Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Saeima pēc debatēs pavadītas nakts pieņem valsts budžetu: veselības nozarei paredz 1,6 miljardus eiro

Saeima ceturtdien, 9. martā, pēc aptuveni diennakti garas sēdes, debatēs pavadot arī visu nakti, galīgajā lasījumā pieņēma 2023. gada valsts budžetu un budžeta ietvaru nākamajiem trim gadiem. Par budžetu nobalsoja 52 deputāti, bet pret bija 39 parlamentārieši, ziņo aģentūra LETA.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Viktors Valainis mudināja nākotnē vairs nemēģināt diennakts laikā izskatīt valsts budžeta projektu, jo šāda pieeja nerada labu priekšstatu sabiedrībā par Saeimas darbu. Politiķis aicināja turpmāk budžetu projektu skatīšanai veltīt dažas vai vairākas dienas.

“Progresīvo” frakcijas vadītājs Kaspars Briškens cita starpā norādīja, ka šī nebija spožākā diennakts Latvijas demokrātijas vēsturē. Deputāte Antoņina Ņenaševa (P) budžeta skatīšanas procesu diennakti pielīdzināja spīdzināšanai un skeptiski novērtēja, ka netika atbalstīts neviens opozīcijas priekšlikums.

“Apvienotā saraksta” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars pateicās debatēs par saturīgām un konstruktīvām diskusijām. Ja būs ieekonomēta nauda vai būs papildu ienākumi, tie tiks solidāri piešķirti dažādām vajdzībām, arī veselības nozarei, prognozēja politiķis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nacionālās apvienības (NA) frakcijas vadītāja vietnieks Jurģis Klotiņš NA frakcijas vārdā pozitīvi novērtēja koalīcijas partneru atbalstu aizsardzības finansējuma palielināšanai. Lai atbalstītu ģimenes, nākotnē būtu jāskata iespējas papildu līdzekļus piešķirt īres namu celtniecībai, norādīja politiķis.

Deputāte Skaidrīte Ābrama (P) pauda, ka pirmo reizi piedalījās šādā teātrī, kura izrāde esot vāji režisēta. Politiķe atzīmēja problēmas, ko “Progresīvie” atklājuši valsts 2023.gada budžeta likumā. Ļoti nepatīkami piedalīties debatēs, kas pēc būtības nav debates, akcentēja Ābrama.

Budžeta skatīšanas gaitā parlaments noraidīja visus opozīcijas priekšlikumus, bet atbalstīja vairākus valdības un ministriju priekšlikumus par izmaiņām kopā ap 10 miljonu eiro apmērā. Tāpat nolemts ap 135 000 eiro piešķirt Centrālās vēlēšanu komisijas darbinieku atalgojuma palielināšanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Darbs pie budžeta likumu pakotnes galīgajā lasījumā un ar to saistīto jautājumu skatīšanas sākās 8.martā plkst.9 no rīta. Debatēm iestiepjoties naktī, tika saīsināts izteikšanās ilgums un daudz repliku veltīts darba kvalitātes trūkumam šādos apstākļos, taču budžeta skatīšana tika turpināta. Iepriekšējos gados līdzīga prakse – budžeta skatīšana visu nakti – ir saņēmusi nopēlumus kā neauglīga, ir mēģināts no tās atteikties un budžetu skatīt vairākas dienas pēc kārtas, taču šoreiz deputāti atgriezās pie “nakts sēdes tradīcijas”.

Pēc Saeimas priekšsēdētāja Edvarda Smiltēna (AS) vārdiem, šī bijusi garākā sēde parlamenta vēsturē.

Saskaņā ar valdības sākotnēji virzīto variantu 2023.gada valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi plānoti ap 12,7 miljardiem eiro, savukārt izdevumi – ap 14,7 miljardiem eiro. Salīdzinājumā ar 2022.gada budžetu 2023.gadam paredzēts ieņēmumu palielinājums 2,025 miljardu eiro apmērā un izdevumu palielinājums 2,233 miljardu eiro apmērā. Šis ir vēsturiski finansiāli lielākais valsts budžets.

Foto: LETA

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.