Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Uzturlīdzekļu parādniekus aicina iesaistīties ārpustiesas piedziņas procesā

Ārpustiesas parāda piedziņas process sniedz parādniekiem lielisku iespēju nokārtot savas parādsaistības bez negatīvām sekām, tai skaitā, arī finansiāli daudz izdevīgāk, tāpēc parādniekiem ir izdevīgi izmantot iespēju atmaksāt parādus bez zvērinātu tiesu izpildītāju iesaistes, aģentūrai LETA sacīja Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas (UGFA) direktors Edgars Līcītis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No pērnā gada 1.septembra uzturlīdzekļu nemaksātāju lietas tiek nodotas ārpustiesas parāda piedziņai, lai vērstu parādnieku uzmanību uz iespēju labprātīgi izpildīt saistības attiecībā pret valsti un savu bērnu, kā arī uz potenciālajām sekām, ja netiks atmaksāts uzturlīdzekļu parāds.

Ārpustiesas parāda atgūšanas procesam ir vairākas priekšrocības, piemēram, tas ir finansiāli izdevīgāks – sedzot parādu ārpustiesas atguvējam, parādniekam ir mazākas izmaksas, salīdzinot ar piespiedu izpildes procesa izdevumiem, kad piedziņu veic zvērināts tiesu izpildītājs.

Tāpat šis veids ir vērsts uz labprātīgu izpildi – netiek piemēroti piespiedu ierobežojumi, piemēram, kontu apķīlāšana, darba algas ieturējumi, kriminālatbildība, kā arī balstīts uz komunikāciju, vēršot parādnieka uzmanību uz potenciālajām sekām un aicinot labprātīgi izpildīt saistības.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ārpustiesas piedziņas process ir arī diskrētāks – netiek informēts darba devējs, komunikācija tiek īstenota tikai ar pašu parādnieku.

Tāpat Līcītis vērš uzmanību, ka laika periodā līdz 2023.gada 30.jūnijam visi no parādnieka saņemtie maksājumi tiek novirzīti uzturlīdzekļu pamatparāda segšanai. Ja līdz 2023.gada 30.jūnijam pamatparāds tiks segts pilnā apmērā, tad aprēķinātie likumiskie procenti tiks dzēsti.

Parāda atgūšanai ārpustiesas piedziņa ir vēl viens papilu rīks cīņai ar uzturlīdzekļu nemaksātājiem. Ārpustiesas parāda piedzinēja darbība balstīta uz intensīvu komunikāciju ar parādnieku, vēršot parādnieka uzmanību uz potenciālajām sekām un aicinot labprātīgi izpildīt saistības, tādējādi sekmējot saistību izpildi un samazinot kopējā parāda pret valsti apmēru.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ārpustiesas piedzinēju piesaiste tiek veikta pirms UGFA lēmuma par uzturlīdzekļu lietas nodošanu piespiedu izpildei zvērinātam tiesu izpildītājam un tiek attiecināta uz lietām, kurās lēmums pieņemts administratīvā procesa kārtībā.

Parādu ārpustiesas atgūšanas process, ja parādnieks sadarbojas ar ārpustiesas atguvēju un nomaksā parādu, rada parādniekam mazākus papildu izdevumus un ir trīs reizes lētāks nekā piespiedu izpildes process pie tiesu izpildītāja.

Tieslietu ministrija sadarbībā ar UGFA ir ieviesusi vairākus ierobežojumus personām, kuras ir uzturlīdzekļu parādnieki.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Parādniekam piemēro kriminālatbildību par izvairīšanos no bērna uzturēšanas, kā arī ziņas par parādnieku ir publiski pieejamas “www.latvija.lv” un tiek nodotas kredītinformācijas birojam. Tāpat parādniekam Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā minētajos gadījumos piemēro transportlīdzekļu un kuģošanas līdzekļu vadīšanas izmantošanas aizliegumu, kā arī parādniekam Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā minētajos gadījumos aptur šaujamieroča atļaujas darbību.

Tāpat spēkā ir aizliegums uzturlīdzekļu parādniekiem spēlēt azartspēles.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.