Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom giriş casibom bahsegel jojobet

Aizvadītajā gadā Jelgavas valstspilsētā un Jelgavas novadā ugunsgrēkos gāja bojā astoņi cilvēki

2021. gadā Jelgavas valstspilsētā un Jelgavas novadā ugunsdzēsēji glābēji devās uz 825 izsaukumiem – 293 ugunsgrēku dzēšanu, 394 glābšanas darbiem un vēl 138 izsaukumi izrādījās maldinājums. Kopējais izsaukumu skaits ir par 38 vairāk kā 2020. gadā. Jelgavas valstspilsētā un novadā samazinājās izsaukumu skaits uz ugunsgrēkiem, bet ievērojami palielinājās uz glābšanas darbiem. Ugunsgrēkos gāja bojā astoņi cilvēki, cieta septiņi un vēl 11 izglābti, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

„Aizvadītajam gadam diemžēl nevaru iedot pozitīvu novērtējumu. Lai gan ugunsgrēku skaits samazinājās, tomēr tajos gāja bojā astoņi cilvēki un vēl septiņi cieta. Tas ir krietni par daudz un bojāgājušo ir vairāk kā gadu iepriekš. Izvērtējot ugunsgrēku norisi, redzu, ka mums visiem kopā ir iespēja izsaukumu skaitu un traģiskos ugunsgrēkus samazināt vēl vairāk. Viens piemērs – vairāk nekā puse no ugunsgrēkiem dzīvokļos bija saistīti ar nevērīgi nomestu nenodzēstu izsmēķi un virtuvē uz plīts piedegušu ēdienu. Nedaudz vairāk uzmanības drošības jautājumiem, un šie ugunsgrēki nebūtu izcēlušies. Novēlu mums 2022. gadā būt daudz atbildīgākiem un vienmēr paturēt prātā, ka pat dzirkstele vai neliela liesma var izraisīt postošu ugunsgrēku,” uzsver VUGD Zemgales reģiona brigādes Jelgavas daļas komandieris Aleksandrs Koržeņevskis.

Katrs ceturtais ugunsgrēks mājokļos

Jelgavas valstspilsētā un novadā ugunsdzēsēji glābēji dzēsa 293 ugunsgrēkus, kas ir par 58 ugunsgrēkiem mazāk kā gadu iepriekš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No visiem ugunsgrēkiem 75 norisinājās dzīvojamā sektorā, lielākoties daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās. Biežākais iespējamais ugunsgrēka iemesls daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās saistīts ar neuzmanīgu rīcību ar uguni – piedegušu ēdienu vai nomestu nenodzēstu izsmēķi, savukārt privātmājās ar elektrību – īssavienojumu vai bojātu ierīču lietošanu un apkuri. Papildus šiem ugunsgrēkiem 29 gadījumos ēku dūmvados dega sodrēji.

37 % no visiem mājokļiem, kuros bija izcēlies ugunsgrēks, bija uzstādīts dūmu detektors. Vislabākā situācija bija novērojama privātmājās, kur 12 no 21 mājas ugunsdzēsēji glābēji dzirdēja brīdinošo dūmu detektora skaņu. Savukārt daudzdzīvokļu mājās tikai katrā trešajā dzīvoklī ugunsdzēsēji glābēji konstatēja dūmu detektoru.

Aicinu iedzīvotājus būt atbildīgiem un parūpēties par sava mājokļa ugunsdrošību, tādējādi arī parūpējoties par savu un apkārtējo drošību. Lai cik neliela, uguns liesma ir bīstama, ja to atstāj bez uzraudzības vai izturas nevērīgi, tāpēc, lietojot atklātu uguni, jābūt uzmanīgam. Ja gatavojiet ēst, tad visi darbi jānoliek malā un ēdiens uz plīts ir jāpieskata, bet pirms iziešanas no mājas ieskatieties virtuvē, vai plīts ir izslēgta. Un tie, kas to vēl nav izdarījuši – uzstādiet mājoklī dūmu detektoru. Tas savlaicīgi brīdinās mājokļa iemītniekus par izveidojušos sadūmojumu, ļaus pašiem evakuēties, un par notikušo paziņot operatīvajiem dienestiem. Ja jūsu mājokli jau sargā detektors, tad šis ir īstais brīdis, lai to notīrītu un, nospiežot testa pogu, pārbaudītu tā darbspēju,” aicina A.Koržeņevskis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jelgavas valstspilsētā ugunsdzēsēji glābēji 19 reizes steidzās dzēst kūlas ugunsgrēkus, savukārt Jelgavas novadā – 37 reizes. Kopumā valstspilsētā un novadā ugunsgrēks bija izcēlies 26 transportlīdzekļos. Vēl sešas reizes ugunsgrēks bija izcēlies ražošanas objektos, bet divas – tirdzniecības objektā un 11 reizes lauksaimniecības nozarē, lielākoties dega labības rugāji. Vislielākais izsaukumu skaits bija uz dažādām nedzīvojamām ēkām (neapsaimniekotas ēkas, saimniecības ēkas, pirtis), atkritumu, krūmāju un citiem ugunsgrēkiem.

