Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Salmu māja – lētāks un siltāks risinājums

Māja kā māja – varētu nospriest, ieraugot Krišjāņa Langes māju netālu no Lielupes. Prāva izmēros, varbūt nedaudz savādāka dizaina, kā ierasts redzēt mūslaiku jaunceltnes, īpaši, ja pamana augus uz jumta. Bet, parunājot ar Krišjāni un ieskatoties mājas “patiesības spoguļos”, ir skaidrs, ka te ir daudz atšķirīgā – sākot no principa pēc iespējas izmantot tikai vietējos materiālus, tajā skaitā salmus, beidzot ar neierastu apkures un jau pieminētā jumta risinājumu.
Vēsturnieks ar 20 gadu pieredzi būvniecībā
Lai izstāstītu, kā Krišjānis nonāca līdz salmu mājai (viņš gan uzsver, ka mājā salmi nav svarīgākais, tās pamatā ir dubultā karkasa konstrukcija; salmi tikai pakārtoti), jāsniedz dažas ziņas arī par viņu pašu. Krišjānis pēc izglītības ir vēsturnieks, taču savā laikā perspektīva strādāt arhīvā nešķita vilinoša. Gribējās vairāk brīvības, iespēju paceļot un arī vairāk naudas. Tāpēc akadēmiski izglītotais Krišjānis jau vairāk nekā 20 gadu strādā, kā pats saka, “stroikā”. Bet, atšķirībā no parastajiem “stroikas čaļiem”, viņš kā vēsturnieks ir lasījis daudz literatūras, teorijas par būvniecību, būvfiziku un arī vienmēr ir interesējies par vecām lietām. Tāpat, strādājot vairākās valstīs, piemēram, Spānijā, Francijā, Dānijā, Krišjānis ir iepazinies ar dažādām būvniecības tradīcijām. Viņu iespaidoja Francijā, Vācijā redzētas mājas, kuras stāv jau 500 gadu un būvētas no kaut kā tik vienkārša kā koks, salmi, māls, kaļķis.
Pāris gadus pirms savas mājas celtniecības Krišjānim bija iespēja pastrādāt Dānijā kādā ekociematā – tur viņš pirmo reizi saskarās ar salmu mājām. Tad apceļoja vēl citus līdzīgus ciematus, lai vairāk papētītu šo celtniecības veidu.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.