Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

2021. gadā Zemgalē veiktas vairāk nekā 1000 ugunsdrošības pārbaudes

2021. gadā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Zemgales reģiona brigādes (turpmāk – VUGD ZRB) ugunsdrošības uzraudzības inspektori, daļu un posteņu komandieri veica 1186 ugunsdrošības pārbaudes, no tām 743 plānotas un 435 neplānotas. Izsniegti arī 217 atzinumi par atbilstību ugunsdrošības prasībām un 41 atzinums par būvobjekta atbilstību ugunsdrošības prasībām, informē VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Zemgales reģionā Viktorija Gribuste.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

VUGD ZRB brigādes komandiera vietnieks Raimonds Kudlis skaidro: „ Neskatoties uz Covid-19 izplatīšanās ierobežošanai noteiktajiem pasākumiem, aizvadītajā gadā esam veikuši vairāk ugunsdrošības pārbaudes nekā 2020. gadā. Turpinājām pilnveidot savas digitālās prasmes un daļu no sadarbības dokumentācijas jautājumos ar objektu pārstāvjiem īstenojām attālināti. Redzu, ka procesi notiek tikpat efektīvi, bet ietaupās laiks abām pusēm, jo ne vienmēr sarunai par pārbaudes akta saturu un pārkāpumu novēršanas termiņu saskaņošanai ir nepieciešama klātienes saruna. Izvērtējot ugunsdrošības stāvokli objektos, secināms, ka sistemātisks skaidrojošais un izglītojošais darbs gan pārbaužu laikā, gan ārpus tām ir devis rezultātu un ugunsdrošības stāvoklis publiskajos un ražošanas objektos uzlabojas. Pamazām atbildīgās personas un īpašnieki ir sapratuši, ka investīcijas ugunsdrošībā ilgtermiņā izmaksā lētāk nekā finansiālie zaudējumi, kurus rada ugunsgrēks”.

Izvērtējot pārkāpumu bīstamību un citus apstākļus, VUGD ZRB amatpersonas pieņēma 137 lēmumus par administratīvā soda piemērošanu par kopējo summu 8345 euro. Par konstatēto ugunsdrošības pārkāpumu nenovēršanu noteiktajā laikā tika izsniegti 43 izpildrīkojumi par piespiedu naudu kopumā 9100 eiro apmērā.

2021. gadā VUGD ZRB Aizkraukles daļas amatpersonas veica 172 ugunsdrošības pārbaudes, Bauskas daļas – 171, Dobeles daļas – 74, Jelgavas daļas – 488, Jēkabpils daļas – 148 un Tukuma daļas amatpersonas – 107 ugunsdrošības pārbaudes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dzīvojamā sektora pārbaudes

No visām veiktajām pārbaudēm, 303 notikušas dzīvojamā sektorā – īstenojot plānotu ugunsdrošības prasību ievērošanas kontroli daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku koplietošanas telpās un reaģējot uz iesniegumiem par iespējamiem ugunsdrošības pārkāpumiem dzīvokļos un privātmājās.

„Aizvadītajos gados Zemgalē katrs piektais ugunsgrēks norisinājās dzīvojamā sektorā. Veicot ugunsdrošības pārbaudes dzīvojamā sektorā, konstatējam, ka biežākie pārkāpumi saistīti ar to, ka nav veikti elektrības pretestības mērījumi un evakuācijas ceļos ir novietoti priekšmeti. Privātmājās papildus šim nav veikts arī apkures iekārtu un dūmvadu tehniskā stāvokļa novērtējums. Arī 2022. gadā daļu no ugundrošības pārbaudēm veiksim tieši dzīvojamā sektorā, jo tieši tur ugunsdrošības prasību ievērošanai var būt dzīvības cena,” skaidro R.Kudlis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pārbaudes publiskos un ražošanas objektos

Aizvadītajā gadā dažādos publiskos un ražošanas objektos veiktas gandrīz 900 pārbaudes. Papildus vēl astoņas pārbaudes veiktas būvobjektos.

