Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Ziemassvētku kauju atceres pasākumi

Atzīmējot Ziemassvētku kauju 107. gadadienu, Jelgavas novada pašvaldība 6. janvārī aicina uz atceres pasākumiem, kas tradicionāli iesāksies ar kritušo strēlnieku piemiņas brīžiem – Valgundes pagasta Silenieku kapos un Mārupes novada Antiņu kapsētā. Silenieku kapos plānota 145 Pirmā pasaules kara laikā bojā gājušo Krievijas armijas karavīru to skaitā latviešu strēlnieku mirstīgo atlieku pārapbedīšanas ceremonija, ko organizē biedrība “Brāļu kapu komiteja”. Mirstīgās atliekas atrastas Valgundes pagasta teritorijā 2020. – 2022. gadā, veicot karavīru apbedījumu izpētes darbus. Turpinājumā paredzētas vairākas aktivitātes Ziemassvētku kauju muzejā “Mangaļos”, lāpu gājiens maršrutā “Mangaļi” – Ložmetējkalns un noslēgumā atceres brīdis Ložmetējkalnā, informē pašvaldība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar lāpām un gaismu, ar atmiņām par izturību un milzīgu ticību savai valstij, Jelgavas novada pašvaldība 2024. gada 6. janvārī aicina uz kritušo strēlnieku piemiņas brīžiem, Ziemassvētku kauju muzeju “Mangaļi”, kur iecerētas ekskursijas, pēc strēlnieku receptes  uz ugunskura gatavotas tējas baudīšana, Latvijas armijas ieroču un ekipējuma izstāde, NBS orķestra priekšnesums, kā arī Zemessardzes 52.kaujas atbalsta bataljona zemessargu zvēresta ceremonija.

Šogad pie muzeja finiša sākuma punkts un apbalvošana paredzēta arī sportiskai aktivitātei – Ziemassvētku kauju rogainings. Tās būs divu stundu sacensības, kurām līdz 2023. gada 28. decembrim var pieteikties jebkurš interesents gan individuāli, gan ģimenes, veidojot komandu no 2 līdz 5 cilvēkiem (vismaz viens bērns līdz 14 gadu vecumam, vismaz viens pieaugušais no 18 gadu vecuma). Pirms starta dalībnieki saņems karti ar atzīmētām kontrolpunktu atrašanās vietām. Dalībnieki paši varēs plānot, kurus kontrolpunktus apmeklēt kontrollaikā tā, lai savāktu iespējami lielāko punktu vērtību. Vairāk par sacensību norisi, noteikumiem un reģistrēšanos var uzzināt Jelgavas novada Sporta centra mājaslapā – www.jnsc.lv .

Atceres pasākumu kulminācija, kā ierasts, būs lāpu gājiens maršrutā no “Mangaļiem” uz Ložmetējkalnu. “Ziemīgie laikapstākļi, kas mēdz būt ļoti mainīgi, uz Ziemassvētku kauju atceres pasākumu vietām nosaka striktu kārtību, kā dalībniekiem organizēti gan iebraukt, gan izbraukt. Autotransporta kustība būs noteikta vienā virzienā, tāpēc lūgums ikvienu ņemt vērā, kā organizēties braucienam  – it sevišķi, ja plānots apmeklēt gan pasākumu “Mangaļos”, gan Ložmetējkalnā”, teic A. Liekna. Lāpu gājiens noslēgsies Ložmetējkalnā, kur uzreiz pēc tam, ap plkst. 17.30 noritēs atceres brīdis un atmiņu ugunskuri.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
karte

No Jelgavas pilsētas kultūras nama 2024. gada 6. janvārī tiks nodrošināts bezmaksas autobuss, kurš plkst. 12.50 sākotnēji pasažierus nogādās uz Silenieku kapiem, pēc tam uz “Mangaļiem” un Ložmetējkalnu. Un vakarā, noslēdzoties pasākumam, plkst. 19.30 pasažieri no Ložmetējkalna caur “Mangaļiem” tiks nogādāti atpakaļ uz Jelgavu.

Ziemassvētku kaujas bija vienas no lielākajām un sīvākajām kaujām Latvijas teritorijā Pirmā pasaules kara laikā. Kaujas notika starp vācu 8. un krievu 12. armijas daļām, kuru sastāvā cīnījās astoņi latviešu strēlnieku pulki. Strēlniekiem bez artilērijas atbalsta izdevās pārraut vācu fronti Lielā Tīreļpurva rajonā un izlauzties cauri nocietinājumiem, nokļūstot līdz Ložmetējkalnam. Šajās kaujās krita daudz strēlnieku, taču vienlaikus tās cēla tautas nacionālo pašapziņu un apliecināja latviešu spēju aizstāvēt savas intereses ar militāra spēka palīdzību.

Foto: Jelgavasnovads.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.