Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Stājas spēkā jauna izglītības iestāžu reģistrācijas kārtība

No šā gada spēkā stājas jauna izglītības iestāžu reģistrācijas kārtība, kas nosaka jaunas prasības profesionālās izglītības iestāžu dibināšanai un paredz izglītības iestāžu reģistrā norādīt profesionālās izglītības iestādes statusu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vajadzība pēc jaunas kārtības radusies pēc 2022.gadā pieņemtajiem grozījumiem Izglītības un Profesionālās izglītības likumos, tajos atsakoties no vairāku institūciju, kuras īsteno izglītības programmas, reģistrācijas, ieviešot jaunas prasības profesionālās izglītības iestāžu statusam un nosaukumam, kā arī nosakot jaunas prasības un kritērijus profesionālās izglītības iestāžu, tostarp koledžu, dibināšanai.

Noteikumi nosaka izglītības iestāžu, izņemot augstskolas un to filiāles, reģistrācijas kārtību, kā arī koledžas darbības uzsākšanas kritērijus. Izglītības iestādes reģistrē Izglītības iestāžu reģistrā, kas ir Valsts izglītības informācijas sistēmas sastāvdaļa.

Noteikumi paredz, ka koledžas dibinātāja īpašumā, valdījumā vai lietošanā ir jābūt telpām kvalitatīvai īsā cikla profesionālās augstākās izglītības programmas īstenošanai uz vismaz astoņiem gadiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā norādīja Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), ņemot vērā minēto un to, ka maldinošas telpu izmantošanas tiesības var tiešā mērā negatīvi ietekmēt izglītojamo tiesības uz kvalitatīvas izglītības ieguvi, dienestam Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas datos nepieciešams pārliecināties par koledžas dibinātāja īpašumā, valdījumā vai lietošanā esošām telpām, kā arī pārliecināties par to, ka izglītības iestāde izglītojošās darbības veic telpās, kuras tā izmanto tiesiski.

Turklāt informācija par telpām tiekot ievadīta Izglītības iestāžu reģistrā, kas ir valsts informācijas sistēmas sastāvdaļa, tiek ievadīta informācija par izglītības iestāžu telpām. Tātad minētai informācijai esot jābūt tādai, kura ir pamatota un nav maldinoša.

Izglītības iestāžu reģistra atbildīgajai amatpersonai, tāpat kā līdz šim, būs tiesības, nepieņemot atsevišķu lēmumu, aktualizēt reģistrā ziņas par izglītības iestāžu adresēm, pamatojoties uz iegūto informāciju. Vienlaikus noteikumi paredz, ka citu valsts informācijas sistēmu rīcībā esošos datus šajos noteikumos minēto dienesta uzdevumu veikšanai dienests iegūst patstāvīgi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ātrākai reģistrācijas procesa nodrošināšanai izglītības iestāde varēs informāciju dienestā iesniegt pati, ja šī informācija būs izglītības iestādes rīcībā.

Noteikumi paredz, ka iesniedzējs mēneša laikā pēc izglītības iestādes dibināšanas vai mēneša laikā pēc lēmuma par izglītojošas darbības uzsākšanu iesniedz dienestā attiecīgu reģistrācijas iesniegumu. Minētā norma paredz, ka izglītības iestādei mēneša laikā pēc tās dibināšanas ir jāreģistrējas reģistrā.

Savukārt, ja izglītības iestāde, kas pēc juridiskā statusa ir, piemēram, komercsabiedrība, kas nolemj uzsākt izglītojošu darbību un nevar ievērot minēto termiņu, lai iesniegtu dokumentus reģistrācijai, tad izglītības iestāde pieņem lēmumu par izglītojošas darbības uzsākšanu, vienlaikus ievērojot Izglītības likumā noteikto, kas paredz, ka izglītības programmu īstenošanu var uzsākt dienu, kad izglītības iestāde ir reģistrēta Izglītības iestāžu reģistrā un, ka izglītības iestāde, kura īsteno Izglītības likumā noteiktu licencējamu izglītības programmu ir tiesīga uzņemt izglītojamos tikai pēc attiecīgas licences saņemšanas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā skaidroja IZM, minētais novērš normatīvā regulējuma trūkumu gadījumos, kad izglītības iestāde ir dibināta sen un vēlas uzsākt izglītojošu darbību, jo nav samērīgi šajā gadījumā pieprasīt dibināt jaunu juridisku personu, ja tā jau ir dibināta un nolēmusi veikt izglītojošu darbību papildus jau esošajai darbībai.

Foto: no arhīva

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.