Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Skandāls kafejnīcā jānoslēdz Valsts valodas centrā

Valsts valodas centrs saņēma ziņas, ka kādā restorānā Jelgavas novadā klientus apkalpo sieviete, kura atsakās runāt latviski. Pamatojoties uz šo ziņojumu un Ministru kabineta noteikumiem, uzsākta pārbaude sakarā ar Valsts valodas likuma iespējamu pārkāpumu – tāds ir dokuments, ko saņēmusi Anna T. Viņa strādā restorānā, tostarp apkalpo cilvēkus. Anna ir ukrainiete, kas kopā ar meitu un mazmeitu pameta mājas pirms pusotra gada, kad Krievija uzbruka Ukrainai. Sākumā Anna devās uz Poliju, bet nu jau gadu un trīs mēnešus dzīvo Latvijā. Meita un mazmeita atgriezās Ukrainā, bet Anna palika Latvijā.

Anna stāsta, ka pēc 17. maija atgadījuma divas nedēļas nav varējusi normāli strādāt, baidījusies no restorāna apmeklētājiem. To, ka atteikusies klienti apkalpot latviski, viņa stingri noliedz. “Es cenšos runāt latviski un latviski arī rakstu rēķinus,” lepojas viesmīle. Diemžēl “Zemgales Ziņām” nav iespējas uzklausīt otru strīdā iesaistīto pusi. Strīda risināšanā iesaistījušies arī restorāna saimnieki, taču tas nav līdzējis. Finālā neapmierinātā kliente saukusi: “Ejiet ārā!”

Anna atceras, ka klientes dusmas sākās tad, kad viņa restorānā uz viena no brīvajiem galdiņiem ieraudzīja konfekšu kasti, uz kuras krievu valodā bija rakstīts Mātes dienas sveiciens, jo iepriekšējā svētdienā bija Mātes diena. Kā nu tā sabiedriskā vietā drīkstot atrasties kaste ar uzrakstu krievu valodā!

Valsts valodas centra vecākā inspektore Diāna Lūkina, kurai ir nodots izskatīt šo problēmsituāciju, teic, ka inspekcijai ir jāreaģē uz ziņojumu neatkarīgi no tā, kas to ir iesniedzis. Viņa atzīst, ka Ukrainas iedzīvotāju palīdzības likums, kas tika pieņemts uz gadu 2022. gada 3. martā un vēl arvien spēkā, atļauj Ukrainas civiliedzīvotājiem strādāt arī bez valsts valodas zināšanām, ja vien tas netraucē pildīt darba pienākumus.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.