Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Ziemas riepas – kas jāzina katram auto īpašniekam

Lai auto būtu sagatavots ziemas sezonai, laicīgi jāsāk domāt par ziemas riepām. Rūpīgi veic auto riepu apskati un novērtē, vai ir nepieciešamība nomainīt esošās riepas uz jaunām. Varbūt palēnām ir pienākusi iespēja nomainīt vissezonas riepas uz divu sezonu riepām – ziemas un vasaras?

Ziemas riepām ražotāji ir paredzējuši tādas īpašības, kas jo īpaši uzlabo to veiktspēju un stabilitāti aukstos laikapstāļos un uz apledojuša ceļa. Protektors, lameles, gumijas sastāvs u.c. faktori, kas ikvienam auto sniegs papildus drošības elementu un komfortu braucējiem.

Ziemas sezona ikvienam auto braucējam ir liels izaicinājums un ir jāpārvar vairāki izaicinājumi – temperatūras svārtības, atkala, sniegs, ledus u.c. Tādēļ ir svarīgi nodrošināt savu auto ar labām ziemas riepām, kas paaugstinās auto vadāmību.

Saķere un bremzēšana ziemā

Salīdzinājumā ar vissezonas vai vasaras riepām, ziemas riepas ir unikālas ar to, ka tām ir labāka saķere uz sniegota vai apledojuša ceļa. Tām ir speciāli iestrādāts protektora dizains, kas palīdz noturēties uz sniega virsmas un nodrošina labu bremzēšanas veiktspēju.

Pateicoties speciālam gumijas maisījumam – riepas saglabā elastību un saķeri pat zemākās temperatūrās, nodrošinot stabilitāti un bremzēšanas spēju.

Riepu protektoros ir iestrādātas lameles – zig-zag veidā izkārtots raksts -, kas nodrošina labāku saķeri ar ceļa virsmu un samazina auto saslīdēšanu.

Radžotas ziemas riepas vai klasiskās?

Radzes ir mazi metāla dzelkšņi, kas iestrādāti riepu gumijā. To mērķis ir panākt labāku un drošāku auto vadāmību uz apledojuša ceļa un sniega, un nodrošināt labākus auto bremzēšanas apstākļus. Jo īpaši teicamas apstākļos, kad ir melnais ledus vai atkala.

Izvēle starp radžotām riepām un klasiskām ziemas riepām ir atkarīga no vairākiem faktoriem, tostarp braukšanas apstākļiem, personīgai braukšanas pieredzei, vajadzībām. Radžotas riepas ieteicams iegādāties, ja dzīvojat vietā, kur ziemas apstākļi ir intensīvāki un ekstrēmāki – sniegs, ledus, piepilsēta, lauku apvidus, ja jābrauc pa meža ceļu u.tml.

Savukārt klasiskās ziemas riepas ir piemērotas pilsētas apstākļiem, kur braucamā daļa tiek regulāri apstrādāta ar pretslīdes materiāliem un ceļa segums ir braukšanas apstākļiem apmierinošs. Tās ir klusākas un nodrošina labāku braukšanas komfortu.

Izvēloties radžotas ziemas riepas, jārēķinās, ka tām trokšņu līmenis ir augstāks nekā klasiskajām ziemas riepām. Radžotas riepas nereti ir izturīgākas pret nodilumu, kas ļauj ilgāk saglabāt veikspēju un īpašības, tādējādi paildzinot to kalpošanas laiku. Taču jārēķinās ar to, ka radzes var nodilt un samazinās to lietderības efekts, ja braukšanas apstākļi ziemā ir tai netipiski – bez sniega un ledus.

Sezonālie noteikumi ziemas riepu izmantošanā

Laikā no 1. decembra līdz 1. martam visiem transportlīdzekļiem jābūt aprīkotiem ar ziemas riepām. Taču ieteicams izvērtēt laikapstākļus un neatlikt riepu maiņu uz pēdējo laiku, lai ziema nepārsteidz nesagatavotus un lai pārvietošanās pa ceļu ir droša gan sev, gan citiem ceļu satiksmes dalībniekiem.

Pirms sezonas jāveic riepu novērtējums

Pirms veikt ziemas riepu nomaiņu, jāpārliecinās, vai tās ir kvalitatīvas un ar atbilstošu veiktspēju. Faktori, kas jānovērtē: protektora dziļums, vai riepas nav bojātas (vai nav plaisas, nevienmērīgs nodilums, caurumi u.c.), vai tām kalpošanas laiks nav jau lielāks par pieciem gadiem.

Ziemas riepu nomaiņa vienmēr jānoslēdz ar riepu balansēšanu, ko ir vērts veikt specializētā auto servisā. Ar balansētām riepām ir drošāka, ērtāka braukšana. Taču ja to neveic, tad braukšanas laikā var būt jūtamas vibrācijas un veidojas nevienmērīgs riepu nodilums.

Izvērtējot budžeta iespējas un braukšanas apstākļus, ziemas riepu cenu un īpašību salīdzinājumu var veikt internetā 220.lv, kur ziemas riepas pieejamas plašā klāstā. Goodyear, Nokian, Austian u.c. ražotāju riepas dažādiem braukšanas apstākļiem un budžetiem.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.