Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Trīs jelgavnieku izstādes Saldū un Dobelē

Dita Veģe/ Foto: Māris Brancis

Jelgavas mākslinieces Ditas Veģes darbu izstāde “Kad gleznoju…” visu februāri jeb sveču mēnesi apskatāma Saldū, Kapelleru izstāžu namā. Šāds nosaukums izstādei nav maldinošs. D.Veģe nav profesionāla gleznotāja, pēc izglītības viņa ir tērpu māksliniece. Pabeigusi Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolu, kur Dita mācījās Apģērbu modelēšanas nodaļā, viņa studēja Igaunijas Mākslas institūta Tekstila fakultātē. Tur apgūta modes dizaineres specialitāte. Pēc tam viņa strādājusi dažādās iestādēs un žurnālos par modes dizaineri un stilisti, pievērsusies arīdzan pedagoģijai, vadījusi zīda apgleznošanas pulciņus. Taču blakus tiešajai specialitātei D.Veģe labprāt pievēršanas akvarelim, gleznojot gan ziedu kompozīcijas, gan ainavas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Būdama Jelgavas Mākslinieku biedrības dalībniece, viņa labprāt piedalās plenēros, jūtīgi atainojot vienkāršus, bet sirsnīgus dabasskatus. Par to liecina darbi no plenēriem Nurmuižā, Aizkalnē, Dobelē un citviet, kas bagātīgi skatāmi Saldū. D.Veģe tajos klusināti saskaņo dažādos krāsu toņus, panākot harmonisku pasaules skatījumu un optimistisku noskaņu. Krāsās spilgtāki ir ziedu gleznojumi, kuros atklājas krāsu kontrastu spēks un dedzība.

Jāpiebilst, ka 2016. gadā, atzīmējot izcilā latviešu gleznotāja Jaņa Rozentāla 150. dzimšanas dienu, Jelgavas Mākslinieku biedrība Saldū, viņa dzimtajā pilsētā, kas 1866. gadā vēl saucās Frauenburga, sarīkoja plenēru. Jelgavniekus tur lieliski uzņēma. Tā Saldus apkārtne ar līkumoto Cieceres upīti kļuva par lielisku vietu, kur gleznot un gleznot. Plenēra darbu izstāde saldeniekiem tika parādīta pirmajā mūra ēkā un pirmajā aptiekā šajā pilsētā, kas piederēja aptieķniekam Kapelleram. Viņa nams joprojām tiek saglabāts un pamazām restaurēts. Blakus dažādām nodarbībām Kapelleru namā ik mēnesi mainās arī izstādes. Kopš 2017. gada tur katru februāri viesojas kāds no Jelgavas māksliniekiem.

Savukārt Dobeles novada muzejā līdz 5. martam apskatāmas divas Jelgavā tapušas izstādes. Te jāpiebilst, ka pavisam nesen Jelgavas pilsētas bibliotēkā autoru kolektīvs gleznotājas Initas Vilks vadībā bija sarīkojis izstādi “Iebrauc manā dārzā kluss”. Tagad tā aizceļojusi uz kaimiņu pilsētu. Jāpiesaka gan tas, ka šī darbu skate ir citādāka, nekā bijām redzējuši Jelgavā. Tā ir krietni papildināta gan ar gleznām, gan ar zīmējumiem un citās tehnikās darinātiem eksponātiem. Līdz ar to izstāde ir bagātāka un krāsaināka, krāšņāka.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienlaikus Dobeles novada muzeja citā zālē apskatāma arīdzan mākslinieces Annas Kaltiginas gleznu skate “Naktssargi un draugi”. Māksliniece mācījusies Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Rokdarbu nodaļā, turpinājusi studijas kā Latvijas Universitātē, tā Latvijas Lauksaimniecības universitātē, iegūstot maģistra grādu pedagoģijā. Pēdējos gados viņa arvien vairāk pievēršas glezniecībai, piedalīdamās arī Jelgavas Mākslinieku biedrības rīkotajos plenēros. Tajos top kā ainavas, tā ziedu pušķu gleznojumi. Kā pati atzīstas, pandēmijas ierobežojumi pamudinājuši viņu pētīt Rembrantu, jo sevišķi slaveno 1642. gada daudzfigūru kompozīciju “Naktssardze”. Turklāt A.Kaltigina ne tikai pētījusi šo gleznu, bet arī kopējusi atsevišķus tās tēlus. Jāatzīstas, ka šie tēlu atkārtojumi tapuši ļoti veiksmīgi, piešķirot kā izstādei, tā autores radošajai izaugsmei ievērības cienīgu veikumu.

Visas trīs minētās izstādes liecina, cik ļoti aktīvi ir Jelgavas mākslinieki, kuri grib strādāt ar pilnu jaudu un rādīt paveikto izstādēs.

Teksts: Māris Brancis, mākslas zinātnieks, Jelgavas Mākslinieku biedrības valdes priekšsēdētājs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.