Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Svinēs Ģederta Eliasa 135. dzimšanas dienu

Atzīmējot izcilā latviešu gleznotāja Ģederta Eliasa 135. jubileju, 24. septembrī pulksten 14 Platones pagasta “Zīlēnos” notiks mākslinieka piemiņai veltīts pasākums, informē Jelgavas novada pašvaldība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pulksten 13.30 Strupdeguņu kapos norisināsies piemiņas brīdis, bet pēc tā ikviens aicināts piedzīvot “Zīlēnu” svētkus muzikāli teatrālā stāstā, uz kuru būs ieradies pats Ģederts Eliass, viņa brālis Kristaps un viņu māte Karlīne Eliasa. Vēsturisko retrospekciju atainos novada amatierteātru aktieri un Jelgavas Mūzikas skolas audzēkņi. Kā stāsta pasākuma organizatori, svētki mākslinieka dzimtas mājās svinēti grandiozi un vareni, regulāri viesi tajos bijušas tādas Latvijas vēsturē nozīmīgas personības kā Rainis, Jānis Sudrabkalns, kā arī sabiedriskie darbinieki un politiķi.

“Absolūtās inteliģences kalngals – Zemgales viducī, laukos, starp kviešu un rudzu labības laukiem dzīvoja dzimta, kas ir devusi nozīmīgu artavu gan Latvijas valsts dibināšanā, gan mākslas jomā. Ģ.Eliass ir vienīgais latviešu mākslinieks, kura gleznu savulaik ir nopircis Luvras muzejs Parīzē. Tā nebija neviena cita kā “Cūkas svilināšana”, ko 1939. gadā no izstādes iegādājās Luvra, bet vēlāk, kad kolekciju sadalīja, tā nonāca Modernās mākslas muzejā, kur glezna glabājas joprojām. Viņš bija mākslinieks ar plašu redzējumu, bet iesākums tam visam ir “Zīlēni”,” stāsta Jelgavas novada Kultūras pārvaldes galvenā speciāliste Nelda Ķikute.

“Aicinām interesentus, īpaši, protams, mākslas skolas pārstāvjus un gleznotājus, cilvēkus, kuri jūt sevī mākslinieku vai ir Ģederta Eliasa daiļrades cienītāji,” teic N.Ķikute, piebilstot, ka pasākums notiks ārā, tāpēc apmeklētājiem jāpadomā par atbilstošu apģērbu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uz pasākumu “Zīlēnos” tiek organizēts bezmaksas transports. Izbraukšana no Jelgavas kultūras nama pulksten 12.45, iepriekš piesakoties pa tālruni 26547117.

Ģ.Eliass ir atstājis bagātu radošo mantojumu – vairāk nekā 1000 eļļas gleznu, ap 600 akvareļu, ap 200 pasteļu, kā arī pāris tūkstošus zīmējumu. Lielākā daļa viņa darbu atrodas Ģ.Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja krājumā. Divās ekspozīcijas zālēs apskatāmas 67 dažādos daiļrades periodos tapušas gleznas, akvareļi, pasteļi, zīmējumi, fotogrāfijas un dokumenti no mākslinieka arhīva, daļa viņa bibliotēkas, mēbeles un bagātā austrumu mākslas kolekcija. Ģ.Eliasa darbi atrodas ne tikai Latvijas muzejos, bet arī vairākos Eiropas muzejos – Parīzē, Maskavā, Helsinkos, Oslo un Malmē.

Foto: Jelgavas novada pašvaldība

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.