Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Par vardarbīgiem nodarījumiem sodītām personām liegs kļūt par aizbildņiem, kamēr nav dzēsta sodāmība

Kamēr sodāmība nav dzēsta vai noņemta, personām, kas sodītas par vardarbīgi noziedzīgiem darījumiem, liegs kļūt par aizbildņiem, otrdien lēma valdība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Labklājības ministrijas (LM) sagatavotie grozījumi Civillikumā paredz, ka personai turpmāk būs aizliegts kļūt par aizbildni, kamēr spēkā ir personas sodāmība, savukārt pēc sodāmības dzēšanas vai noņemšanas bāriņtiesai būtu individuāli jāvērtē, vai saistībā ar iepriekšējo personas sodāmību vēl aizvien pastāv draudi bērna drošībai, kas attiecīgi ir šķērslis, lai tālāk izskatītu jautājumu saistībā ar personas atbilstību aizbildņa pienākumu pildīšanai vai personas iecelšanu par aizbildni bērnam.

Gadījumā, ja par aizbildni vēlas kļūt par vardarbību noziedzīgu nodarījumu sodīta persona un šīs personas sodāmība ir dzēsta vai noņemta, tad, lai konstatētu, ka persona neapdraud bērnu, bāriņtiesai nepieciešams ņemt vērā kriminālprocesā un soda izciešanas laikā konstatētos apstākļus, laiku, ko persona pavadījusi sabiedrībā, neizdarot jaunu noziedzīgu nodarījumu vai citu likumpārkāpumu, personības izmaiņas laika gaitā, personas raksturu, attieksmi, uzvedību un rīcību, tostarp attiecībās ar bērniem.

Kā atzīst Satversmes tiesa, ja tiek pieņemts bāriņtiesas lēmums par aizbildnības nodibināšanu un aizbildņa iecelšanu, bāriņtiesai ir pienākums ievērot arī individuālas pieejas principu bērna viedokļa noskaidrošanā. Proti, bērna viedoklim īpaša nozīme ir gadījumos, kad starp bērnu un potenciālo aizbildni jau ir izveidojušās ģimeniskas attiecības.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ņemot vērā, ka personības uzvedība laika gaitā var mainīties, LM norādīja, ka ne vienmēr reiz par vardarbīgi noziedzīgu nodarījumu sodīta persona apdraud sabiedrību un bērnus ilgtermiņā. Septiņu līdz desmit gadu laikā, uzturoties sabiedrībā bez atkārtota noziedzīga nodarījuma izdarīšanas, lielai daļai sodīto personu risks atkārtoti izdarīt noziedzīgu nodarījumu nokrītas līdz nesodītu personu riska līmenim.

Savukārt bērns, kas izdarījis vardarbīgi noziedzīgu nodarījumu, var vēl nebūt sasniedzis pietiekamu brieduma pakāpi un pienācīgu izpratni par savas rīcības sekām, tādēļ, ministrijas ieskatā, nepilngadībā izdarīts noziegums nedrīkst ietekmēt visu personas atlikušo dzīvi.

Patlaban personai, kura sodīta par vardarbīgi noziedzīgajiem darījumiem, noteikts absolūtais aizliegums kļūt par aizbildni neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Teksts: LETA

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.