Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom deneme bonusu MARS casibom giriş

Līdz šī gada vidum inflācija Latvijā varētu noslīdēt zem 10 %

Mārtiņš Āboliņš

Pēdējos mēnešos inflācija Latvijā ir stabilizējusies un straujais cenu kāpums, ko redzējām pērnā gada pusē pēc Krievijas iebrukumu Ukrainā, ir beidzies.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes publicētā informācija, pērnā gada decembrī patēriņa cenas Latvijā bija par 20,8 % augstākas nekā 2021. gada nogalē, taču decembra laikā patēriņa cenas Latvijā samazinājās par 0,5 % un tas pirmais patēriņa cenu samazinājums Latvijā viena mēneša laikā kopš 2020. gada novembra. Tā ir laba ziņa un ir redzami signāli, ka inflācijas kritums turpināsies arī šogad. Piemēram, ražotāju cenu inflācija Eiropā jau ir samazinājusies no vairāk nekā 33 % augustā līdz 21,8 % novembrī. Manuprāt, līdz šī gada vidum inflācija Latvijā varētu noslīdēt zem 10 %.

Inflācijas kritums gan uzreiz nenozīmē, ka cenas kļūs zemākas. Pārsvarā gadījumu tas nozīmē, ka neturpinās tik strauji cenu kāpumi. Tomēr vietām cenas, visticamāk, arī samazināsies.

Piemēram, decembrī patēriņa cenu kritumu Latvijā izraisījas degvielas cenas, kas mēneša laikā samazinājās par vairāk nekā 11 %. Tāpat dabasgāzes cenas Eiropā, lai arī joprojām augstas, kopš vasaras ir sarukušas par vairāk nekā 70 %. Dabasgāzes cenu kritums Eiropā noteikti ir pozitīvs faktors Latvijas ekonomikai, tomēr pozitīvā ietekme uz Latvijas ekonomiku nebūs jūtama uzreiz. Šobrīd gāzes cenu kritumu jutīs tie, kam ir dinamiskie elektrības tarifi, jo elektrības cenas cenas “Nordpool” biržā sarukušas no vairāk nekā 400 eiro/MWh augustā līdz aptuveni 100 eiro/MWh pēdējās nedēļās. Vienlaikus dabasgāze vasarā ir iegādāta par salīdzinoši augstām cenām, tādēļ apkures cenas Latvijā šajā apkures sezonā būtiski nemainīsies. Bet, ja saglabāsies pašreizējās gāzes cenas, tad 2023. gada otrajā pusē apkures un dabasgāzes cenas varētu samazināties.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bez energoresursu cenām Latvijā turpina augt arī pārtikas cenas, kas decembrī bija par 29 % augstākas nekā gadu iepriekš, lai gan pasaules pārtikas cenas kopš pērnā gada marta augstākā līmeņa ir sarukušas jau par aptuveni 17 %. Arī šeit varam gaidīt cenu stabilizāciju.

Manuprāt, inflācija šī gada pirmajā pusē strauji mazināsies un domājumu, ka gada vidējā inflācija Latvijā nākamgad varētu būt ap 8-9 %. Pie veiksmīgas faktoru sakritības, šī gada nogalē iespējama pat īslaicīga deflācija. Tomēr ar inflāciju saistītie izaicinājumi ne tuvu nav beigušies.

Pakalpojumu cenu kāpums Latvijā ir pārsniedzis 10 % un šobrīd ir pāragri runāt par to, ka inflācija tuvākajā laikā atgriezīsies noturīgi zemā līmenī. Tāpat ir grūti prognozēt, vai dabasgāzes cenu kritums varētu turpināties. Dabasgāzes patēriņš Eiropā 2022. gadā otrajā pusē ir sarucis par aptuveni 20 %. Tas ir palīdzējis mazināt cenas, taču gāzes patēriņa samazinājums ir nācis kopā ar ražošanas apjomu vairākās rūpniecības nozarēs un arī Latvijā šogad ir gaidāma recesija. Tomēr, brīdī kad pasaules ekonomika atkal sāks augt, situācija var mainīties. Par to liecina arī dabasgāzes nākotnes darījumu cenas, kas uz nākamo ziemu šobrīd ir nedaudz augstākas nekā pašreizējās cenas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mārtiņš Āboliņš, “Citadele banka” ekonomists

Foto: publicitātes

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.