, par uzturu un citiem jautājumiem, kas svarīgi cilvēkiem, kuri saskārušies ar diagnozi “ļaundabīgais audzējs”.
Kā uzsvēra psihosociālās rehabilitācijas programmas vadītāja, biedrības “Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe, programmā cilvēks atgūst ticību tam, ka dzīve turpinās, kā arī iegūst iespēju saprast un atrast sev svarīgo veidu, kā dzīvot labi, kvalitatīvi, baudīt dzīvi un pārstāt “skatīties pār plecu”, baidoties, ka slimība var atgriezties.
Psihosociālās rehabilitācijas programmā ar to dalībniekiem kopā strādā speciālisti, kuri zina, kā atbalstīt cilvēku pēc onkoloģiskas slimības – psihologi, psihoterapeiti, mākslas terapeiti, fizioterapeiti, uztura speciālisti, farmaceiti un onkoloģijas speciālisti – ārsti, onkoloģijas māsa. Programmas laikā ikviens var saņemt individuālās konsultācijas par tikai sev interesējošiem jautājumiem, sajūtām.
Tāpat neatsverama ir programmas dalībnieku savstarpējā komunikācija, informācijas apmaiņa. Vislabāk viens otru saprot un var atbalstīt (arī pēc programmas) cilvēki ar līdzīgu pieredzi.
Psihosociālās rehabilitācijas programmu koordinatore un fizisko aktivitāšu trenere Ināra Pomere skaidroja, ka kopumā programmas ir cilvēkiem, kuriem vēzis jau ir ne tik sena pagātne, un ir palikuši neatbildēti jautājumi, kas ik dienas liek dzīvot trauksmē un bailēs par rītdienu, vai arī prāts un emocijas ir iestrēguši pagātnes traumatiskos notikumos.
Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem visas programmas pacientiem ir paredzētas kopā ar tuvinieku. Tuvinieks parasti ir pirmais, kuram būtu jābūt stabilitātes un drošības garantam, ka viss ir pārdzīvojams, ka vēzis ir ārstējams, ka nedrīkst nolaist rokas. Ir labi, ja tuvinieks tāpat kā pacients iegūst zināšanas no ārsta onkologa, kurš psihosociālās rehabilitācijas programmās nolasa lekciju un atbild uz tiem jautājumiem, kuriem dažkārt nepietiek laika, vai uztraukumā aizmirstas pajautāt ārstējošajam ārstam.
Šogad kopumā paredzētas 20 programmas. Visas programmas pieejamas biedrības mājas lapā “www.dzivibaskoks.lv”, kā arī pieteikšanās programmām notiek elektroniski, biedrības mājas lapā.
Programmai var pieteikties ikviens, kas saskāries ar diagnozi “vēzis” un vēlas labāk saprast, kā ar notikušo sadzīvot, var pieteikties psihosociālās rehabilitācijas programmā. Lai pieteiktos ir nepieciešama invaliditātes apliecība vai ārsta rekomendācija – nosūtījums, kā arī jāsagatavojas uz sešām dienām atstāt ierasto dzīves ritmu un doties uz programmu, kura notiek ārpus Rīgas.
Foto: no arhīva
Reklāma