Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Publiskā un privātā partnerība – kā kvalitatīva juridiskā palīdzība var samazināt riskus?

Par publisko un privāto partnerību sauc sadarbību starp publisko un privāto sektoru, mijiedarbojoties ar publiskā sektora resursiem, privātā sektora finanšu līdzekļiem un zināšanām, sabiedrībai svarīgu projektu realizācijai gadījumos, kad publiskajam sektoram pietrūkst resursu projekta pilnvērtīgai īstenošanai. Lai arī publiskā un privātā partnerība ļauj risināt plašu spektru sabiedrībai būtisku jautājumu, abu sektoru efektīvu sadarbību var kavēt dažādi potenciālie riski, kurus var mazināt profesionāla juridiskā palīdzība, ko sniedz juridiskais birojs.

Kādos gadījumos var tikt izmantota publiskā un privātā partnerība?

Publiskā un privātā sektora sadarbības projekti var tikt veidoti gandrīz jebkurā nozarē, taču visbiežāk šādas partnerības tiek veidotas sabiedriski nozīmīgu būvju vai infrastruktūras objektu projektēšanā, celtniecībā un apsaimniekošanā.

Publiskā un privātā partnerība tiek izmantota, ja projekta vai pakalpojuma īstenošana nav iespējama tikai ar publiskā sektora resursiem, īstenošanas izmaksas var segt no koncesijas maksājumiem vai arī privātā sektora iesaiste var būtiski uzlabot projekta vai pakalpojuma kvalitāti vai īstenošanas ātrumu.

Kādi ir iespējamie riski?

Lai arī publiskajā un privātajā partnerībā riski tiek dalīti starp publisko un privāto partneri, tieši iespējamie riski visbiežāk bremzē potenciālo sadarbību.

Publiskais sektors riskus var saskatīt sabiedrībai nozīmīga pakalpojumu izpildes deleģēšanā privātajam sektoram. Tā kā abu sektoru partnerība ir ilgtermiņa sadarbība, kas var ilgt līdz 30 gadiem un pat ilgāk, bažas var radīt gan nespēja paredzēt visas paredzamās izmaksas, gan iespējamās politiskās izmaiņas. Turklāt, publiskās un privātās partnerības projektus var ietekmēt izvēlētā privātā partnera komercdarbības riski.

Juridiskās palīdzības nozīme

Tieši juridiski precīza un pārdomāta partnerības līguma sastādīšanā kvalificēts individuāli praktizējošs advokāts vai advokātu birojs var sniegt vislielāko ieguldījuma tiesiska risinājuma atrašanai kontroles, projekta koordinācijas, cenu saskaņošanas un risku sadalījuma principiem, mazinot savstarpējās partnerības riskus.

Turklāt, jomā pieredzējis zvērināts advokāts var palīdzēt arī pilnvērtīgā interešu pārstāvniecībā un nepieciešamo atzinumu sagatavošanā projekta uzsākšanas stadijā. 

Tāpēc ir tik svarīgi pievērst īpašu uzmanību atsauksmēm un pieredzei, kad tiek meklēts juristu birojs. Ne visi juristi Rīgā, Valmierā vai citur Latvijā spēs tikt galā ar šādu jautājumu risināšanu. Turklāt, kad tiek nozīmēta jurista konsultācija, cena nav noteicošā. Jo dārgāk nenozīmē profesionālāk.

Profesionāla komanda, kuru piedāvājumā ir dažāda rakstura juridiskie pakalpojumi, ir Zvērinātu advokātu birojs „Atlācis un partneri”. Šī advokātu biroja viena no kompetencēm ir tieši publiskā un privātā partnerība. Gan biroja advokāti Rīgā, gan advokāti Valmierā sniegs nepieciešamo juridisko palīdzību komerctiesību jautājumos. Uzziniet vairāk par pakalpojumiem un piesakieties uz konsultāciju mājas lapā www.eabirojs.lv.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.