Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Pedagogi streikos; koalīcija vienojusies par zemākās algas likmes palielināšanu

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) padome nolēmusi 24. aprīlī rīkot protesta akciju, kā arī sākt visu Latvijas pedagogu trīs dienu streiku, vēsta aģentūra LETA.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Koalīcija 13. martā konceptuāli vienojusies palielināt pedagogu zemākās algas likmes no 1. septembra, pēc valdību veidojošo partiju sanāksmes informēja “Jaunās vienotības” ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs un Saeimas “Apvienotā saraksta” frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars. Likmes būs zināmas, kad par Izglītības un zinātnes ministrijas priekšlikumu lems valdībā. Provizoriski paredzams, ka pēc izmaiņām pirmskolas izglītībā zemākā likme varētu būt 7,75 eiro stundā un pārējos līmeņos – 8,5 eiro stundā. Turpināsies diskusijas par atsevišķiem finanšu jautājumiem, tajā skaitā Kultūras ministrijas padotībā esošo pedagogu darba samaksu, skaidroja Rinkēvičs.

Savukārt LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga 15. martā paziņoja, ka arodbiedrība vairs nav gatava sarunām ar politiķiem, bet precizēs dalībnieku skaitu gan protesta akcijā, gan streikā. LIZDA vadība nav apmierināta, ka valdība neesot pildījusi pedagogiem dotos solījumus, kā arī spēkā esošos normatīvos aktus.

Tā kā iepriekš pieteiktais streiks nenotika, jo politiķi tomēr piedāvāja pedagogiem vienošanos, LIZDA vadītāja uzsvēra, ka tagad protesta gājiens notiks neatkarīgi no tā, vai streika prasības būs izpildītas, vai nē. Streiks gan varētu nenotikt, ja politiķi atkal pēdējā brīdī piedāvās kādus risinājumus, jo šādā gadījumā zūd tiesiskais pamats streika rīkošanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) informēja, ka pedagogu zemākās darba samaksas pieauguma grafiks ir laikposmam no 2023.gada 1.septembra līdz 2025.gada 31.decembrim. Saskaņā ar to no šī gada 1.septembra zemākā vienas stundas darba algas likme pedagogiem tiks paaugstināta līdz 8,5 eiro, savukārt pirmsskolas pedagogiem – līdz 7,75 eiro.

IZM skaidro, ka panāktā vienošanās paredz nostiprināt normatīvajos dokumentos pedagogu darba samaksas turpmākā pieauguma grafiku nākamajiem gadiem saskaņā ar Izglītības attīstības pamatnostādnēs 2021.-2027.gadam noteiktajiem pedagogu darba samaksas palielinājuma principiem un plānotajiem rezultatīvajiem rādītājiem.

Premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV) norādījis, ka skolotāju arodbiedrības nostājušās pozā – nekādas pārmaiņas, tik dodiet vairāk naudas. Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV) pašlaik neredzot iemeslus pedagogu streikam, taču respektējot arodbiedrības izvirzītos jautājumus.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.