Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom giriş casibom bahsegel jojobet

Uzlabos reto slimību specifiskās medikamentozās ārstēšanas kārtību

Pašlaik esot atklāti līdz 8000 reto slimību, ar kurām dzīves laikā saslimst 6% līdz 8% iedzīvotāju.

Valdība šodien lēma uzlabot reto slimību specifiskās medikamentozās ārstēšanas kārtību, izveidojot atsevišķu, vienotu kompensējamo zāļu sarakstu reto slimību pacientiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

To paredz Ministru kabinetā (MK) šodien izskatītie grozījumi MK noteikumos “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība”. Šīs izmaiņas sagatavoja Veselības ministrija (VM), kura rosināja uzlabot reto slimību specifiskās medikamentozās ārstēšanas kārtību.

VM skaidroja, ka retās slimības ir nopietnas, bieži hroniskas un progresējošas slimības, kam raksturīga maza izplatība. Pašlaik esot atklāti līdz 8000 reto slimību, ar kurām dzīves laikā saslimst 6% līdz 8% iedzīvotāju. Lai gan katrai retajai slimībai esot maza izplatība, ar tām kopumā slimo no 27 līdz 36 miljoniem Eiropas Savienības iedzīvotāju un vairākums slimo ar retām slimībām, kuras skar vienu no 100 000 cilvēku vai pat mazāk, atklāj ministrijā.

Vienlaikus VM akcentēja,  ka šādi pacienti ir jo īpaši izolēti un neaizsargāti, kā arī ekonomiski vieglāk ievainojami, jo nevar paši atļauties iegādāties medikamentus to augsto izmaksu dēļ, tādēļ viņiem ir liegta iespēja panākt sava veselības stāvokļa uzlabošanos, pilnvērtīgi dzīvot un strādāt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašlaik valsts apmaksāti veselības aprūpes pakalpojumi, tai skaitā specifiska medikamentozā ārstēšana, daļai reto slimību pacientiem tiek nodrošināti šajos MK noteikumos noteiktajā kārtībā, un ir izveidota īpaša apakšprogramma “Reto slimību ārstēšana” gan pieaugušo, gan bērnu reto slimību medikamentozai ārstēšanai ar atsevišķu, zāļu iegādes kompensācijas sistēmu nesaistītu finansējumu.

Savukārt daļai reto slimību pacientu ar noteiktām diagnozēm, specifiskā terapija no valsts budžeta līdzekļiem 50%, 75% un 100% apmērā, atkarībā no konkrētās diagnozes kompensācijas apmēra, tiek kompensētas atbilstoši MK noteikumiem “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”.

Tā kā esošā sistēma apakšprogrammas “Reto slimību ārstēšana” esot sarežģīta procedūras ziņā, nav paredzēts pietiekami elastīgs mehānisms, ienākot tirgū jaunam, lētākam medikamentam pie noteiktas diagnozes un jau ar kompensētu aktīvo zāļu vielu, kā arī ir apgrūtināta zāļu pieejamība, jo pacients zāles šobrīd var saņemt tikai VSIA “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca”, MK noteikumos “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība” no nākamā gada 1.janvāra tiks izveidots atsevišķs, vienots kompensējamo zāļu saraksts reto slimību pacientiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tādējādi pacientiem ar retām slimībām zāles turpmāk tiks nodrošinātas attiecīgo MK noteikumu ietvertajā kompensācijas kārtībā. VM uzskata, ka šāda kompensējamo zāļu nodrošināšanas kārtība veicinās procesa caurskatāmību, jo, lai sāktu apmaksu no valsts budžeta līdzekļiem, par visām reto slimību ārstēšanai paredzētajām zālēm nepieciešams Zāļu valsts aģentūras izmaksu efektivitātes atzinums, zāļu ražotājiem un pacientiem būs skaidri nosacījumi zāļu iekļaušanai kompensējamo zāļu sarakstā, kā arī pārrunu ceļā ar ražotāju būs iespēja panākt pēc iespējas izdevīgāku cenu, kā arī ļauts sarakstā iekļaut gan jaunas zāles, gan paplašināt pacientu loku jau iepriekš sarakstā iekļautajām zālēm.

Tāpat šāda kārtība uzlabos plānošanu un padarīs elastīgāku finanšu plūsmu, vienlaikus sekmējot racionālu un elastīgu valsts budžeta līdzekļu izlietojumu, kā arī uzlabos un atvieglos pacientiem zāļu pieejamību, jo zāles pacienti varēs saņemt aptiekā, norādīja VM.

Vienlaikus MK šodien lēma par to, ka nepieciešams nodrošināt veselības aprūpes pakalpojumu ātrāku pieejamību pacientiem ar iespējamo ļaundabīgo audzēju recidīvu. Saskaņā ar šiem MK noteikumiem, līdz šim veselības aprūpes pakalpojumus desmit darbdienu laikā pacients saņēma tikai gadījumos, kad pacientam ir primāri diagnosticēts audzējs. Pacienti ar slimības recidīvu veselības aprūpes pakalpojumus saņēma vispārējā kārtībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai pacienti ar iespējamo ļaundabīgo audzēju recidīvu varētu saņemt pēc iespējas ātrāk visus nepieciešamos izmeklējumus, ārstu konsultācijas un savlaicīgu ārstēšanu, VM uzskatīja, ka ir nepieciešams prioritizēt rindas recidīvu diagnostikai pēc “zaļā koridora” principa, kas paredzēts pirmreizēju onkoloģisku saslimšanu pacientiem. Līdz ar to šodien pieņemti atbilstoši grozījumi, izveidojot “dzelteno koridoru”, lai pacienti ar ļaundabīgo audzēju recidīviem saņemtu ātrāku diagnostiku un nepieciešamo ārstēšanu.

VM vērsa uzmanību, ka šī pasākuma īstenošanai ir piešķirts finansējums likumā “Par valsts budžetu 2022.gadam” paredzētajā prioritārā pasākumā “Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošana, tai skaitā aprīkojums BKUS, RAKUS, PSKUS”. Konkrētais pasākums paredz samazināt gaidīšanas rindu veselības aprūpes pakalpojumiem pēc onkoloģijas diagnozes noteikšanas vai slimības recidīva gadījumā.

Teksts: nacionālā informācijas aģentūra LETA

Foto: pixabay

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.