Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

“Mammamuntetiem.lv” pieprasa nodrošināt valsts apmaksātu kontracepciju atsevišķām sabiedrības grupām

Daudzas Eiropas Savienības (ES) valstis noteiktām sociālām grupām apmaksā kontracepciju, kas novērš tādas sekas kā, piemēram, nevēlamu vai neplānotu bērnu piedzimšana, par kuriem visbiežāk māte un tēvs nespēj parūpēties.

Ņemot vērā pieaugošo vardarbības ģimenē un mirušo bērnu skaitu, vecāku organizācija “Mammamuntetiem.lv” pieprasa nodrošināt valsts apmaksātu kontracepciju atsevišķām vardarbībā cietušajām sabiedrības grupām, aģentūru LETA informēja organizācijas vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Daudzas Eiropas Savienības (ES) valstis noteiktām sociālām grupām apmaksā kontracepciju, kas novērš tādas sekas kā, piemēram, nevēlamu vai neplānotu bērnu piedzimšana, par kuriem visbiežāk māte un tēvs nespēj parūpēties. Akmentiņa-Smildziņa uzsvēra, ka minētais sabiedrības veselības profilakses pasākums tiek nodrošināts Vācijā, Francijā, Beļģijā, Nīderlandē, Dānijā, taču Latvijā šis jautājums iesprūdis darba grupās un ierēdņu sanāksmēs.

Latvijas veselības statistikas datubāzes dati liecina, ka Latvijā ik gadu tiek veikti vidēji 3000 mākslīgo abortu. Vienlaikus katru gadu vairāk nekā 100 bērni piedzimst nepilngadīgām meitenēm un pieaug arī veikto abortu skaits. Piemēram, 2019.gadā abortus izdarījušas 55 meitenes vecumā līdz 18 gadiem, savukārt 2020.gadā – 81.

Tāpat Latvijā pusaudžu un jauniešu vidū ir ļoti augsts saslimstības līmenis ar seksuāli transmisīvajām slimībām (STS). Pēc HIV izplatības datiem, Latvija ES valstu vidū ir otrajā vietā, turklāt viena no izplatītākajām jauniešu un pusaudžu vidū ir sifiliss. Kā liecina 2018.gada dati, bērniem vecuma grupā līdz 17 gadiem konstatēti četri sifilisa gadījumi, jauniešiem no 18 līdz 35 gadiem – 25 gadījumi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt pērna gada decembra vidū Ziepniekkalnā savās mājās tika atrasts miris, nodurts trīs gadus vecs bērns un tā paša gada 31.decembrī Liepājā savā ģimenē tika atrasts miris divus gadus vecs bērns, kura ķermenis bija klāts ar acīmredzamiem zilumiem. Akmentiņa-Smildziņa norādīja, ka abas minētās ģimenes jau esot bijušas savu bāriņtiesu redzeslokā un šīs ir ģimenes, kurām būtu bijis jāsaņem valsts apmaksāta kontracepcija, lai bērni tajās varētu ienākt, kad ģimene ir gatava uzņemties rūpes un atbildību par jaunu dzīvību.

Pieprasot bezmaksas kontracepciju atsevišķām sabiedrības grupām, vecāku organizācija izsūtīja vēstuli Veselības ministrijai, Labklājības ministrijai un citām ar tematiku saistītām institūcijām un amatpersonām.

“Bērniem jādzimst ģimenēs tad, kad viņus tajās kāds gaida. Tad, kad ģimene ir gatava mīlēt un aprūpēt savu bērnu, sargāt un lolot, nevis izmisumā veikt abortu, nodot glābējsilītē, piekaut vai nogalināt,” atklātajā vēstulē pauda Akmentiņa-Smildziņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienlaikus vēstulē pausta nepieciešamība nekavējoties sākt valsts apmaksātas kontracepcijas nodrošināšanu atsevišķām sabiedrības grupām, lūdzot informēt, kad Latvijā šis sen plānotais valsts atbalsta pasākums atsevišķām sabiedrības grupām tiks ieviests. Akmentiņa-Smidziņa sacīja, ka vecāku organizācija ir gatava iesaistīties arī darba grupā, ja tāda tiek veidota ar mērķi noteikt, kurām sabiedrības grupām un kādā kārtībā būtu pieejama valsts apmaksāta kontracepcija.

Organizācijā akcentēja, ka pirms pāris gadiem ar Ministru kabineta rīkojumu tika apstiprināts mātes un bērna veselības uzlabošanas plāns 2018.-2020.gadam, kurā pirmo reizi Latvijas veselības aprūpes vēsturē paredzēts kompensēt ģimenes plānošanas metodes sievietēm, kas atrodas sociālās atstumtības riska grupās, taču tas netika ieviests.

2020.gada septembrī vecāku organizācija “Mammamuntetiem.lv” aicināja VM un citus ekspertus uz diskusiju, vaicājot, kāpēc plāns nav īstenots, ņemot vērā vardarbības pret bērniem ģimenē pieaugumu pandēmijas laikā, ko pēc Eiropas Parlamenta brīdinājuma varētu skaidrot ar dažādiem psihosociāliem faktoriem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Akmentiņa-Smidziņa aģentūrai LETA sacīja, ka sākotnēji organizācija aicināja bezmaksas kontracepciju nodrošināt kādai no sabiedrības grupām, piemēram, sievietēm, kas tiek atbrīvotas no ieslodzījuma vietas, cilvēkiem ar psihiskām slimībām u.c. Rosinājums par kontracepcijas piemērošanu cilvēkam un viņa situācijai individuāli tika pārrunāts ar VM pārstāvi, piemēram, mātei jau dzemdību vietā piedāvāt atbilstošu kontracepcijas metodi, ja viņa atsakās no jaundzimušā bērna, taču arī tas joprojām atrodas uz jautājuma zīmes.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.