Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Šonedēļ Dobeles Ceriņu festivāla laikā gaidāmi aizraujoši pasākumi

Šonedēļ turpinās krāšņais “Dobeles Ceriņu festivāls 2022”, kas jau pulcinājis tūkstošiem apmeklētāju. Uzspīdot siltākai saulītei, arī ceriņu pumpuri ir sarosījušies, solot ziedēt pavisam drīz, informē Dobeles novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izcilā dārzkopja – selekcionāra Pētera Upīša sapnis bija pārvērst Latviju par pasaules ceriņu galvaspilsētu, un varam droši apgalvot, ka Dobele par Latvijas Ceriņu galvaspilsētu noteikti ir kļuvusi. Ceriņi pie mums tiek mīlēti, loloti, tie aug sētās, pagalmos, publiskos apstādījumos. Pēteris Upītis dibināja skaistu tradīciju ceriņu šķirnēm dot izcilu kultūras darbinieku, mākslinieku vārdus. Dārzkopības institūtā šī tradīcija tiek turpināta, radoši attīstīta.

20. maijā Pētera Upīša Ceriņu dārzā gaidāms īpašs notikums, kad aicinām uz vārda došanas svētkiem divām ceriņu šķirnēm. “Emīlija” ir veltījums dzejnieka Aleksandra Čaka mātei Emīlijai Lizetei Freijai (precējusies Čadaraine). Viņa ir dzimusi Jaunsesavas muižas “Nordu” mājās un bērnību pavadīja Naudītes pagastā. Pēteris Upītis cienīja labu dzeju, tādēļ 1974. gadā deva vārdu ceriņu šķirnei “Aleksandrs Čaks”. Sēlijas puses rakstniekam, dzejniekam un gleznotājam Jānim Jaunsudrabiņam tiek veltīta ceriņu šķirne “Jānis Jaunsudrabiņš”. Viņš makšķerējot pārstaigāja krustu šķērsu Latviju, tostarp pabijis arī Dobeles pusē un Bērzes upē noķēris dažu labu krietnu zivi. Par savām makšķernieka gaitām mākslinieks sarakstījis tēlojumus, kas apkopoti grāmatā “Ar makšķeri” (otrs nosaukums “Ūdeņi”), kas pirmo reizi tika izdota tālajā 1921. gadā.

20. maijā īpašu muzikālu baudījumu sola sagādāt māsas Legzdiņas, kuras dosies uz Lielauces Tautas namu, lai ar savām dzirkstošajām balsīm pieskandinātu lielaucnieku un tās viesu sirdis koncertprogrammā “Kad ceriņi zied”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat interesentiem šonedēļ ir iespēja piedalīties vairākās meistarklasēs. 20. maijā Bikstu Tautas namā viesus gaidīs rotu meistare Līga Baltrušuna, piedāvājot katrai “iemēģināt roku”, izveidojot savu ceriņziedu rotu. 21. maijā Dobeles vēsturiskajā tirgus laukumā Dobeles PIUAC piedāvās izmēģināt savas radošās idejas īstenot dzīvē meistarklasē “Iepako tirdziņā nopirkto” projekta “Tour de crafts” ietvaros. Dobeles novada Centrālajā bibliotēkā interesenti varēs izveidot savu grāmatu maisiņu un grāmatzīmes meistarklašu laikā “Mans grāmatu maisiņš”, “Grāmatzīme”.

Šonedēļ gaidāmi arī vairāki sportiski un izklaidējoši pasākumi gan pieaugušajiem, gan bērniem. Sportisko aktivitāšu cienītājus noteikti aicinām piedalīties tradicionālajā Nakts skrējienā, kas 21. maija vakarā norisināsies Dobelē, dalībnieki varēs piedalīties trijās grupās – tautas grupā “Kopskrējiens”, kurā būs jāveic 2.5 km distance bez laika kontroles, sporta grupā ar 2.5 km distanci (2008.-2011. gadā dzimušiem jauniešiem un jaunietēm) un elites grupā ar 5 km distanci. Tāpat šobrīd vēl ir iespēja pieteikties īpašam velobraucienam “TAD kopā ar velo”, kas notiks 29. maijā.

21. maijā Dobelē arī plānotas dažādas aktivitātes bērniem, koncerti un disko balle Ķestermeža estrādē, kā arī Lielais Dobeles Ceriņu festivāla tirgus. Savukārt patiesi saviļņojošas sajūtas pārņems Dobeles novada amatiermākslas kolektīvus, kuri pēc ilgā pārtraukuma Covid-19 pandēmijas dēļ 21. maijā atkal varēs satikties Dobelē “Dziesmu un deju dienā”, lai dejotu un dziedātu visas dienas garumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

22. maijā Auci pieskandinās Gunāra Ordelovska 95. gadadienai veltīts pūtēju orķestru koncerts, kas vienlaikus ir Dziesmu un Deju svētku ieskaņas koncerts, lai ieskatītos un ieklausītos XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku koncertu repertuārā.

Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte uzsver: “Spītējot pandēmijai, Dziesmu un Deju svētku kustības dalībnieki ar apbrīnojamu mērķtiecību turpināja gatavoties Svētkiem visu rudens un ziemas periodu. Visticamāk, šis laiks tuvākā vai tālākā nākotnē kļūs par vēsturnieku izpētes un profesionāļu analīzes objektu par tradīcijas dzīvotspēju. Dziesmu un Deju svētku ieskaņas koncerti ir iespēja pirmajiem ielūkoties Svētku galveno notikumu tapšanā – repertuārā un dramaturģijā, kā arī sajust ilgi gaidīto kopābūšanu.”

XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki norisināsies 2023. gada vasarā Dziesmu svētku tradīcijas 150-gades zīmē, taču jau 22. maijā aicinām pavērt priekšskara maliņu, lai sajustu Dziesmu un deju svētku noskaņu, kas izskanēs, godinot izcilo latviešu diriģentu, komponistu, trombonistu un pedagogu Gunāru Ordelovski, kuram jāpateicas par Latvijas pūtējorķestru muzicēšanas tradīciju saglabāšanu un attīstīšanu, kā arī jauno speciālistu un entuziastu audzināšanu. Viņš ir arī Starptautiskā Pūtēju orķestru festivāla dibinātājs, kas norisinājās Aucē vairāk nekā 20 gadus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar pilnu “Dobeles Ceriņu festivāla” programmu var iepazīties Dobeles novada pašvaldības mājaslapā www.dobele.lv, www.dobeledara.lv un https://kulturadobele.lv.

Foto: publicitātes

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.