Ugunsgrēkos gāja bojā astoņi un cieta septiņi cilvēki

Aizvadītajā gadā Jelgavas valstspilsētā un Jelgavas novadā ugunsgrēkos gāja bojā astoņi cilvēki (2020. gadā seši) un cieta septiņi cilvēki (2020. gadā 14), bet izglābti 11 cilvēki.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Traģiskākie ugunsgrēki norisinājās 18.februārī, kad Jelgavas novada Lielplatones pagastā, degot vienstāva dzīvojamai mājai 81 m2 platībā, gāja bojā trīs cilvēki un 18. oktobrī Jelgavā, kad divstāvu daudzdzīvokļu ēkas otrajā stāvā dega dzīvoklis 30 m2 platībā un tajā tika atrasti divi bojāgājušie. 21.februārī Glūdas pagastā vienstāva koka dzīvojamā mājā, kas dega pilnā platībā, tika atrasts viens bojāgājušais. Šajās dzīvojamās telpās nebija uzstādīts dūmu detektors, kas, iespējams, telpās esošos cilvēkus būtu savlaicīgi brīdinājis par ugunsgrēka izcelšanos un glābis viņu dzīvības. Bojāgājušie atrasti arī ugunsgrēkos decembrī Jelgavas novada Cenu pagastā, kur dega sadzīves mantas daudzdzīvokļu ēkas pagrabā un dega dārza mājiņa pilnā platībā.

Šo traģisko ugunsgrēku izcelšanās iespējams saistīta ar neuzmanīgu rīcību ar uguni, tajā skaitā, neuzmanīgu smēķēšanu, un bojātas apkures ierīces lietošanu.

Palielinājās glābšanas darbus skaits

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aizvadītajā gadā VUGD Jelgavas valstspilsētā saņēma 395 izsaukumus uz glābšanas darbiem, kas ir par 96 izsaukumiem vairāk kā gadu iepriekš un lielākais izsaukumu skaits uz glābšanas darbiem pēdējo gadu laikā. Ugunsdzēsēji glābēji 35 reizes devās uz ceļu satiksmes negadījumu seku likvidēšanos darbiem, tajos izglāba 13 cilvēkus un no transportlīdzekļa atbrīvoja četrus bojāgājušos. No ūdenstilpēm izcelti četri bojāgājušie un izglābti trīs cilvēki. Pēc apmaldīšanās mežā izglābti divi cilvēki.

Kopumā Zemgalē 2021. gadā reģistrēti 3002 izsaukumi, bet visā Latvijā – 19 788 izsaukumi. Ugunsdzēsēji glābēji Zemgalē dzēsa 1128 ugunsgrēkus, no kuriem 31 bija meža ugunsgrēks, veica 1396 glābšanas darbus un vēl 478 izsaukumi bija maldinājumi.

Salīdzinot ar 2020. gadu, Zemgalē samazinājās ugunsgrēku skaits, bet palielinājās izsaukumu skaits uz glābšanas darbiem un maldinājumu skaits. Savukārt, visā Latvijā dzēsti 6998 ugunsgrēki, veikti 9011 glābšanas darbi un vēl 3779 izsaukumi bija maldinājums. Zemgalē ugunsgrēkos gāja bojā 15, cieta 24, bet izglābti 40 cilvēki, savukārt visā Latvijā – gāja bojā 103, cieta 257 un izglābti 388 cilvēki.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.