Kaņepju audzētava “Obelisk Farm”, kas atrodas Rēzeknes novadā, nodarbojas ar kaņepju audzēšanu un šī auga dažādu produktu gatavošanu, ieguvusi 1. vietu internacionālā konkursā “Zaļo prasmju balva 2024” jeb “Green Skills Award 2024”, kas norisinājās Itālijā.
Kopumā bija atlasīti desmit finālisti no dažādām valstīm – Kipras, Indonēzijas, Īrijas, Kazahstānas, Madagaskaras, Malaizijas, Nīderlandes, Turcijas un Latvijas. “Obelisk Farm” bija vienīgais pārstāvis no Latvijas un balvu ieguva par savu Kaņepju skolu, kurā ģimene organizē dažādas darbnīcas – kaņepju pārtikas, kaņepju papīra, kaņepju audzēšanas, kaņepju vilnas un kaņepju būvniecības. Saimniecībā arī piedāvā apgūt dažādus e-kursus, iegādāties pašu izveidoto grāmatu.
“Obelisk Farm” īpašnieks Andris Višņevskis par uzvaru saka: “Šis sasniegums mūs ne tikai piepilda ar milzīgu lepnumu, bet arī kalpo kā atgādinājums par mūsu ceļojumu, vērtībām un ietekmi, ko cenšamies radīt, kas ir mūsu darbības pamatā. Katra mūsu rīkotā darbnīca, katrs mūsu radītais izstrādājums un katrs mūsu pieņemtais lēmums ir daļa no ceļojuma uz ilgtspējīgāku nākotni. Šis apbalvojums apliecina mūsu smago darbu, centību un aizrautību, ko ieguldām, lai ilgtspējība kļūtu par mūsu misijas galveno sastāvdaļu.”
Konkursa rīkotāji ir Eiropas Apmācības fonds, tā ir Eiropas Savienības aģentūra, kura atbalsta valstis, kas robežojas ar ES, veikt izglītības, apmācības un darba tirgus sistēmu reformas. Mērķis ir atbalstīt katras valsts pašas vadīto izglītības, apmācības un darba tirgus reformu procesu, izmantojot dažādas pierādījumos balstītas metodoloģijas.
Restaurēti unikāli koka svečturi
Biedrība “Līksnas muižas kapela” kopā ar Līksnas pagasta bibliotēku un aktīvo sieviešu apvienību “Saules taka” jau sesto gadu novembrī piemin poļu nacionālo varoni Emīliju Plāteri, kura dzīvojusi Līksnas muižā. Šogad īpaša uzmanība tika veltīta unikāliem koka svečturiem, kas pagājušā gadsimta sākumā darināti kokgriezēja Augusta Heidera (Heidertēva) darbnīcā.
Heiders dzimis 1875. gadā Ķegumā, bija pašmācīts kokgriezējs, kurš radīja dažādus ornamentētus izstrādājumus no viena koka gabala. Viņa darbi guvuši apbalvojumus, un svečturi, sākotnēji pasūtīti goda ceremonijām, caur paaudzēm nonāca Skaidrītes Bogdānovas mājās Līksnā, taču Skaidrīte nolēma tos nodot Līksnas muižas kapelai.
Koka lietu restaurators Aigars Pilenieks, kādā Līksnas pasākumu fotogrāfijā pamanījis svečturus, iedrošināja rakstīt projektu to atjaunošanai. Un biedrība “Līksnas muižas kapela” Valsts kultūrkapitāla fonda konkursā “Kultūras mantojuma programma” ieguva finansējumu svečturu restaurācijai 1000 eiro apmērā. Atlikušo summu, kas bija nepieciešama pilnīgai svečturu restaurēšanai, nodrošināja Augšdaugavas novada pašvaldība ar finansējumu, kas katru gadu tiek piešķirts biedrību iniciatīvu īstenošanai.
