Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

PVO un ECDC brīdina par jauno SARS-CoV-2 variantu Omicron

Sākotnējie pierādījumi liecina, ka šis variants var būt saistīts ar paaugstinātu infekciozitāti, jeb lipīgumu, vakcīnas efektivitātes samazināšanos, paaugstinātu atkārtotas inficēšanās risku, salīdzinot ar citiem SARS-CoV-2 vīrusa variantiem. 

Pasaules Veselības organizācija (PVO) un Eiropas slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) ziņo par jauna SARS-CoV-2 vīrusa varianta atklāšanu, aģentūru LETA informēja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šim variantam esot liels skaits mutāciju, no kurām dažas izraisa bažas. Sākotnējie pierādījumi liecina, ka šis variants var būt saistīts ar paaugstinātu infekciozitāti, jeb lipīgumu, vakcīnas efektivitātes samazināšanos, paaugstinātu atkārtotas inficēšanās risku, salīdzinot ar citiem SARS-CoV-2 vīrusa variantiem. 

PVO klasificēja jaunatklāto vīrusa variantu kā bažas izraisošo un nodēvējusi par Omicron.

Pirmo reizi informāciju par šo vīrusa paveidu PVO saņēma šī gada 24.novembrī no Dienvidāfrikas, kur pēdējo nedēļu laikā Covid-19 gadījumu skaits ir strauji pieaudzis. Infekcijas gadījumi konstatēti arī kaimiņvalstī Botsvānā. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmais zināmais apstiprinātā šī varianta gadījums tika identificēts paraugā, kas bija iegūts 9.novembrī. No 26.novembra, ar ceļošanu saistīti gadījumi konstatēti arī Beļģijā, Honkongā, Izraēlā, Apvienotajā Karalistē.

ECDC eksperti novērtē Omicron varianta izplatīšanās iespējamību tuvākā nākotnē un ar to saistīto riska pakāpi diapazonā no augsta līdz ļoti augstam.

Līdz ar to PVO un ECDC aicina dalībvalstis stiprināt Covid-19 epidemioloģiskās uzraudzības un SARS-CoV-2 sekvencēšanas sistēmu, jo šobrīd īpaši svarīgi sekot epidemioloģiskajai situācijai ikvienā valstī, uzraudzīt jaunā varianta agrīnu atklāšanu un nekavējoties veikt ierobežošanas pasākumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Īpaša piesardzība jāievēro ceļotājiem, rekomendējot nedoties uz zināmajām skartajām teritorijām, atgriežoties veikt papildus drošības pasākumus, kas ietver testēšanu un pašizolāciju. Nepieciešams pēc iespējas ātrāk atklāt Covid-19 inficēšanās gadījumus tiem ceļotājiem, kuri atgriezušies no skartajām teritorijām.

Rekomendēts turpināt vakcinācijas procesu, it īpaši riska grupās un senioriem, kas nav vēl uzsākuši vakcināciju. 

Saistībā ar Omicron variantu iepriekšējas rekomendācijas paliek spēkā – vakcinācija, pareiza sejas masku nēsāšana, distances ievērošana, roku higiēna, regulāra?telpu vēdināšana.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Reaģējot uz saņemto informāciju par jaunatklātā Covid-19 vīrusa paveida bīstamību un straujo izplatību, Latvijas valdība vakar pieņēma lēmumu liegt izceļot un ieceļot no Dienvidāfrikas Republikas, Lesoto, Botsvānas, Zimbabves, Mozambikas, Namībijas, Svazilendas, Malāvijas. 

Liegums iebraukt neattieksies uz Latvijas valstspiederīgajiem vai Eiropas Savienības pastāvīgajiem iedzīvotājiem ar uzturēšanās atļauju Latvijā. Tāpat aizliegti ceļojumi un to organizēšana uz minētajām valstīm.

Latvijas valstspiederīgajiem vai ES pastāvīgajiem iedzīvotājiem, kuri pēdējo 10 dienu laikā uzturējušies kādā no minētajām valstīm, ir pienākums uzrādīt Covid-19 RNS testa rezultātu, kas veikts 72 stundas pirms ieceļošanas Latvijas teritorijā. Tāpat šo personu pienākums ir veikt Covid-19 testu pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā 24 stundu laikā pēc ieceļošanas Latvijas teritorijā un astotajā dienā pēc ieceļošanas Latvijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc ieceļošanas Latvijas teritorijā nekavējoties jādodas uz tūrisma mītni, lai ievērotu pašizolāciju 10 dienas pēc izbraukšanas no kādas no iepriekš minētām valstīm.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.