Biežākie konstatētie ugunsdrošības prasību pārkāpumi saistīti ar to, ka ugunsaizsardzības sistēmas darbība neatbilst noteiktajām prasībām, nav veikti elektrības pretestības mērījumi un ugunsdrošības instrukcija nav izstrādāta atbilstoši prasībām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai gan kopumā ugunsdrošības situācija objektos uzlabojas, visvairāk ugunsdrošības prasību pārkāpumi tiek konstatēti publiskos objektos un objektos ar ugunsbīstamu vidi, kā, piemēram, kokapstrādes uzņēmumos.

2022. gadā plānotās ugunsdrošības prasību ievērošanas pārbaudes

VUGD katru gadu veic ugunsdrošības prasību ievērošanas pārbaudes noteiktās objektu grupās atbilstoši to bīstamībai un nozīmei. Papildus tiek reaģēts arī uz iesniegumiem vai citā veidā saņemto informāciju par iespējamiem ugunsdrošību prasību pārkāpumiem un tiek veiktas neplānotas pārbaudes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izvērtējot ugunsgrēku statistiku Zemgales novados, ugunsdrošības pārbaužu lietderīgumu un iespējamo apdraudējumu cilvēkiem, kā arī iepriekš veikto pārbaužu rezultātus, ir sastādīts VUGD Zemgales reģionu brigades daļu pārbaudāmo objektu saraksts 2022. gadam.

Pārbaudes norisināsies publiskajos objektos – izglītības, veselības un sociālās aprūpes iestādēs, viesnīcās un citās ēkās, ražošanas objektos, īpašu uzmanību pievēršot kokapstrādes objektiem, kā arī dzīvojamā sektorā.

Informācija par plānotajām pārbaudāmo objektu grupām atrodama arī šeit: https://www.vugd.gov.lv/lv/2022gada-parbaudamo-objektu-grupas

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirms pārbaudes veikšanas VUGD ZRB amatpersonas sazinās ar pārbaudāmā objekta pārstāvi, lai vienotos par pārbaudes laiku. Ierodoties uz pārbaudi, amatpersonai ir jānosauc savs uzvārds, amats un jāuzrāda dienesta apliecība. Savukārt, pēc pārbaudes noslēguma amatpersona informēs par ugunsdrošību objektā atbildīgo personu par ugunsdrošības pārbaudes rezultātiem.

Ja tiks konstatēti ugunsdrošības prasību pārkāpumi, kas nerada tiešus ugunsgrēka izcelšanās draudus, tad VUGD ZRB amatpersona sastādīs pārbaudes aktu, kurā tiks norādīti konstatētie pārkāpumi un termiņi to novēršanai. Savukārt, ja pārbaudē tiks konstatēti nopietni ugunsdrošības prasību pārkāpumi, kas rada tiešus ugunsgrēka izcelšanās draudus, tad amatpersona var arī pieņemt lēmumu par objekta darbības apturēšanu vai uzsākt administratīvo lietvedību.

VUGD šī gada pārbaužu plānā iekļāvis ārstniecības iestādes, viesnīcas un citus objektus, aģentūru LETA informēja VUGD.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pērn dienests veica 6109 ugunsdrošības pārbaudes, no kurām 3475 bija plānotās un 2576 neplānotās pārbaudes. Dzīvojamās mājās veiktas 513 plānotās un 566 neplānotās pārbaudes un biežākie pārkāpumi saistīti ar to, ka nav veikta elektroinstalācijas pārbaude, nav uzstādīti dūmu detektori un evakuācijas ceļos ir novietoti priekšmeti.

Savukārt privātmājās nav veikts arī apkures iekārtu un dūmvadu tehniskā stāvokļa novērtējums.

Izvērtējot ugunsgrēku statistiku, ugunsdrošības pārbaužu lietderīgumu un rezultātus, kā arī iespējamo apdraudējumu iedzīvotājiem, VUGD ir izstrādājis šogad pārbaudāmo objektu sarakstu, kur iekļauti katra reģiona ugunsdrošības stāvoklim raksturīgi objekti.

Foto: no arhīva

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.