Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom giriş casibom casibom giriş casibom giriş casibom casibom giriş casibom casibom giriş casibom giriş bahsegel casibom casibom giriş

Novados: Cels godā Jelgavas novada vēsturiskās ērģeles

Augusta beigās un septembrī Jelgavas novadā norisināsies festivāls “Zemgales ērģeles 2024” – kultūras notikumu cikls, kas cels godā novada vēsturiskās ērģeles, informē festivāla mākslinieciskais vadītājs Dāvis Beitlers. “Zemgales ērģeles 2024” turpinās 2011.–2017. gadā izskanējušo Zemgales ērģeļmūzikas festivālu Jelgavas apkaimē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Kalnciema dievnamā 24. augustā pulksten 19 koncertēs profesore Vita Kalnciema un viņas meita Liene Andreta Kalnciema, kuras spēlēs arī duetā.
Publicitātes foto

Šogad festivāla notikumi gaidāmi trīs Jelgavas novada dievnamos – Kalnciema jeb Kalnciema-Klīves, Zaļenieku Zaļās draudzes un Sesavas baznīcā. “Visi trīs sakrālās kultūras tempļi var lepoties ar ērģelēm, kuras ir ne tikai vēsturiski, bet arī mākslinieciski ievērojamas Latvijas mērogā. Tās pārstāv dažādus meistarus, laikmetus un stilus, taču visas būvētas koncertiskā garā un rādās piemērotas plašam un daudzveidīgam repertuāram,” skaidro D. Beitlers.

Pasākumu ciklu iesāks populārzinātniska konference “Latvijas vēsturiskās ērģeles un to būvētāji” Kalnciema dievnamā 24. augustā. Kalnciema dievnama ērģelēm šogad ir 90. gadskārta. Konference adresēta visiem Latvijas seno ērģeļu interesentiem un piedāvās gan lietpratēju stāstījumus, gan arī iespēju sarunāties par mūsu ērģeļmākslas mantojumu. Par Latvijas ērģeļu un ērģeļmeistaru likteņiem referēs ērģeļu eksperts Jērans Grāns no Zviedrijas, kā arī vairāki ērģeļu eks­perti no Latvijas – ērģeļbūvētājs Jānis Kalniņš, ērģeļu restauratori Mikus Dzenītis un Alvis Melbārdis, ērģelnieki Aivars Kalējs, Jānis Karpovičs un Ivars Lūsis. Priekšlasījumiem sekos apmēram stundu gara saruna jeb diskusija par vēsturisko ērģeļu izpētes un saglabāšanas problēmām mūsdienu Latvijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Katrā koncertā gaidāms stāstījums par konkrēto instrumentu un ērģeles būs iespēja iepazīt tuvplānā, aicinot interesentus balkonā.

Festivālu rīko Jelgavas novada pašvaldība sadarbībā ar Valsts kultūrkapitāla fondu, Kalnciema muzeju un dievnamu draudzēm. Ieeja festivāla pasākumos bez maksas.

UZZIŅA
■ 24. augustā plkst.19 Kalnciema dievnamā Valgundes pagastā izskanēs ērģeļmūzikas koncerts “Tīrā ērģeļmūzika. Atkalredzēšanās prieks”.
■ 14. septembrī plkst.19 Zaļās draudzes dievnamā Zaļeniekos koncerts “Baroks un latvieši”.
■ 28. septembrī plkst.19 Sesavas dievnamā Elejas pagastā ērģeļmūzikas un vokālās kamermūzikas koncerts “Skaņu plīvura apvītie”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ukrainas valsts godam

Godinot Ukrainas Neatkarības dienu, kas Ukrainā tiek svinēta 24. augustā, piektdien, 23. augustā, pulksten 17 Jelgavas valstpilsētas pašvaldības Sabiedriskajā centrā Skolotāju ielā 8 visi tiek aicināti uz šiem svētkiem veltītu sarīkojumu.

1991. gada augusta vēsturiskie notikumi gan Ukrainā, gan Latvijā, gan visā bijušajā Padomju Savienībā saistās ar 19. augusta militāro puču Maskavā. Todien varu sagrābt mēģināja proimpēriski darboņi, kuru mērķis bija atjaunot Padomju Savienību un kaut kādā mērā arī Krievijas impēriju. Tomēr demokrātijas spēki uzvarēja. 20. augustā, kad puča rezultāts vēl nebija īsti zināms, Igaunijas Republikas Augstākā Padome pasludināja Igaunijas valsts neatkarību. 21. augustā pulksten 13.10, kad vēl Latvijas Radio skanēja pagrīdes režīmā un Vecrīgā Doma laukumā brutālu spēku demonstrēja padomju impērijai lojālā Rīgas miliču specvienība OMON, pilnīgu valstisko neatkarību pasludināja Latvijas Augstākā Padome. Lietuva ļoti drosmīgi jau 1990. gada 11. martā bija pieņēmusi pilnīgas valstiskās Neatkarības deklarāciju.