Katrs svečturis darināts no viena koka gabala, tikai tulpītes, kur ieliek sveci, ir virpotas. Svečturis veidots kā žuburains koks, to rotā Austras koka zīme, Māras līkloča zīme un citi latviešu ornamenti. Svečturi restauratora rokās nonākuši diezgan bēdīgā stāvoklī, laika zobs un sveču liesmas tos nebija saudzējuši, bet meistars brīnišķīgi paveicis savu darbu un atjaunojis šīs relikvijas.
“Erasmus+” projekts Ludzas bērnudārzā
Ludzas pilsētas pirmsskolas izglītības iestāde “Pasaciņa” no 2024. gada 1. decembra līdz 2026. gadam 28. februārim īsteno “Erasmus+” (KA2) partnerības projektu “Kindergarten Adventures” (“Bērnudārza piedzīvojumi”), kuru līdzfinansē Eiropas Savienība.
Projekta izmaksas ir 60 000 eiro, kas sadalītas starp četrām partnervalstīm. Ludzas bērnudārzs “Pasaciņa” ir koordinators šajā projektā. Partnerība sastāv no četrām dažādām Eiropas institūcijām. Pārējie trīs partneri ir pirmsskolas izglītības iestādes Francijā, Turcijā un Portugālē.
Ludzas PII “Pasaciņa” vadītāja Diāna Golubeva skaidro: “Projekts ir aktuāls, jo tas palīdzēs skolām mainīt attieksmi pret mūsdienu bērnu vajadzībām un interesēm, sagatavot viņus nākotnes tehnoloģiju izmantošanai. Skolotāju uzdevums būs apgūt jaunas digitālās platformas un pielietot tās ikdienā, plānojot mācību procesu. Kopā ar saviem partneriem esam rūpīgi izplānojuši aktivitātes un digitālos rīkus, ko pedagogi izstrādās, aprobēs savā darbā un dalīsies ar citiem pedagogiem. Projekta gaitā tiks izstrādātas 16 digitālās un 16 fiziskās (kustību) spēles.”
Cēsīs top pirmais valsts kopstrādes birojs Latvijā
Janvārī Cēsīs, K. Valdemāra ielā 2, tiks atvērts pirmais valsts kopstrādes birojs. Tas veidots kā pilotprojekts, lai veicinātu valsts pārvaldes efektivitāti un sadarbību. Modernās un energoefektīvās telpas izveidojusi VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ), pielāgojot tās aktivitātēs balstīta biroja principiem. Šis birojs būs piemērots dažādu valsts iestāžu darbiniekiem, nodrošinot mūsdienīgu darba vidi Vidzemes reģionā. Līdz 2027. gadam VNĪ plāno izveidot vismaz trīs kopstrādes birojus ārpus Rīgas, tostarp Liepājā un Daugavpilī. Projekts īstenots no citu valsts īpašumu atsavināšanas ieņēmumiem. Cēsu biroja izveide izmaksājusi 650 000 eiro.
SIA “Daugavpils ūdens” papīra rēķini kļūs trīs reizes dārgāki
SIA “Daugavpils ūdens” paziņojis, ka, stājoties spēkā VAS “Latvijas pasts” jaunajiem tarifiem, sākot no 2025. gada 1. janvāra, rēķinu piegādes maksa papīra veidā ar pasta starpniecību būs 3,33 eiro ar PVN (1,14 eiro ar PVN vietā) un šīs izmaksas tiks iekļautas klienta rēķinā par nākamgad sniegtajiem ūdensapgādes un/vai kanalizācijas pakalpojumiem.
“Daugavpils ūdens” aicinājis klientus apskatīt savus līgumus un tiem, kuri izvēlējušies saņemt rēķinus savā pastkastītē, vēlreiz izvērtēt papīra rēķinu saņemšanas nepieciešamību un apsvērt iespēju saņemt tos elektroniski, kas ir bezmaksas pakalpojums.
Valmieras tehnikuma audzēkņi izcīna vietu konkursā “PROFS 2024”
Valmieras tehnikuma audzēkņi ieguvuši 1. vietu Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības organizētajā konkursā “PROFS 2024”, kas norisinājās 3. decembrī Arodbiedrību namā Rīgā. 2. vietā ierindojās Smiltenes tehnikuma komanda, 3. – Liepājas Valsts tehnikuma audzēkņi.
