Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Uz Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas jumta dzīvo bites

Urbānās biškopības projekta “JTV bites” ietvaros uz Jelgavas Tehnoloģiju vidusskola jumta ierīkoti divi bišu stropi ar aptuveni 30 000 bišu lielu saimi, informē pašvaldība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Projekta mērķis ir pievērst jauniešu uzmanību bišu nozīmei un ietekmei uz mūsu ekosistēmu un dzīves kvalitāti, bet vienlaikus šis projekts devis ierosmi vēl radošākam mācību procesam tādos mācību priekšmetos kā dizains un tehnoloģijas, matemātika un dabaszinības. Nākotnē, risinot ar biškopību saistītos problēmjautājumus, šis ir potenciālais resurss arī zinātniski pētniecisko darbu izstrādei un skolēnu mācību uzņēmumu izveidei,” stāsta Tehnoloģiju vidusskolas direktores vietniece Nataļja Buļipopa.

Tematiskie pasākumi par biškopības tēmu skolā notika jau 2023./2024. mācību gada sākumā un šobrīd turpinās ar urbānās biškopības projektu “JTV bites”. “Jaunieši tika iesaistīti projektā jau tā pirmssākumos, tādējādi izzinot biškopības nozari ne vien teorijā, bet arī praksē. Piemēram, skolotājs Ivars Bahmanis un 8. klašu skolēni piedalījās bišu stropu elementu montāžā un aprīkošanā – izgatavoja un montēja apkārus, savēra un nospriegoja stieples, iekausēja mākslīgās šūnas un siltināja stropus. Projektu atbalsta arī profesionāls jomas pārstāvis Jelgavas novada Vircavas biškopis Nauris Bērziņš, kurš katrā no sagatavošanas posmiem iesaistīja jauniešus sagatavošanas darbos un nodrošināja stropu aprīkošanu,” stāsta N.Buļipopa.

Savukārt ar Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes asociētā profesora Alekseja Zacepina atbalstu stropos nodrošinātas bezvadu tehnoloģijas, kas nodrošina svara un temperatūras mērījumus. Kā skaidro N.Buļipopa, piekļuve šo mērījumu nolasīšanas sistēmai jauniešiem ļauj sekot līdzi aktuālajai situācijai stropā. “Bitēm ir nepieciešams kāds laiks, kamēr tās izpētīs apkārtni un sāks veidot medus pienesumu. Šobrīd bites patērē medu, tāpēc redzam, ka kopējais stropa svars krītas. Savukārt temperatūra stropā ir indikators dažādām norisēm – ja temperatūra paaugstinās, bites ir uzsākušas spietošanu, savukārt, ja tā pēkšņi krītas, tas signalizē, ka kaut kas nav kārtībā,” skaidro N.Buļipopa. Mērījumiem iespējams sekot līdzi tiešsaistē vietnē https://ej.uz/JTVbisudati

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Lai gan projekts ir par urbāno biškopību, tas devis ierosmi vēl radošākam mācību procesam arī citos priekšmetos. Piemēram, dizaina un tehnoloģiju priekšmetā jau notika stropu elementu montāža un aprīkošana, bet mērījumu analīze jeb statistika var kalpot par atjautīgu uzdevumu matemātikā. Drīzumā stropos tiks uzstādīts arī ziedputekšņu savācējs, un šajā gadījumā, piemēram, bioloģijas stundā jaunieši varēs pētīt, no kādiem kokiem un augiem bites saņēmušas barību,” vērtē N.Buļipopa. Viņa akcentē, ka biškopības problēmsituāciju risinājumu izstrādē un ieviešanā jaunieši varēs iesaistīties arī zinātniski pētniecisko darbu izstrādē. Vienlaikus projekts ir iespēja gūt idejas skolēnu mācību uzņēmumu veidošanā, piemēram, piedāvājot stropu montēšanas pakalpojumus, izstrādājot bišu dzirdinātavu risinājumus vai produktus no saražotā medus un blakusproduktiem, kā arī realizējot daudzas citas idejas.

Jāpiebilst, ka maija izskaņā, Pasaules bišu dienā, N.Buļipopa piedalījās Latvijā pazīstamā biškopja un pētnieka Jura Šteiseļa grāmatas “Biškopība” atklāšanā, kas notika Latvijas Biškopības biedrības birojā. Grāmatā ir apkopotas jaunākās atziņas un pētījumi par bitēm un bišu anatomiju, un tā kļuvusi par vērtīgu skolas bibliotēkas krājuma papildinājumu.

Interesenti, kuriem ir vēlme pievienoties “JTV Bites” projektam un iesaistīties risinājumu izstrādē, aicināti sazināties ar Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas Jauniešu uzņēmējdarbības un karjeras motivācijas centra pārstāvjiem pa e-pastu uznemejdarbibas.centrs@jtv.lv vai tālruni 20554566.

Foto: Jelgavas Tehnoloģiju vidusskola

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.