Ukrainas Augstākā Padome Neatkarības deklarāciju pieņēma 24. augustā. Naktī no 23. uz 24. augustu agrākie padomju disidenti Ļevko Lukjaņenko, Mihailo Horins un Vjačeslavs Černovils, kā arī jurists Serhijs Holovatijs un ekonomists Ivans Zajecs sastādīja “Ukrainas neatkarības pasludināšanas akta” tekstu. 1991. gada 24. augustā tobrīd vēl pēc padomju likumiem ievēlētā Ukrainas PSR Augstākā Padome ar 321 balsi “par”, divām “pret”, sešiem deputātiem atturoties un 31 nepiedaloties balsošanā, pieņēma šo dokumentu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tā nodibinājās jauna suverēna valsts – Ukraina, ko gan pasaule tūlīt nesteidzās atzīt. Tādēļ tautas griba vēl tika apstiprināta referendumā 1991. gada 1. decembrī. Tajā piedalījās 80% balsstiesīgo, un 90% no viņiem pateica “jā” neatkarīgai Ukrainas valstij. Referendumam tūdaļ sekoja Ukrainas neatkarības starptautiska atzīšana. Latvija bija Ukrainas neatkarību atzinušo valstu pirmajā desmitniekā, līdz ar Lietuvu to izdarot 1991. gada 4. decembrī.

Svētbirzē pieminēs staļinisma un nacisma upurus

Foto: Gaitis Grūtups

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piektdien, 23. augustā, jelgavnieki visas dienas garumā aicināti nolikt ziedus pie piemiņas akmens vai memoriāla “Ciešanu ceļš” Svētbirzē, pieminot staļinisma un nacisma upurus 85. gadadienā kopš 1939. gada 23. augusta, kad tika parakstīts Molotova–Ribentropa pakts.

23. augustā tiek pievērsta uzmanība PSRS un Vācijas totalitāro režīmu noziegumiem, kas sekoja parakstītajam Molotova–Ribentropa paktam, ar kura palīdzību tika sadalītas ietekmes sfēras Austrumeiropā. Jelgavā šo notikumu katru gadu atceras pie piemiņas akmens Svētbirzē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saņem skolas somu un mācību piederumus

Pirms jaunā mācību gada Jelgavā notika labdarības akcija “Ar prieku pretī zināšanām”. Tās laikā Jelgavas Sabiedriskais centrs kopā ar Sociālo lietu pārvaldi un ziedotāju atbalstu palīdzēja skolēniem no materiālās grūtībās nonākušām ģimenēm sagatavoties skolas gaitām, informē pašvaldība. Akcijas noslēguma pasākumā 20. augustā 20 sākumsskolas skolēni saņēma mugursomas un skolai nepieciešamos piederumus.

Pirms akcijas organizēšanas Jelgavas pašvaldības iestāde “Sabiedriskais centrs” sadarbībā ar Sociālo lietu pārvaldi apzināja ģimenes, kurām nepieciešams atbalsts mācību līdzekļu iegādei, proti, šo ģimeņu ienākumi ir zemi, tomēr tie minimāli pārsniedz noteikto apmēru, lai varētu saņemt pašvaldībā pieejamo sociālo pabalstu individuālo mācību līdzekļu iegādei.

Šogad labdarības akcijas mērķis bija sniegt atbalstu 20 Jelgavas bērniem, kuri uzsāks mācības 1. klasē vai turpinās izglītošanos sākumskolā. Katram bērnam tika sarūpēta jauna mugursoma, un tā piepildīta ar nepieciešamajiem mācību līdzekļiem un piederumiem skolai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmklasnieki iepazīstas ar skolu

Foto: jelgava.lv

Jelgavas 5. vidusskolā šonedēļ notiek pirmklasnieku adaptācijas nometne. Katru dienu trīs stundu aktivitātēs bērni iepazīstas ar skolu, skolotājiem un mācību priekšmetiem, bet nedēļas noslēgumā paredzēta kopīga sporta diena, informē Jelgavas pilsētas pašvaldība.

Jelgavas Pārlielupes pamatskolā trīs dienu garumā notiek pirmklasnieku nodarbību cikls “Satiec savus klasesbiedrus”. Katru dienu nākamajiem pirmklasniekiem ir nodarbības pie nākamajiem klašu audzinātājiem, veselību veicinošas, sportiskas un radošas aktivitātes, rotaļnodarbības, lai sekmētu valodas attīstību, kā arī bērni apmeklēs Pārlielupes bibliotēku.

Arī Jelgavas Centra pamatskolā šonedēļ norisinās pirmklasnieku adaptācijas nedēļa – lasītprasmes veicināšanas un radošo aktivitāšu skoliņa. Katru dienu plānota Imanta Ziedoņa “Krāsaino pasaku” lasīšana, radošās darbnīcas, saliedēšanas un sportiskās aktivitātes. Tiks apmeklēta Pasta sala, bērnu un jauniešu bibliotēka “Zinītis” un Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornis.

Bet Jelgavas Paula Bendrupa pamatskola iepazīšanās darbnīcas pirmklasniekiem rīkos nākamnedēļ, savukārt Jelgavas 4. sākumskolā tā plānota septembra pirmajā nedēļā.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Projekts “Mans pagasts, mana pilsēta”. Par publikāciju saturu atbild “Zemgales Ziņas”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.