Pēdējos gados arvien pieaugošais dzērājšoferu skaits liecina, ka sabiedrība joprojām neapzinās alkohola ietekmes bīstamību, sēžoties pie stūres. Braucot reibumā, dzērājšoferis ne tikai pārkāpj Ceļu satiksmes noteikumus, bet arī apdraud savu un apkārtējo veselību vai pat dzīvību.
VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija” (CSDD) sadarbībā ar partneriem arī šogad informatīvajā kampaņā “Nebrauc reibumā. Dārgs prieks” skaidro, ka pat viena izdzerta glāze alkohola pirms sēšanās pie stūres, var izmaksāt būtiski vairāk, nekā sākotnēji domāts.
Valsts policijas dati liecina, ka šā gada pirmajos piecos mēnešos Latvijā notikuši 367 ceļu satiksmes negadījumi (CSNg), kuros transportlīdzekļu vadītājs bijis alkohola reibumā, tajos cietuši 115 cilvēki, bet 3 gājuši bojā. Savukārt aizvadītajās četrās svētku brīvdienās par braukšanu reibumā kopumā aizturēti 105 dzērājšoferi.
“Situācijas, kad autovadītājs izvēlas sēsties pie stūres reibumā, mēdz būt šķietami ierastas – pēc ballītes, pazīstamas vietas, labi zināmi ceļi, arī nelieli attālumi un sajūta, ka “ar mani jau nekas nenotiks”. Tomēr tas ir maldinoši un nepieņemami. Braukšana reibumā ir daudz “dārgāks prieks”! Ar šo kampaņu mēs vēlamies veicināt ne tikai sabiedrības izpratni par alkohola ietekmes bīstamību, sēžoties pie stūres, bet arī skaidrot, cik tad patiesībā var izmaksāt šis lēmums – apvienot alkohola lietošanu un sēšanos pie stūres,” skaidro CSDD Komunikācijas departamenta vadītāja Ilze Šipkēvica.
Valsts policija nereti saņem izsaukumus uz CSNg, kuros iesaistīti šoferi, kas izrādās alkohola reibumā. Dažkārt līdz ar braukšanu reibumā tiek fiksēti arī citi pārkāpumi, kas nereti izrādās pat ļoti smagi.
Jelgavas novadā šofera iedzeršana izmaksā vairāk nekā 1500 eiro un atņemtas tiesības
30. maijā Jelgavas novadā vīrietis vadīja automašīnu „Nissan Pathfinder” un, veicot kreiso nogriešanās manevru, izraisīja sadursmi ar pretī braucošo automašīnu „Volkswagen Golf”, kam bija braukšanas priekšroka. Sadursmes rezultātā „Volkswagen Golf” nobrauca no brauktuves un iebrauca blakus ceļam esošajā laukā. Notikuma vietā ieradās mediķi un sniedza medicīnisko palīdzību „Volkswagen Golf” vadītājai, kura no hospitalizācijas atteicās.
Pēc negadījuma „Nissan Pathfinder” vadītājs no notikuma vietas aizbrauca, tādējādi pārkāpjot likumā noteikto kārtību. Kā skaidroja vīrietis, viņš vēlējās aizbraukt uz savu dzīvesvietu, kas atradās netālu no notikuma vietas, tomēr vietējie iedzīvotāji viņu apturēja un nogādāja atpakaļ. Pārbaudes laikā vīrieša izelpā tika konstatētas 1,57 promiles.
Policijā par notikušo tika sākti trīs administratīvo pārkāpumu procesi. Par ceļa nedošanu transportlīdzekļu vadītājam, kuram ir priekšroka, vīrietim piemērots naudas sods 70 eiro. Par ceļu satiksmes negadījuma vietas atstāšanu pēc ceļu satiksmes negadījuma autovadītājam piemērots naudas sods 100 eiro. Savukārt par automašīnas vadīšanu alkohola reibumā piemērots naudas sods 1500 eiro un atņemtas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem. Tātad kopumā autovadītājam braukšana reibumā izmaksāja 1670 eiro, kā arī zaudētu iespēju vadīt transportlīdzekli turpmākos piecus gadus.
Par braukšanu reibumā šoferim Smiltenes novadā – cietumsods, naudas sods un atņemtas tiesības
Šī gada pašā sākumā, 3. janvārī, Smiltenes novadā vīrietis, vadot automašīnu “Volkswagen Caddy”, nobrauca no ceļa braucamās daļas un apgāzās. Ceļu satiksmes negadījumā cieta automašīnas vadītājs, kurš nogādāts ārstniecības iestādē. Šoferim konstatēts alkohola reibums – 1,92 promiles. Turklāt autovadītājs vadīja transporta līdzekli laikā, kad ar tiesas spriedumu atņemtas transporta līdzekļa vadīšanas tiesības.
Ceļu satiksmes likumā par šiem pārkāpumiem paredzēts sods līdz pat 2500 eiro apmērā. Vienlaikus šajā gadījumā pret šoferi tika uzsākts arī kriminālprocess un stājās spēkā tiesas spriedums – brīvības atņemšana uz četriem mēnešiem un 10 dienām, kā arī transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšana uz pieciem gadiem.
Jārēķinās ne tikai ar soda izmaksām
Ceļu satiksmes likumā paredzētie sodi par braukšanu reibumā un citiem pārkāpumiem ir tikai daļa no tām izmaksām, ar ko jārēķinās šoferiem, kas izvēlas sēsties pie stūres pēc grādīgo dzērienu lietošanas.
Papildus šoferiem jāapzinās, ka jārēķinās arī ar auto remonta izmaksām, zaudētajām darba spējām, fizisko un morālo kaitējumu, kas nodarīts gan sev, savai ģimenei, gan arī citām negadījumā cietušajām pusēm. Vainīgajam uz saviem pleciem būs jāuzņemas arī zaudējumu kompensācija trešajām pusēm, kuras cietīs dzērumā izraisītā negadījumā, jo OCTA atlīdzību izmaksas likumā noteiktajā kārtībā būs jāsedz pašam.
Foto: publicitātes
Reklāma