Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom giriş casibom bahsegel jojobet

Saeima konceptuāli atbalsta grozījumus ministru biedru ieviešanai

Saeima šodien noteica steidzamību un konceptuāli atbalstīja grozījumus Valsts pārvaldes iekārtas likumā, kas nepieciešami, lai iedzīvinātu topošās koalīcijas ieceri par ministru biedru ieviešanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai pieņemtu grozījumus, parlamentam par tiem vēl būs jābalso otrajā, galīgajā, lasījumā, ko plānots darīt pēc nedēļas 1.decembrī.

Debatējot par ieceri ieviest ministra biedra amatu, no topošās koalīcijas partneriem to sākotnēji aizstāvēja gandrīz tikai “Apvienotā saraksta” (AS) parlamentārieši. Reizē debašu noslēgumā par labu šiem grozījumiem izteicās arī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Kariņš norādīja, ka topošā koalīcija piedāvā instrumentu, lai varētu labāk rīkoties valdības darbā. Ja ministru biedri atbilstoši nestrādās, tad premjers solīja, ka būs pirmais, kurš būs spiests šīs amata vietas likvidēt. Premjers kritizēja opozīciju, ka, lai gan tā prasa risinājumus, bet tagad divas, trīs stundas “norejat, esat pret un paralizējat darbu”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt opozīcijas partijas “Latvija pirmajā vietā” (LPV) pārstāve Linda Liepiņa, iestājoties pret steidzamības statusa piešķiršanu likumprojektam, sacīja, ka viņa nesaprot, “kur ir jāsteidzas” ar likumprojekta pieņemšanu, jo par to vēl ir jādiskutē un jāuzklausa arī sabiedrības viedoklis.

Debatēs par likumprojektu “Stabilitātei!” frakcijas priekšsēdētājs Aleksejs Rosļikovs sacīja, ka laikā, kad iedzīvotājiem ir grūtības norēķināties par ēdienu, palielināt ministru skaitu nebūtu taisnīgi.

Bijusī labklājības ministre Ramona Petraviča (LPV) pauda līdzīgu viedokli kā Rosļikovs, kā arī apšaubīja iespēju, ka valdības darbs uzlabosies, ieviešot ministra biedra amatu. “Tauta no tā labāk nedzīvos, nauda no tā neradīsies,” uzsvēra parlamentāriete.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Liepiņa Saeimas tribīnē kāpa arī otro reizi, šoreiz paužot, ka Valsts prezidents Egils Levits par daudz iejaucas parlamenta darbā, jo viņš izteica ideju par ministra biedra amata ieviešanu.

Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Viktors Valainis akcentēja, ka ministru biedriem nebūs parlamenta mandāts un ka to ieviešana nozīmē tikai “amatu ražošanu”. Alternatīvs risinājums ir profesionālu ministru ievēlēšanu, kas paši spēj tikt galā ar saviem pienākumiem, pauda ZZS politiķis.

Trīs ministrijas līdz ar to tiks veidotas ar “divām galvām”, kur ierēdņiem var nebūt saprotams, kuru – ministru vai ministra biedru jeb “draugu” klausīt -, ja viņiem atšķirsies viedokļi, atzīmēja Valainis. Politiķis norādīja, ka konstitucionālo tiesību eksperti varētu nepiekrist, ka tā būtu atbilstoša pieeja, ka ministru biedriem nebūs Saeimas uzticības. “Tas būs cilvēks bez jebkādas atbildības parlamenta priekšā,” akcentēja deputāts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars ierakstā “Twitter” norādījis, ka, ja ministra biedrs atbildēs par atsevišķu nozari, tad tas būšot vai nu Satversmes pārkāpums vai vismaz tās “apiešana ar līkumu”. No Pastara paustā secināms, ka šādā gadījumā nepieciešams Saeimas mandāts.

Deputāte Skaidrīte Ābama (P) uzsvēra, ka “Progresīvie” ir pret ministru biedru ieviešanu un ka arī priekšvēlēšanu debatēs ticis spriests tikai par valsts pārvaldes samazināšanu. Politiķe aicināja ņemt vērā, ka ministrijas darbiniekiem palielināsies politiskais birokrātiskais slogs un viņiem var nebūt saprotams, vai klausīt ministra vai ministra biedra rīkojumus. Ābrama tāpat atzīmēja, ka neesot skaidrības, ar ko ministru biedri nodarbosies.

Topošās koalīcijas deputāts Māris Kučinskis (AS) cita starpā skaidroja, ka par ministra biedra darbību būs atbildīgs arī ministrs. Tāpat arī ministra biedram nevajadzēs papildu darbiniekus, jo varēs izmantot jau esošo ministriju darbinieku kapacitāti. Valdību veidojošajiem politiķiem ir ambīcijas strādāt, lai panāktu kopīgu sadarbību valdībā, pauda Kučinskis. “Apvienotā saraksta” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars uzsvēra, ka šie grozījumi ir nepieciešami, lai valdība strādātu efektīvāk.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iepriekš Juridiskās komisijas vairākums grozījumus pirmajā lasījumā neatbalstīja, bet Saeima tagad ir lēmusi pretēji komisijas viedoklim. Tā noticis, jo topošajai koalīcijai ir vairākums parlamentā, bet nav vairākuma komisijā.

Likumā paredzēts noteikt, ka ministra biedrs pārzina atsevišķas nozares un politikas jomas un ka ministra biedram būs padomdevēja tiesības valdības sēdēs. Ministru biedrus iecels Ministru prezidents, tajā skaitā, premjers to varēs darīt pēc attiecīgās jomas ministra priekšlikuma.

Grozījumus iesniedza topošās koalīcijas deputāti, kuri vienojušies, ka katrai no partijām būs viens ministra biedra amats. Iepriekš partijas atzina, ka ir vienošanās ministra biedra amatu izveidot Aizsardzības ministrijā, kur ministrs būtu no Nacionālās apvienības, bet viņa biedrs – no AS. Savukārt AS aktīvi ir uzstājis, lai “Jaunā vienotība” (JV) uzņemas līdzatbildību par veselības nozari, kur ministra portfeli piedāvāts uzticēt AS.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā ziņots, Valsts prezidents Egils Levits otrdien paziņoja par JV politiķa, pašreizējā premjera Krišjāņa Kariņa oficiālu nominēšanu Ministru prezidenta amatam. Faktiski Kariņa vadībā darbs pie jaunās valdības izveides notiek jau teju divus mēnešus.

Foto: no arhīva

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.