Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Pensionāriem un pabalstu saņēmējiem 20 eiro mēneša atbalstu izmaksās dažādos laikos

Pensijas vecumu sasniegušām personām, cilvēkiem ar invaliditāti, tostarp ar ļoti smagu invaliditāti, un apgādnieku zaudējušiem cilvēkiem 20 eiro mēneša atbalstu izdevumu mazināšanai saistībā ar energoresursu cenu sadārdzinājumu izmaksās dažādos laikos, informē Labklājības ministrijā (LM).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LM, saņemot iedzīvotāju jautājumus par atbalsta piešķiršanu, nākusi klajā ar detalizētu skaidrojumu par kārtību, kādā tiks izmaksāts atbalsts energoresursu cenu sadārdzinājuma izmaksu mazināšanai.

Plānots, ka atbalstu saņems aptuveni 533 000 cilvēki četru mēnešu laikā līdz 30.aprīlim, kopsummā tiem izmaksājot 80 eiro. LM gan uzsver, ka šos 20 eiro mēnesī saņems tikai tie cilvēki, kuriem konkrētajā laika posmā rodas tiesības uz minēto atbalstu.

LM skaidro, ka atbalstu saņems Latvijā dzīvojoši cilvēki, kuri pašlaik ir valstī piešķirtās vecuma, invaliditātes vai apgādnieka zaudējuma pensijas saņēmēji, tostarp priekšlaicīgi un avansā piešķirtās pensijas saņēmēji, speciālās valsts pensijas saņēmēji, izdienas pensijas saņēmēji, kuri ir sasnieguši vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu, bet kuriem vecuma pensija nav piešķirta, kā arī izdienas pensijas saņēmēji, kuri nav sasnieguši vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu un kuriem ir noteikta invaliditāte.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat atbalstu saņems atlīdzības par darbspēju zaudējumu vai atlīdzības par apgādnieka zaudējumu saņēmēji, valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmēji, bērna ar invaliditāti kopšanas pabalsta saņēmēji vai pabalsta personām ar invaliditāti, kurām nepieciešama kopšana, saņēmēji, kā arī pilngadīgi cilvēki, kuriem ir piešķirts bēgļa vai alternatīvais statuss un kuri ir sasnieguši vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu vai ir noteikta invaliditāte un kuri nav sasnieguši vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu, vai, kuriem ir Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) izsniegts atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību.

Kā skaidroja LM, atbalstu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) izmaksās bez personas iesnieguma tām personām, kurām VSAA izmaksā kādu no augstāk minētajiem pakalpojumiem, pārskaitot uz Latvijas kredītiestādes vai pasta norēķinu sistēmas kontu, vai piegādājot to saņēmēja norādītajā dzīvesvietā bez maksas, tas ir, kārtībā, kādā izmaksā līdz šim saņemto pensiju, pabalstu vai atlīdzību.

Februārī atbalstu par janvāri un februāri 40 eiro apmērā izmaksās tām personām, kurām atbalstu izmaksās uz kredītiestādes vai pasta norēķinu sistēmas kontu, savukārt martā un aprīlī – katrā 20 eiro. Vienlaikus LM norādīja, ka gadījumā, ja februārī atbalsts par janvāri un februāri nav izmaksāts, to izmaksās šī gada martā papildu atbalstam par martu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt martā atbalstu par janvāri, februāri un martu 60 eiro apmērā izmaksās tām personām, kurām atbalstu izmaksās ar piegādi saņēmēja dzīvesvietā. Aprīlī plānots izmaksāt atlikušos 20 eiro.

Atbalstu 20 eiro mēnesī izmaksās arī tiem izdienas pensijas saņēmējiem, kuri ir sasnieguši vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu, bet kuriem vecuma pensija vēl nav piešķirta, kā arī tiem izdienas pensijas saņēmējiem, kuriem ir noteikta invaliditāte.

LM norādīja, ka iesniegums VSAA ir jāiesniedz pilngadīgai personai, kurai ir piešķirts bēgļa vai alternatīvais statuss un kura ir sasniegusi vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu vai arī kurai līdz pensijas vecuma sasniegšanai ir noteikta invaliditāte, kā arī, ja šai personai ir noteikta invaliditāte un ir izsniegts VDEĀVK atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iesniegums jāiesniedz arī Satversmes aizsardzības biroja vai Militārās izlūkošanas un drošības dienesta izdienas pensijas saņēmējam, kuram ir noteikta invaliditāte.

