Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Teiksmainas un nostāstiem bagātas vietas Latvijā kalpo par iedvesmu grāmatai

Jelgavas bērnu un jauniešu bibliotēkā “Zinītis” pirmdien viesojās jaunā rakstniece Anete Grīnberga, kura apmeklētājus iepazīstināja ar savu debijas grāmatu “Draņķozols”. Iedvesmojusies no Ralfa Kokina darba “Kurzemes vilkaču nostāsti”, Anetes fantāzija piešķīlusi papildu dzirksti reālām, mītiskām Latvijas dabas vietām un objektiem, par centrālo tēlu grāmatā izvirzot nejaukām leģendām apvīto Draņķozolu, kas atrodas Vilkaču takā Raudas mežā, Tukuma pusē. Šī mistiskā vieta top par vidi romānā, kurā sešpadsmitgadīgie dvīņi Malva un Paulis sastop ozola garu, kas strauji izmaina vienmuļo ciemošanās laiku pie tantes.
Jau 15. un 16. gadsimta hronikās Draņķozols minēts kā ļoti liels ozols, pie kura kārtas un dedzinātas raganas un velna kalpi. Dzimtbūšanas laikā ozola zaros kārušies līdz izmisumam novestie zemnieki. Arī jaunākajos laikos šajā vietā notikušas mīklainas cilvēku bezvēsts pazušanas. Koks nogāzās 2015. gada rudenī pēc tam, kad to dedzinājuši vandaļi. Tomēr ozols saista pārgājienu interesentus joprojām un iedvesmo rakstniekus.
Anete Grīnberga ieguvusi izglītību Latvijas Mākslas akadēmijas animācijas nodaļā, viņai radusies vēlme iztēlotos varoņus iedzīvināt romānā, bet bibliotēkā skatāma arī viņas studiju laika vizuālo darbu izstāde. “Ziņas” aicināja jauno autori uz sarunu.
– Kā dzīves ceļi tevi aizveda līdz savai pirmajai grāmatai?
Man jau no bērnības patika lasīt, pusaudžu gados sāku rakstīt dienasgrāmatu, vienmēr skolā patika rakstīt domrakstus. Studiju gados mācību uzdevumi deva impulsu attīstīt savus tēlus un sižetus, un tieši tajā laikā mani padziļināti sāka interesēt latviešu folklora, latviešu mistiskās vietas. Sāku tās iekļaut savos studiju uzdevumos un paralēli pievērsos tam arī brīvajā laikā. Pēc laika nonācu līdz tam, ka man bija apņemšanās rakstīt scenāriju animācijas sērijām, bet jau procesā es sapratu, ka tas drīzāk varētu būt grāmatas materiāls un to varētu izdot daudz ātrāk nekā uztaisīt animācijas sērijas.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.