Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Tērvetē atklās vides skulptūras, cildinot rakstnieci Annu Brigaderi

METĀLA MĀKSLINIEKI Artūrs Ozols (no kreisās) un Aleksandrs Repins pie jaunizveidotajām skulptūrām.

Annai Brigaderei veltītu četru skulptūru atklāšana notiks astronomiskā pavasara iestāšanās dienā, 20. martā, Tērvetes vēsturiskajā centrā pie Klosterkalna.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pērn 1. oktobrī Latvijā tika atzīmēta A.Brigaderes 160. dzimšanas diena. Tieši Tērvetē viņa ir pavadījusi savas dzīves pirmos un pēdējos gadus. Tērvetes kultūras nama vadītāja Monta Bērziņa stāsta, ka ideja radīt jaunas skulptūras radusies rakstnieces dzimšanas dienas atzīmēšanas pasākumu gaitā.

M.Bērziņa atklāj skulptūru iedvesmas avotu: “Apspēlējām vienu no apjomīgākajiem un nozīmīgākajiem Annas Brigaderes darbiem “Dievs. Daba. Darbs” – tajā Annele dodas cauri visiem četriem gadalaikiem, kas pie mums, Latvijā, ir ļoti krāšņi un dažādi. Uzsverot Tērvetes skaistumu četros gadalaikos, tapušas četras skulptūras. Katra ir veltīta vienam gadalaikam, un tās izvietotas aplī pa saulītei.”

Pasākuma organizatori skaidro, ka A.Brigadere bija īsta dzīves baudītāja un tērvetniece ar katru savu ķermeņa šūnu. Īsa, bet visu aptveroša ir kāda no rakstnieces atziņām: “.. piedzīvojumi jau ir tā vislabākā skola.” Tieši tā viņa pavadīja savu dzīvi – baudot visu, ko dara un kam tic. Šīs vērtības ir arī pamatā A.Brigaderes daiļdarbam “Dievs. Daba. Darbs”, kas autobiogrāfisks romāns, autores veltījums ģimenei, kas viņu izaudzinājusi par izcilu Latvijas kultūras personību. Triloģijas tēlojumos pasaule atklājas mazas meitenes acīm, Anneles stāsti ne tikai vēstī par dzīvi Latvijas laukos 19. gadsimta beigās, bet arī liek aizdomāties par vispārcilvēciskām vērtībām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jaunajās skulptūrās ir attēloti četri Latvijai raksturīgi dzīvnieki, no kuriem katrs simbolizē kādu gadalaiku: ezis – pavasari, lapsas – vasaru, dzērve – rudeni, briedis – ziemu. “Mēs atklāsim skulptūras, sākot ar pavasari, kas ir ezītis, – tas ir mūsu pavasara vēstnesis. Vasarā ir lapsiņa ar lapsēnu, rudenim veltīta dzērve, kura jau ir pacēlusies uz vienas kājas un tūliņ aizlidos, bet ziemā ir briedis, jo šajā gadalaikā Tērvetē ir novērojami staltbriežu bari. Mums Tērvetē ir daudz dzīvnieku, dabas klātesamība ir ļoti jūtama,” tā M.Bērziņa. Skulptūru pakājē tiks iegravēti citāti no romāna atbilstoši katram dzīvniekam un Tērvetei katrā tās gadalaikā.

Skulptūras veidojuši metāla mākslinieki Artūrs Ozols un Aleksandrs Repins. “Katram autoram ir savs raksturs, Aleksandra Repina veidotās lapsu un brieža skulptūras ir reālistiskā manierē, bet ezi un dzērvi Artūrs Ozols darinājis pilnīgi citādāk, es teiktu, industriālā modernisma stilā. Katrā ziņā jāatbrauc un jāpaskatās! Aptuvenā oriģinālizmērā tapuši briedis un dzērve, bet ezis un lapsa ir stilizēti lielāki. Annas Brigaderes senatnīgums mijas ar modernu mākslu!” mākslinieku darbu komentē Tērvetes kultūras nama vadītāja.

Pavasaris Klosterkalnā tiks ieskandināts ar skulptūru atklāšanu – pulksten 17.33 ir astronomiskā pavasara sākums, bet uz pasākumu apmeklētāji aicināti jau no pulksten 17.20, lai kopā sagaidītu pavasari ar pirmo skulptūru – ezīti. Skulptūru atklāšanā piedalīsies Tērvetes kultūras nama amatierteātris “Trīne”, jauktais koris “Tērvete” un folkloras kopa “Ceļteka”, kā arī laikmetīgo deju skolas “Vendija” pārstāves, un noslēgumā gaidāms ugunīgs pārsteigums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Teksts: Liene Krūmiņa

Foto: Monta Bērziņa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.