Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Atjaunojamās enerģijas ražotāji: Ekonomikas ministrijas plānotās regulējuma izmaiņas radīs jaunu siltumenerģijas dārdzības vilni

Izmaiņas apdraud daudzu biomasas un biogāzes koģenerācijas staciju pastāvēšanu Latvijā, jo, pielietojot jauno pieeju elektrostaciju kopējās kapitālieguldījumu iekšējās peļņas normas aprēķinos, biomasas un biogāzes koģenerācijas stacijas kļūs maksātnespējīgas.

Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācija (LAEF) vērš Ministru prezidenta, Ekonomikas, Zemkopības, Labklājības, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru, kā arī visas sabiedrības uzmanību uz nepilnībām Ekonomikas ministrijas izstrādātajos grozījumu projektos, kas var novest pie vēl lielāka siltumenerģijas un elektroenerģijas sadārdzinājuma, no kā jau šobrīd cieš gan Latvijas iedzīvotāji, gan uzņēmumi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācija pauž bažas, ka plānotās izmaiņas Ministru kabineta (MK) noteikumiem Nr. 560 un 561 tiešā veidā var novest pie siltumenerģijas un elektroenerģijas tarifu papildu kāpuma daudzās Latvijas pašvaldībās. Izmaiņas apdraud daudzu biomasas un biogāzes koģenerācijas staciju pastāvēšanu Latvijā, jo, pielietojot jauno pieeju elektrostaciju kopējās kapitālieguldījumu iekšējās peļņas normas aprēķinos, biomasas un biogāzes koģenerācijas stacijas kļūs maksātnespējīgas. Tādējādi MK noteikumu grozījumi tiešā veidā ietekmēs iedzīvotājus, kas būs spiesti par siltumenerģiju un elektroenerģiju maksāt vēl vairāk, bet vēlāk arī segt izdzīvojušo siltumapgādes uzņēmumu zaudējumus, faktiski maksājot dubultā. Jau šobrīd Latvijas Pašvaldību savienības aplēses liecina, ka šajā apkures sezonā vairāk nekā 40 procentiem iedzīvotāju var rasties grūtības ar rēķinu apmaksu.

Latvijā notiek mērķtiecīga atjaunojamo energoresursu staciju slēgšana, dēvējot to par cīņu pret OIK maksājumiem, realitātē samazinot atjaunojamo energoresursu īpatsvaru valsts energobilancē. Obligātās iepirkuma komponentes maksājumu kontekstā, LAEF vērš uzmanību, ka 2021.gada ceturtajā ceturksnī jūtami paaugstinājās elektrības un siltuma cenas, novembrī vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā sasniedza jaunu vēsturisko maksimumu, ievērojami pārsniedzot obligātā iepirkuma izmaksas – attiecīgi pieauga arī SIA “Enerģijas publiskā tirgotāja” pelņa, kas izmantojama siltumenerģijas un elektroenerģijas subsīdijām vai OIK izmaksu segšanai nākamajā periodā. Tas samazinātu slogu uz gala patērētāju, papildus jau apstiprinātājiem atbalsta mehānismiem.

LAEF aicina valdības locekļus ņemt vērā, ka tieši valsts pati savulaik aicināja komersantus iesaistītais un investēt līdzekļus atjaunojamās elektroenerģijas ražošanā. LAEF lūdz šī brīža noteikumu grozījumu redakciju būtiski uzlabot, ņemot vērā nozares priekšlikumus. Neprecīzu grozījumu gadījumā var tikt apdraudēta atjaunojamās enerģijas nozares pastāvēšana, kura pašreizējā enerģētikas krīzē palīdz samazināt un stabilizēt energoresursu cenas, kā arī tiks zaudētas liela apjoma investīcijas atjaunojamās enerģijas ražošanā, kas nākotnē ļautu izvairīties no šāda veida energokrīzēm, kādā mēs esam pašreiz. LAEF atkārtoti aicina uzklausīt nozares priekšlikumus un ieteikumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LAEF dibināta 2013. gada februārī, apvienojoties virknei atjaunojamās enerģijas jomas asociāciju, piemēram, Latvijas Ilgtspējīgas attīstības institūts, Latvijas Atjaunojamās enerģijas konfederācija, Latvijas Bioenerģijas asociācija, Latvijas Biogāzes asociācija, Latvijas Biomasas asociācija LATBIO, Mazās Hidroenerģētikas asociācija, Saules kolektoru asociācija, Saules enerģijas asociācija u.c.

Jānis Irbe, Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas valdes priekšsēdētājs

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.