Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Paredzēs palīgus Valsts policijas izmeklētājiem

Saeima šodien nodeva izskatīšanai komisijās grozījumus Kriminālprocesa likumā, kas paredz izveidot Valsts policijas izmeklētāju palīgus, kuri policijas uzdevumā veiks dažādus tehniskus un organizatoriskus uzdevumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Paredzēts, ka izmeklētāja palīgs Valsts policijā būs tiešā pakļautībā Kriminālpolicijas nodaļas priekšniekam. Izmeklētāja palīga amats tiks ieviests piecās reģionālajās pārvaldēs un Galvenajā kriminālpolicijas pārvaldē. Kopumā plānots izveidot 39 amata vietas.

Izmaiņas sagatavotas ar mērķi ieviest izmeklētāja palīga institūtu, lai mazinātu izmeklētāju darba apjomu, veicot tehniskus un organizatoriskus darba pienākumus. Tāpat, ieviešot izmeklētāja palīga institūtu, tiks veicināta darba procesa nepārtrauktība, ātrāka un efektīvāka informācijas apmaiņa un komunikācija starp procesa virzītāju un pirmstiesas izmeklēšanu uzraugošo prokuroru.

Ņemot vērā ievērojamo policijas lietvedībā esošo kriminālprocesu skaitu, kā arī daudzās vakantās izmeklētāju amata vietas, bieži rodas situācijas, kad kriminālprocesa pabeigšana kavējas, pausts likumprojekta anotācijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat vēl viens iemesls tam, kāpēc kriminālprocesa pabeigšana kavējas, ir apstāklis, ka papildus izmeklētāja pienākumiem izmeklētāji pirmstiesas procesā pilda arī dažādus citus uzdevumus, kas ir saistīti ar tehniskiem un organizatoriskiem jautājumiem, kā, piemēram, veic krimināllietu noformēšanu, nosūta izbeigtās krimināllietas turpmākai glabāšanai arhīvam, veic krimināllietu un atteikuma materiālu skenēšanu un kopēšanu.

Dažādie tehniskās dabas uzdevumi, kurus pirmstiesas procesā veic izmeklētāji, paņem ievērojamu laika apjomu, kuru izmeklētāji varētu veltīt nepieciešamo izmeklēšanas darbību veikšanai, kā arī pierādījumu iegūšanai.

Arī nākotnē paredzētā e-lieta īstermiņā neatrisinās iepriekš minētos jautājumus, jo kriminālpolicijas struktūrvienību izmeklētāju lietvedībā esošo kriminālprocesu lielākā daļa pašlaik ir papīra formātā un, neskatoties uz to, ka kriminālprocesa lietvedība elektroniski tiks īstenota pakāpeniski, dokumentu skenēšana un pievienošana e-videi rada nesamērīgu laika tēriņu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iekšlietu ministrijā (IeM) skaidro, ka tehniskas un organizatoriskas dabas uzdevumu izpildei speciālas zināšanas un apmācība nav nepieciešama, kas savukārt nozīmē to, ka šādus uzdevumus varētu uzdot pildīt arī personām, ar kurām Valsts policija noslēdz darba līgumus.

Tāpat IeM norāda, ka šādi palīgi jau patlaban ir prokuroriem un tiesnešiem.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.