Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Piemiņas skrējiens par godu brīvības cīņās kritušajiem kadetiem

Foto (ilustratīva nozīme): seržants Ēriks Kukutis (Aizsardzības ministrijas arhīvs).

Pirmdien, 28. novembrī, laika posmā no pulksten 15.00 līdz 22.00, godinot Brīvības cīņās kritušos 14 Latvijas Kara skolas kadetus, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadeti veiks piemiņas skrējienu no Vareļu pieminekļa, Jelgavas novadā līdz Ezermalas ielai, Rīgā. Maršruts ir sadalīts 14 posmos, katrs posms būs veltīts vienam no 14 kritušajiem  kadetiem, informē skrējiena rīkotāji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Brīvības cīņās 1919. gadā, atkāpjoties uz Daugavas labo krastu un pie Vareļu mājām, krita 14 kadetu. Ik gadu 14 kritušo kadetu piemiņa tiek godināta “Melnās kafijas vakarā”, kad  vakara jundā Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā tiek izsaukti kritušo kadetu vārdi un pie viņu fotogrāfijām aizdegtas lāpas. Atceroties 1919. gada notikumus, klātesošie dzer melnu kafiju, ēd rupjmaizi ar marmelādi un dzied karavīru dziesmas.

Tradīcija rīkot „Melnās kafijas vakaru” pārmantota no Latvijas brīvvalsts laikā 1919. gada septembrī dibinātās Latvijas Kara skolas. Tomēr 9. oktobrī aktivizējās Bermonta karaspēks un plānotās mācības bija jāatliek. Latvijas Kara skolai tika dots uzdevums saformēt divas kaujas rotas un doties uz Pārdaugavu. Atkāpjoties uz Daugavas labo krastu, apšaudē krita divi kadeti. Pēc 11. novembra kaujām Kara skola pārgāja dzelzceļa tiltu uz virzījās Jelgavas virzienā, lai nogrieztu atkāpšanās ceļu uz Šauļiem, ieņemot dzelzceļu un izpostot sliedes. Šajā uzdevumā kadeti sastapās ar sīvu ienaidnieka pretestību.

18. novembrī, izmantojot pārspēku, bermontieši sāka aplenkt kadetus, kuri atradās pie Vareļu mājām. Izlaužoties no draudošā aplenkuma, 12 kadeti krita, septiņi tika ievainoti un evakuēti, bet divi – saņemti gūstā. 21. novembrī Latvijas Kara skola saņēma pavēli atgriezties Rīgā un uzsākt mācības. Pēc grūtā pārgājiena, atgriežoties Rīgā, vakariņās nebija nekā cita kā vien rupjmaize, marmelāde un miežu kafija. 1919. gada 1. decembrī kadeti sāka mācības, un nepilnu divu mēnešu laikā 14 kadeti tika apbalvoti ar Lāčplēša kara ordeni.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iedzīvotāju ievērībai!

Piemiņas skrējiena laikā tiks šķērsots Jelgavas novads, Olaines novads, Mārupes pagasts, kā arī Rīgas pilsēta, katrā posmā piedalīsies 14 karavīri formas tērpos, tos pavadīs vieglie transporta līdzekļi. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.