Šogad kopumā Bērnu un pusaudžu resursu centra (PRC) atbalstu saņēmuši vairāk nekā 3400 pusaudži ar mentālās veselības grūtībām, no kuriem 1682 palīdzību saņēma Rīgā, bet vairāk nekā 1800 pusaudži- kādā no PRC reģionālajām filiālēm, aģentūru LETA informēja centra valdes priekšsēdētāja Liene Dambiņa.
Kopš šī gada augusta PRC sniegtā palīdzība ir pieejama deviņās pilsētās. Starp reģionu centriem visvairāk atbalsts ir sniegts Jelgavas PRC, kur palīdzību saņēma 297 jaunieši. Nepieciešamība pēc atbalsta atspoguļojas arī gaidīšanas rindās, un šobrīd visgarākā rinda ir Jelgavā, kur pēc palīdzības gaida 55 pusaudži, tad seko Rīga, kur rindā ir 44 pusaudži, un Daugavpils, kur rindā gaida 39 pusaudži.
Dambiņa stāstīja, ka šī gada sākumā tika paplašināts visu reģionālo centru darbs, piesaistot jaunus speciālistus un iekārtojot papildus telpas.Tāpat liela nozīme ir bijusi ne tikai valsts finansējumam pakalpojuma nodrošināšanai, bet arī garīgās veselības fonda “ESI” ziedojumam. Ar tā atbalstu tika iekārtoti speciālistu kabineti vairākos reģionu centros, kas, savukārt, ļāva nodrošināt palīdzību lielākam skaitam jauniešu. Piemēram, paplašinot Daugavpils centra telpas, šogad palīdzību tajā saņēmuši 286 pusaudži.
Dambiņa uzsvēra, ka videi ir ļoti liela nozīme, īpaši saistībā ar mentālo veselību, tādēļ telpas ir iekārtotas tā, lai radītu pusaudžos un viņu vecākos patīkamu un mierīgu noskaņu, kas iedrošina vērsties pēc palīdzības un pieņemt, ka, “līdzīgi kā doties pie zobārsta, kad sāp zobs, ir normāli saņemt profesionālu palīdzību saistībā ar mentālās veselības grūtībām”.
Garīgās veselības fonds “ESI” jau vairākus gadus ziedo PRC, lai varētu īstenot vērtīgas ieceres, kas papildina valsts apmaksātos pakalpojumus. Pirmais ziedojums 20 000 eiro apmērā tika novirzīts krīzes konsultācijām un atbalsta tālrunim, lai savlaicīgi sniegtu palīdzību tiem jauniešiem, kuri garo rindu dēļ nevar tikt uzņemti kādā no valsts apmaksātajām programmām. Savukārt pērn fonds ziedoja 9000 eiro ar mērķi iekārtot reģionālos centrus, kā arī, iesaistot sadarbības partnerus, piesaistīja vēl 12 675 eiro ziedojumu PRC attīstībai.
PRC vadītāja, bērnu psihiatre Aneta Masaļska norādīja, ka pašlaik katrā kultūrvēsturiskajā novadā ir divi centri, kur pusaudži un viņu tuvinieki var vērsties pēc palīdzības. PRC komandā strādā vairāk kā 110 dažādu jomas profesionāļi. Turklāt šādu centru atvēršana nodrošina jauniešiem savlaicīgu un kvalitatīvu palīdzību viņu grūtībās, kā arī uzlabo pieejamību pie speciālistiem, viņa uzsvēra.
PRC Daugavpils filiāles vadītāja Irēna Žukovska atzina, ka tipiskās pusaudžu problēmas, ar kurām filiāles komanda saskarās visbiežāk, ir emociju regulāciju grūtības, paškaitējums, domas par pašnāvību, arī pašnāvības mēģinājumi, traucēts ēšanas un miega režīms, grūtības veidot un uzturēt attiecības, vielu lietošana, vardarbība, ņirgāšanās, ģimenes problēmas, dzimuma identitātes grūtības.
Viņa atgādināja, ka pusaudzis nekad nenāk ar kādu vienu grūtību, bet cieš no vairākām grūtībām vienlaikus. Viens pats cilvēks nav objektīvi spējīgs sniegt piemērotu atbalstu un pakalpojumu šajos gadījumos, jo minētās grūtības ir ārpus profesionālas kompetences, bet ir svarīgi, ka minēti speciālisti, kas iespējams pusaudžu grūtākos brīžos atrodas vistuvāk pusaudzim iedrošina vērsties PRC un saņemt palīdzību, uzsvēra Žukovska.
Foto: pixabay.com
Reklāma