Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Dzīvesziņas un arodu sēta pretendē uz Latvijas Būvniecības gada balvu

Konkursam “Latvijas Būvniecības gada balva 2022” pieteikti 120 objekti desmit nominācijās. Starp pretendentiem ir arī Jelgavas Dzīvesziņas un arodu sēta Vecpilsētas ielā 2, informē pašvaldība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nams Vecpilsētas ielā 2 pretendē uz balvu nominācijā “Ēku restaurācija”. Šīs ēkas restaurācijas projektu pēc pašvaldības pasūtījuma izstrādāja SIA “Livland Group”, būvdarbus veica SIA “Warss+”, bet būvuzraudzību nodrošināja SIA “Būves birojs”.

Labākās būves desmit nominācijās, kā arī divi objekti, kas saņems augstāko apbalvojumu – “Grand Prix”, tiks paziņoti 7. martā.

Dzīvesziņas un arodu sēta pēc ēku kompleksa Vecpilsētas ielā 2 restaurācijas un labiekārtošanas durvis apmeklētājiem vēra pagājušā gada nogalē. Ēka Vecpilsētas ielā 2 saglabājusi agrāko laiku interjeru, sienu rotājumus, inženierkomunikāciju risinājumus, plīti un krāsnis. Būvniecības laikā pārmūrēta daļa no pamatiem un izbūvēta hidroizolācija guļbūves ārsienām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Veicot mājas sienu protezēšanu, tās saudzīgi izjauktas un, pamatojoties uz guļbaļķu izpēti, atjaunotas ražotnē Cēsīs, kur protezētas satrupējušās sienu daļas. Sienas baļķu starpas aizpildītas ar sūnām termoizolācijai, kā tas bijis senatnē. Ēkas atjaunošanas procesā maksimāli izmantoti visi labi saglabājušies kokmateriāli, piemēram, četri jaunie ārsienu baļķi noēvelēti par diviem centimetriem plānāki, un tiem pa virsu divu centimetru biezumā uzlikta no vecajiem baļķiem gatavotu dēļu apdare.

Būvdarbu gaitā pētot iekštelpu apdares slāņus, atklāta arī mākslinieciski vērtīga polihromā apdare – dažādos būvniecības periodos 18. un 19. gadsimtā gan brīvroku, gan trafareta tehnikā krāsoti raksti sienu augšdaļā. Restauratori telpās atjaunojuši greznās ornamentālās joslas. Ēkā atjaunots arī manteļskurstenis, un tas ir līdz šim vienīgais zināmais atjaunotais manteļskurstenis Jelgavā. Manteļskursteņi ir viena no senākajām dūmvadu sistēmām, kas agrīnajos viduslaikos tika ierīkota pilīs un muižās, vēlāk – arī dzīvojamajās mājās.

Namam Vecpilsētas ielā 2 ir piešķirts valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa statuss, un tas atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa “Jelgavas pilsētas vēsturiskais centrs” teritorijā. 18. gadsimta otrajā pusē un 19. gadsimta sākumā tā bija dzīvojamā ēka, kurai līdzās atradās noliktava.

Foto: Jelgava.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.