Tāpat iesniegums nepieciešams arī atsevišķos gadījumos, kad, piemēram, apgādnieku zaudējušam studējošam jaunietim līdz 24 gadiem vienlaikus rodas tiesības gan uz atbalstu 20 eiro mēnesī, gan uz atbalstu 50 eiro mēnesī. Tad, lai saņemtu lielāko atbalstu 50 eiro mēnesī, šim studentam ir jāiesniedz iesniegums VSAA.

Kā atzīmēja LM, iesniegumā jānorāda iesniedzēja vārds, uzvārds un personas kods, iesniedzēja tālruņa numurs vai elektroniskā pasta adrese un Latvijas kredītiestādes vai pasta norēķinu sistēmas konta numurs, uz kuru pārskaitāms atbalsts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iesniegums par atbalsta piešķiršanu jāiesniedz sešu mēnešu laikā no Likuma spēkā stāšanās dienas, vai no dienas, kad laikposmā no 2022.gada 1.janvāra līdz 30.aprīlim personai rodas tiesības uz atbalstu 20 eiro mēnesī. Iesniegumu izskata un lēmumu par atbalsta 20 eiro mēnesī izmaksu pieņem 30 dienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas, savukārt atbalstu sāk izmaksāt 30 dienu laikā no dienas, kad pieņemts lēmums par tā piešķiršanu.

Atbalstu 20 eiro mēnesī varēs saņemt tikai tie cilvēki, kuri dzīvo Latvijā. Attiecīgi, ja personas deklarētā dzīvesvietas adrese ir Latvijā, bet VSAA rīcībā ir informācija, ka tās dzīvesvieta ir citā valstī, tad tiek uzskatīts, ka šī persona nedzīvo Latvijā.

LM skaidroja, ka gadījumos, ja persona ir bērna ar invaliditāti kopšanas pabalsta vai pabalsta personām ar invaliditāti, kurām nepieciešama kopšana, saņēmēja, tad atbalstu 20 eiro mēnesī izmaksās divkāršā apmērā. Tas nozīmē, ka atbalstam 20 eiro mēnesī, papildus izmaksās vēl 20 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piemēram, ja personai ar pirmās grupas invaliditāti ir piešķirts valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts invaliditātes gadījumā un pabalsts personai ar invaliditāti, kurai nepieciešama kopšana, tad viņai tiks izmaksāts atbalsts 20 eiro mēnesī kā valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta invaliditātes gadījumā saņēmējai un atbalsts 20 eiro mēnesī kā pabalsta personai ar invaliditāti, kurai nepieciešama kopšana, saņēmējai.

Savukārt, ja persona ar invaliditāti, tostarp ar trešās grupas invaliditāti, dzīvo Latvijā un laikposmā no šī gada 1.janvāra līdz 30.aprīlim saņem, piemēram, Latvijā piešķirto invaliditātes pensiju, atlīdzību par darbspēju zaudējumu vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu invaliditātes gadījumā, tad viņai arī izmaksās atbalstu 20 eiro mēnesī.

LM skaidroja, ka studējošiem jauniešiem, kuriem tiek izmaksāta apgādnieka zaudējuma pensija, ir tiesības saņemt atbalstu 50 eiro apmērā mēnesī, ko izmaksā par bērnu. Lai to saņemtu, jaunietim VSAA ir jāiesniedz iesniegums, kurā jānorāda iesniedzēja vārds, uzvārds un personas kods, iesniedzēja tālruņa numurs vai elektroniskā pasta adrese, kā arī Latvijas kredītiestādes vai pasta norēķinu sistēmas konta numurs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LETA jau ziņoja, ka Saeima ir pieņēmusi Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumu, kas stājās spēkā šī gada 29.janvārī. Tā mērķis ir mazināt negatīvu sociālekonomisko ietekmi uz iedzīvotāju labklājību un tautsaimniecības izaugsmi, kas saistītai ar energoresursu cenu ārkārtēju pieaugumu.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.