Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Valdība atbalsta VM izstrādāto plānu Covid-19 saslimstības izplatības ierobežošanai rudenī

Ministru kabinets ceturtdien atbalstīja Veselības ministrijas (VM) izstrādāto plānu par veselības aprūpes nozares gatavību iespējamai Covid-19 izplatības mazināšanai rudenī.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā skaidroja ministrijā, pamatojoties uz Eiropas Slimību un profilakses centra prognozēm un iepriekšējo pieredzi, paredzēti trīs reālākie iespējamie Covid-19 infekcijas izplatības scenāriji, sākot no sezonālas inficēšanās, kas raksturīgs omikrona paveidam – līdz pat nekontrolējamai slimības izplatībai ar būtisku apdraudējumu sabiedrībai un veselības nozarei, kas raksturīgs delta paveidam.

Katram scenārijam plānoti atbilstošie pasākumi – veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšana, testēšana, vakcinācija, kontaktpersonu apzināšana, mājas karantīnas nepieciešamība un drošības pasākumu ieviešana. Piemēram, vieglākā scenārija gadījumā veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība nebūs būtiski traucēta, saslimušo pacientu ārstēšanā un uzraudzībā pamatā norisināsies pie ģimenes ārstiem. Skrīninga testēšanu veiks riska grupām un augsta slimības izplatības riska vietās un citviet.

Atbilstoši epidemioloģiskajiem scenārijiem izveidoti arī vairāki scenāriji vakcinācijas īstenošanai, sākot no vajadzības vakcinēt tikai riska grupas un beidzot ar plašas sabiedrības vakcināciju, ja notiks saskarsme ar jauniem vīrusa paveidiem, pret kuriem līdz šim iegūtā imunitāte nedarbosies. Piemēram, vieglākajā scenārijā vakcināciju plānots īstenot ģimenes ārstu praksēs un ārstniecības iestāžu vakcinācijas kabinetos, sasniedzot līdz par 65 000 vakcinācijas faktu nedēļā. Savukārt intensīvas slimības izplatības gadījumā vakcināciju plānots izvērst līdz pat 100 000 vakcinācijas faktu nedēļā, iesaistot visas ārstniecības iestādes un atverot vakcinācijas centrus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai samazinātu rudenī gaidāmās epidēmijas ietekmi un nepieciešamību pēc drošības pasākumiem, VM rekomendē nozaru ministrijām, kā arī komersantiem un citām organizācijām, savlaicīgi veikt virkni sagatavošanās pasākumu. Tas nozīmē būt gataviem plašai sejas masku un respiratoru lietošanas ieviešanai, ja tas būs nepieciešams, darbinieku un klientu testēšanai, telpu vēdināšanai.

Savukārt, ja iestāsies kāds no smagākajiem scenārijiem, arī attālinātajam darbam un plašai attālināto pakalpojumu sniegšanai, kur tas ir iespējams, nozaru atbalsta sniegšanai plašai vakcinācijas uzsākšanai un citiem pasākumiem.

VM norāda, ka gan pasaulē, gan arī Latvijā Covid-19 infekcijas izplatība turpinās, tādēļ neatkarīgi no scenārijiem, paredzēts turpināt Covid-19 testēšanu un veikt epidemioloģisko izmeklēšanu, turpināt Covid-19 pacientu ārstēšanu un rehabilitāciju, nodrošināt individuālās aizsardzības līdzekļu un dezinfekcijas līdzekļu pieejamību. Tāpat tiek turpināta pozitīvo testu sekvencēšana un notekūdeņu monitorings.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Paredzēts, ka senioru un riska grupu vakcinēšana pret Covid-19 tiks sākta jau no septembra.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) informēja, ka vakcinācija notiks ar atjaunotajām, uzlabotajām vakcīnām pret Covid-19, kuras, iespējams, Latvijā būs pieejamas jau augustā vai septembrī.

“Mēs esam veikuši IT sistēmu uzlabošanu, integrāciju un salāgošanu, esam sagatavojuši kapacitāti riska grupu vakcinācijai, kā arī mums tapšanas stadijā ir Covid-19 riska grupu reģistrs, kuros nepārprotami ar vārdiem, uzvārdiem un personas kodiem norādītas personas, kurām būtu ieteicams vakcinēties. Tas nepieciešams, lai ģimenes ārstiem, ārstniecības iestādēm un sociālajiem aprūpes centriem nepārprotami ir skaidrs, kurus vajadzētu uzrunāt primāri, īpaši, ja iestātos smagāks Covid-19 scenārijs,” sacīja veselības ministrs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai nodrošinātu veselības nozares gatavību epidēmijas pieaugumam rudenī, valdība atbalstīja ministrijas lūgumu ļaut minētajiem pasākumiem novirzīt 20 miljoni eiro no iepriekš piešķirtā Covid-19 finansējuma. No tiem 6,5 miljoni eiro paredzēti ģimenes ārstu kapacitātes stiprināšanai, kuriem ir lielākā noslodze pašreizējā Covid-19 saslimstības pieaugumā un riska grupu vakcinācijā.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.