Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Pilsētā turpinās apgaismojuma sistēmas modernizācija

Nomainot 1152 novecojušus gāzizlādes lampu ielu gaismekļus uz energoefektīviem LED gaismekļiem, turpināsies dabai draudzīgu risinājumu ieviešana Jelgavas ielu apgaismošanai. Gaismekļus plānots nomainīt 73 ielu posmos dažādās pilsētas vietās, un šiem darbiem piedāvājumu iesniegšana noslēdzās 15. novembrī. Tāpat tiks modernizēts apgaismojums Raiņa parkā – tam iepirkums jau noslēdzies, un darbus paredzēts veikt 2024. gada pirmajā pusē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apgaismojuma modernizācija pilsētas ielās tiek realizēta, piesaistot Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta līdzfinansējumu projektā “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana pašvaldību publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā”.

Gaismekļus plānots nomainīt 73 ielu posmos dažādās pilsētas vietās, tostarp skvērā aiz kultūras nama, vecpilsētā, Ozolskvērā, Hercoga Jēkaba laukumā, vairākās pilsētas centra ielās – Akadēmijas ielā, Zemgales prospektā un citviet.

Paredzēta arī apgaismojuma modernizācija Raiņa parkā, kur demontēs vecos apgaismojuma balstus un lampas. To vietā uzstādīs 46 jaunus LED parka gaismekļus, kuri būs aprīkoti ar apgaismojuma līmeņa regulēšanas ierīcēm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Jaunie gaismekļi būs ne tikai energoefektīvāki un mazāk piesārņos apkārtējo vidi ar CO2 izmešiem, bet samazinās arī gaismas piesārņojumu virs pilsētas, jo gaismas kūlis tiks novirzīts uz ietvēm un būs mazāk izkliedēts virzienā uz augšu,” stāsta pašvaldības iestādes “Pilsētsaimniecība” elektrotīklu inženieris Andrejs Bobikins.

Projekta mērķis ir samazināt siltumnīcefekta gāzu emisiju un uzlabot energoefektivitāti Jelgavas publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā, izmantojot tādas tehnoloģijas un videi draudzīgus paņēmienus, kas ļauj samazināt esošo elektroenerģijas patēriņu. Papildus tam tiks uzlabota pilsētas vides un infrastruktūras kvalitāte, tostarp regulējamā apgaismojuma sistēma pilsētu padarīs ērtāku un pievilcīgāku iedzīvotājiem un viesiem.

Plānots, ka pēc projekta realizēšanas elektroenerģijas patēriņa ietaupījums būs aptuveni 450 megavatstundu gadā, kas naudas izteiksmē, pēc 2023. gada elektroenerģijas izmaksām, ir aptuveni 76 600 eiro, bet CO2 izmešu samazinājums būs 49,13 tonnas CO2 gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāpiebilst, ka līdzīgu projektu pilsēta realizēja pirms diviem gadiem, laika posmā no 2019. gada līdz 2021. gada sākumam nomainot 1337 gaismekļus.

Tādējādi elektroenerģijas patēriņa samazinājums 2021. gadā, salīdzinot ar 2020. gadu, pilsētā bija 466 megavatstundas. Kopējais ielu apgaismojuma tīkla elektroenerģijas patēriņš 2020. gadā bija 2859,14 megavatstundas. Ielu apgaismojuma elektroenerģijas izmaksu samazinājums 2021. gadā bija 43 172 eiro, un tas ir aptuveni 18 procenti no kopējām izmaksām 2021. gadā, rēķinot pēc 2021. gada elektrības cenām. Savukārt 2022. gadā, salīdzinot ar 2020. gadu, samazinājums bija jau aptuveni 500 megavatstundu. Ielu apgaismojuma elektroenerģijas izmaksu samazinājums 2022. gadā ir aptuveni 83 400 eiro jeb 20,5 procenti no kopējām izmaksām 2022. gadā, ieskaitot valsts budžeta kompensācijas un rēķinot pēc 2022. gada cenas.

Plānotās projekta īstenošanas izmaksas ir 753 000 eiro, no tām Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansējums 485 634,33 eiro un 267 365,67 eiro Jelgavas pašvaldības līdzfinansējums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ziņu sagatavoja “Pilsētsaimniecība”

Foto: Jelgava.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.