Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Sieviešu dienā dāvina ziedus un iet solidaritātes gājienā

Visā pasaulē un Latvijā šodien, 8. martā, tiek atzīmēta starptautiskā Sieviešu diena. 1975. gadā ANO Ģenerālā asambleja pasludināja 8. martu par sieviešu sasniegumu visās dzīves jomās svinēšanas dienu un protestu pret nevienlīdzību. Neiztrūkstoša sieviešu dienas tradīcija ir ziedu dāvināšana un dažādu akciju organizēšana.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Svinot sieviešu solidaritāti, šodien “Centrs Marta” rīkos piekto Sieviešu solidaritātes gājienu pret vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē. Gājiena sākums būs plkst.11.30 Doma laukumā Rīgā, un no tā gājiens virzīsies pa Jēkaba ielu gar Saeimu un noslēgsies Jēkaba laukumā.

Bet aizsākās 8. marta svētki ar darba kustību. 1908. gadā 15 tūkstoši sieviešu Ņujorkā izgāja demonstrācijā, pieprasot samazināt darba dienu, palielināt atalgojumu un balsstiesības. Nākamajā gadā Amerikas Sociālistiskā partija ierosināja februāra pēdējo svētdienu padarīt par strādājošo sieviešu dienu.

1910. gada augustā vācu sociāldemokrātijas aktīviste Klāra Cetkina konferencē Kopenhāgenā ierosināja dibināt Starptautisko dienu cīņai par sieviešu līdztiesību un emancipāciju. Aptuveni simts dalībnieču no 17 valstīm ideju atbalstīja vienbalsīgi. 1911. gadā to pirmo reizi svinēja Vācijā, Austroungārijā, Dānijā un Šveicē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmās sieviešu dienas svinības, piemēram, Vācijā notika 19. martā, piezīmējot 1848. gada marta revolūciju Prūsijā. Pēc tam sieviešu dienu dažādās valstīs svinēja 2., 9. un 12. martā, kā arī 2. un 12. maijā.

8. marta datums starptautiskajā kustībā ienāca no Krievijas. 1917. gadā šajā dienā (23. februārī pēc vecā stila) sākās Viborgas audēju fabriku darbinieču streiks Petrogradā, kas pārauga revolūcijā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.