Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Restaurēs Zaļenieku muižas pils vēsturiskās ieejas durvis

 Gatavojoties Zaļenieku muižas pils 250. jubilejai, restaurēs vēsturiskās ieejas durvis, aģentūru LETA informēja Jelgavas novada pašvaldībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Decembrī plānots sākt Zaļenieku muižas pils 19.gadsimta 20. gados izgatavoto ieejas ārdurvju restaurāciju, atgriežot durvīm to sākotnējās tehniskās un vizuālās kvalitātes, tostarp atbilstošus furnitūras elementus – rokturus, eņģes, slēdzeņu mehānismu, saglabājot to kultūrvēsturisko vērtību un autentiskumu nākamajām paaudzēm.

Divviru ārējās un iekšējās durvis laika gaitā nonākušas ļoti sliktā tehniskā un vizuālā stāvoklī, proti, zudis slieksnis, noslīdējusi kārba, apzāģētas vērtņu apakšas, pārveidoti pildiņi, pauž pašvaldībā. Projektā plānota pils galveno ieejas ārdurvju komplekta – četru vērtņu un kārbas – kompleksa restaurācija, pilnībā atgriežot durvīm to sākotnējās tehniskās un estētiskās īpašības.

Plānots, ka atjaunošanas darbos restauratora virsvadībā iesaistīsies arī Zaļenieku komerciālās un amatniecības vidusskolas Restaurācijas un Kokizstrādājumu izgatavošanas programmas audzēkņi un pedagogi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zaļenieku muižas pils ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Tā celta laikā no 1768. līdz 1775.gadam pēc Kurzemes hercoga galma arhitekta Severīna Jensena projekta kā hercogu Bīronu medību rezidence. Kopš 1920.gada pils kalpo izglītības iestāžu vajadzībām. Pašlaik pilī darbojas Zaļenieku komerciālā un amatniecības vidusskola. 2025.gadā pils atzīmēs 250 gadu jubileju, bet 105 gadus pils telpās ir ierīkota skola.

Galveno ieejas durvju restaurāciju līdzfinansē Valsts Kultūrkapitāla fonds un Jelgavas novada pašvaldība. Projekta kopējais finansējums ir 13 629 eiro, Valsts Kultūrkapitāla fonda līdzfinansējums – 10 000 eiro. Plānots, ka darbi tiks beigti līdz nākamā gada jūnija beigām. Darbus veiks SIA “Intarsija”.

SIA “Intarsija” pieder Dainim Bruģim (75%) un Jānim Ceplim (25%), liecina “Firmas.lv” dati. Uzņēmuma apgrozījums pērn bija gandrīz 89 000 eiro, peļņa 3 600 eiro.

Foto: jelgavasnovads.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.