Konkursā piedalījās komandas no Valmieras, Smiltenes un Liepājas tehnikuma, Pulkveža Oskara Kalpaka un Rīgas Tirdzniecības profesionālās vidusskolas, Daugavpils Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma. Jaunieši pārbaudīja savas zināšanas darba tiesībās, darba aizsardzībā un sociālajā dialogā. Komandas veica dažādus uzdevumus, tostarp grupas darbus, piedalījās argumentu cīņās un viktorīnās. Pirmajā kārtā jauniešiem bija jāatbild uz individuāliem jautājumiem, otrajā viņi prezentēja mājasdarbus. Trešajā kārtā komandas risināja situācijas uzdevumu – bija jāatrod kļūdas darba līgumā.
Konkursā piedalījās jaunieši vecumā no 13 līdz 25 gadiem, kuri apgūst vidējās profesionālās izglītības un arodizglītības programmas.
Madonas novada pašvaldība godina NVO
Madonas novada pašvaldība pirmo reizi organizēja svētku pasākumu, aicinot novada aktīvās sabiedriskās organizācijas kopīgi nosvinēt 2024. gadā paveikto, pārrunāt jaunas ieceres, kā arī smelties iedvesmu citam no cita. Sarīkojumā “Iedvesma darbībā 2024”, kas notika Cesvaines kultūras namā, bija pārstāvētas 39 organizācijas no lielā novadā reģistrēto biedrību skaita. 27 nevalstiskajām organizācijām (NVO) pašvaldība izteica īpašu pateicību par veiksmīgu sadarbību, par īstenotajiem iniciatīvu un sociālās jomas projektiem, arī piesaistot līdzekļus no ārējiem finansējuma avotiem.
Atklātas jaunas telpas Inčukalna senioriem
Siguldas novada Inčukalna senioriem atklātas jaunas telpas – vieta radošām aktivitātēm un socializēšanās iespējām. Līdz šim seniori reizi nedēļā sanāca Inčukalna Tautas namā, tomēr telpas nebija sevišķi piemērotas radošām aktivitātēm. Pavasarī rasts pagaidu risinājums, bet tagad piešķirtas ilgi gaidītās telpas Atmodas ielā. To remontam un labiekārtošanai Siguldas novada pašvaldība atvēlējusi 12 440,71 eiro finansējumu. Jaunajās telpās saimniekos Inčukalna Pensionāru biedrība, bet nākotnē plānots piesaistīt arī citus interesentus.
Plašākas telpas ieguvusi arī šogad dibinātā rokdarbu studija “Pūrs”. Tajā tiek austi tautiskie brunči, jostas, izšūti zīļu vainadziņi, kā arī top citi rokdarbi – adījumi, tamborējumi un daudz kas cits, kas atspoguļo tradicionālo amatniecību un radošumu.
Apstiprina robežsardzes koledžas uzņemšanas noteikumus
Valsts robežsardzes koledža (VRK) apstiprinājusi uzņemšanas noteikumus profesionālās tālākizglītības programmā “Robežapsardze” 2024./2025. mācību gadam. Tie nosaka, ka par robežsargu var kļūt Latvijas pilsonis ar vidējo izglītību vecumā no 18 līdz 40 gadiem, kurš ar savām personiskajām īpašībām, fizisko sagatavotību un veselības stāvokli ir piemērots dienestam Valsts robežsardzē. Noteikumi ir pieejami tīmekļvietnē www.vrk.rs.gov.lv.
Papilduzņemšana šajā programmā – no 2025. gada 6. janvāra līdz 14. februārim. Programmā viena gada laikā var apgūt robežsarga profesiju, informē VRK Rekrutēšanas un robežsardzes vēstures izpētes nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Puriņa.
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Zemgales Ziņas”. Projektā “Novadu balss” sadarbojas “Zemgales Ziņas”, “Kurzemes Vārds”, “Izdevniecība “Auseklis””, “Vietējā” un “Radio SWH”. |
Reklāma