Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Viss notiek tā, kā tam jānotiek

Atceros padomju laikus, kad tēvs pa kluso klausījās “Čikāgas piecīšu” dziesmas. Tolaik nekad man neienāktu prātā, ka man būs iespēja Čikāgā intervēt vienu no viņiem – Armandu Birkenu. Vēl jo vairāk – man nebija ne jausmas, ka tautā iemīļotajam dziedātājam ir saistība ar Jelgavu.
Sarunā viņš joko un smejas, un dzīvespriecīgi stāsta par savu dzīvi. Diemžēl to visu nav iespējams ietvert vienā avīzes intervijā, lai kā arī gribētos, tomēr ieskatu var dot – cerībā, ka arī jums būs interesanti uzzināt nedaudz no viņa pieredzētā.
– Armand, kāda ir jūsu saistība ar Jelgavu?
Mani vecāki paspēja izbēgt no Jelgavas kara laikā. Mamma ar savu mammu izbēga, bet vecaistēvs gan palika Jelgavā. Es, protams, uz Jelgavu nedrīkstēju braukt, bet uz Latviju lidoju regulāri jau kopš 1977. gada, kas bija tumši un drūmi padomju okupācijas laiki. Tā nu vecaistēvs brauca uz Rīgu tikties ar mani. Es biju klāt, kad mamma 1977. gadā pirmo reizi kopš kara gadiem satika savu tēvu. Viņi bija izšķirti neatvadoties. Mamma ar savu mammu ar kaut kādiem sainīšiem toreiz izmuka. Vecaistēvs pēc tam stāstīja, ka viņš arī caur Kurzemi mēģinājis bēgt prom, bet tur gājusi frontes līnija un viņš nav ticis cauri un bijis spiests atgriezties Jelgavā.
Es nekad nepiedošu kaut kādiem idiotiem komunistiem, kas ir izpostījuši vai katru ģimeni Latvijā. Manai mammai bija māsa un trīs brāļi. Viens no viņiem tā arī pazuda bez pēdām. Noteikti krita kaut kur Krievijā un guļ tur. Un tādā veidā lielākā vai mazākā mērā ir izpostīta katra ģimene.
– Mamma ar savu tēti nebija gadus trīsdesmit tikušies?
Tā sanāk, jā. Tāds aizkustinošs notikums bija – stāv viņa meita, kuru viņš 30 gadus nav redzējis, un mazdēls, kuru viņš vispār nekad nav saticis. Es vairākas reizes pēc tam vectēvu satiku. Mēs ļoti labi sapratāmies. Ļoti aizkustinoši bija, kad viņš 1989. gadā atbrauca uz Rīgu un es dabūju viņam biļeti uz “Piecīšu” koncertu Nacionālajā teātrī. Vectēvs Žanis nomira 1990. vai 1991. gadā, precīzi neatceros. Vectēvs ir apbedīts Jelgavas Meža kapos. Man vēl tagad ir mammas radi Jelgavā. Tiesa gan, nekādu ciešo kontaktu mums nav.
– Pastāstiet vairāk par sevi!

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.