Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Pieņem grozījumus par papildu atbalsta sniegšanu Ukrainas bēgļiem

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma Ministru kabineta virzītos grozījumus Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, kas paredz, ka kara bēgļi no Ukrainas Latvijā varēs braukt par velti sabiedriskajā transportā un, sākot strādāt, saņems vienreizēju 500 eiro pabalstu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Likumprojekts paredz, ka bērniem, kas ieradušies Latvijā no Ukrainas bez vecāku pavadības, tiks ieviests jauns ārpusģimenes aprūpes institūts – ārkārtas aizbildnība. Likums nosaka, ka par ārkārtas aizbildni var kļūt persona, pie kuras ierodas nepavadīts bērns, kā arī persona, kurai Latvijā ir piešķirts aizbildņa vai adoptētāja statuss, audžuģimenes vai viesģimenes statuss, tāpat arī persona, ar kuru nepavadīts bērns kopā ieradies Latvijā.

Ja pašvaldība bērnam nenodrošinās vietu pašvaldības izglītības iestādes īstenotā pirmsskolas izglītības programmā un tā tiek apgūta privātā izglītības iestādē, tad pašvaldība šim privātā pakalpojuma sniedzējam segs izmaksas Izglītības likumā un tam pakārtotajos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā un apmērā, nosaka pieņemtie grozījumi.

Likumā veiktas izmaiņas, lai pacientiem ar hroniskām slimībām nodrošinātu zāļu terapijas nepārtrauktību, ja tiem ir derīga, Ukrainā izrakstīta recepte. Ja zāļu terapijas turpināšanai nepieciešamas narkotiskās vai tām pielīdzinātās psihotropās zāles, tad Ukrainas iedzīvotājam nepieciešama attiecīgā ārsta speciālista konsultācija Latvijā, kurš izrakstīs zāles uz Latvijas recepšu veidlapas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ņemot vērā, ka karadarbības rezultātā personām var būt bijusi traucēta iespēja saņemt zāles Ukrainā, tad būs pieļaujama šo zāļu saņemšana arī gadījumā, ja Ukrainas receptes derīguma termiņš ir beidzies ne vēlāk kā pirms 14 dienām, skaidrots pieņemtā likuma anotācijā.

Sākot darba tiesiskās attiecības, Ukrainas civiliedzīvotājam būs tiesības saņemt vienreizēju nodarbinātības uzsākšanas pabalstu vienas minimālās mēneša darba algas apmērā, kas netiks aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Tāpat noteikts, ka darba devējs ir tiesīgs nodarbināt Ukrainas iedzīvotāju bez pirmreizējās obligātās veselības pārbaudes veikšanas. Ukrainas iedzīvotājus, kas ir farmaceiti un farmaceita asistenti, varēs nodarbināt aptiekas, zāļu lieltirgotavas vai ārstniecības iestādes.

Noteikts, ka Ukrainas iedzīvotājiem būs tiesības bez maksas izmantot sabiedrisko transportu, kas pārvadā pasažierus dotētajā reģionālās nozīmes maršrutā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Satiksmes ministrija aģentūru LETA informēja, ka Ukrainas pilsoņi un viņu ģimenes locekļi, uzrādot personu apliecinošu dokumentu, reģionālajā sabiedriskajā transportā – vilcienos un autobusos – varēs braukt bez maksas. 

Vienlaikus atbrīvojums no braukšanas maksas neattiecas uz komerciālajiem reģionālajiem autobusu maršrutiem, kas kustības sarakstos atzīmēti ar lielo burtu “K”. Savukārt atbrīvojumu no braukšanas maksas valstspilsētu pašvaldību sabiedriskajā transportā nosaka pašvaldības.

Tāpat veiktas izmaiņas pasažieru komercpārvadājumu ar taksometru un pārvadājumu ar vieglo automobili jomā, dodot iespēju Ukrainas pilsoņiem reģistrēties Autotransporta direkcijas uzturētajā taksometru vadītāju reģistrā. Ukrainas pilsoņiem netiks izvirzītas prasības par valsts valodas zināšanām, kā arī neprasīs pierādīt vadīšanas tiesību aizliegumu, kas ir prasība gadījumos, ja vadītāja apliecība izsniegta ārvalstīs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar izmaiņām likumā nodrošināts atbalsts arī tiem Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri, bēgot no Krievijas izraisītā kara, ieceļo Latvijā ar dzīvniekiem. Ministru kabinets noteiks kārtību, kādā minētos dzīvniekus reģistrēs un nodrošinās tiem veselības obligāto prasību izpildi.

Savukārt, lai atvieglotu ziedojumu veikšanas kārtību valsts kapitālsabiedrībām, likumā paredzēta speciāla kārtība ziedojumu veikšanai Ukrainas sabiedrības vispārējam atbalstam. Tāpat paredzēts piemērot pievienotās vērtības nodokļa nulles procentu likmi tādu preču piegādēm, kas uz līguma pamata tiek bez maksas piegādātas sabiedriskā labuma organizācijām Latvijā vai nodotas tālāk citas Eiropas Savienības dalībvalsts atzītai struktūrai ar mērķi sniegt vispārējo atbalstu Ukrainas sabiedrībai.

Likums stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.