Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Valdība Ukrainas kara aizsegā turpina nelietderīgi izšķērdēt līdzekļus

Sabīne Ulberte

Skaistumkopšanas nozare: tā vietā, lai stiprinātu valsts drošību un pasargātu iedzīvotājus no straujā cenu pieauguma, valdība Ukrainas kara aizsegā turpina nelietderīgi izšķērdēt līdzekļus

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas Skaistumkopšanas speciālistu asociācijas (LSSA) vadītāja Sabīne Ulberte pauž bažas, ka valdība Ukrainas kara fona aizsegā maldina sabiedrību par piespiedu vakcinācijas un ierobežojumu izbeigšanu un Covid-19 pandēmijas beigām, paralēli turpinot šķērdēt valsts budžeta līdzekļus laikā, kad prioritāri būtu jāapzina trūkumi valsts civilajā aizsardzībā un jāstiprina iedzīvotāju un valsts drošība.

Tuvojas 1. aprīlis, kad valdība plāno atcelt lielāko daļu Covid – 19 pandēmijas laikā ieviesto ierobežojumu. Šo mirkli ļoti gaida arī divu gadu laikā ierobežojumu novārdzinātā skaistumkopšanas nozare, jo īpaši tie speciālisti un klienti, kuri nolēmuši neveikt vakcināciju pret Covid – 19. Jāpiezīmē, ka skaistumkopšanas nozare nodrošina arī virkni ārstnieciska rakstura procedūru, kas līdz ar ierobežojumu ieviešanu daļai klientu nebija pieejamas turpat vai divus gadus.

LSSA vadītāja Sabīne Ulberte:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

”Vairāk kā divus gadus mums bija jālūdzas, lai atļautu strādāt, tādēļ, protams, esam nosacīti priecīgi – pēc 1. aprīļa skaistumkopšanas nozarē drīkstēs atgriezties arī pret Covid -19 nevakcinētie speciālisti un pakalpojumus saņemt pret Covid -19 nevakcinētā sabiedrības daļa.

Diemžēl arī pēc 1.aprīļa būs nozares, kurās būs nepieciešams derīgs Covid – 19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, kā arī būs jāturpina lietot sejas maskas. Un joprojām tiks “apgūti” līdzekļi vakcinācijas plāna īstenošanai. Līdz ar to sabiedrībai tiek nodoti pretrunīgi vēstījumi – no vienas puses tiek paziņots, ka pandēmija beigusies un tiek pasludināta “brīvlaišana”, no otras puses turpinās vairāku nozaru pazemošana un sodīšana par nepakļaušanos vakcinācijas aktam, kā arī novērojama bezjēdzīga un nepamatota līdzekļu šķērdēšana.

Jau tagad ir skaidrs, ka vakcīnas pret Covid -19 nepasargā no Covid-19 infekcijas jaunajiem paveidiem un šie Covid – 19 paveidi vismaz pārējās valstīs netiek atzīti par bīstamiem. Man kā praktizējošai ārstniecības personai ar augstāko medicīnisko izglītību ir daudz jautājumu par vakcinēšanas procesa organizēšanu Latvijā, jo īpaši par “pravietiskajiem” pieņēmumiem un lēmumiem, kas Latvijai rada tikai zaudējumus un jaunus aizņēmumus. Turklāt – jau tagad iedalot finansējumu no budžeta neparedzētiem gadījumiem ar atpakaļejošu datumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Acīmredzams arī fakts, ka Latvijā piemērotie Covid – 19 ierobežojumi, kas bija vieni no visstingrākajiem Eiropā un, kas vairākas nozares praktiski slēdza, padarīja Latviju par zaudētāju vairākos līmeņos salīdzinājumā ar citām Eiropas un pasaules valstīm, jo ierobežojumi nepasargāja no Covid – 19 infekcijas izplatīšanās, pieauga mirstība un samazinājās uzticēšanās valdības darbam un valdības spējai pārvaldīt krīzes situācijas, kā arī paaugstināja nabadzības skarto iedzīvotāju skaitu. Jāatzīmē, ka Latvija ir pēdējā no Baltijas valstīm, kura saņēmusies daļēji atcelt ierobežojumus, kamēr Lietuvā un Igaunijā nav tādu absurdu nozaru ierobežojumu. Toties pirmajā vietā beidzot esam arī Eiropā – mirstības ziņā pēc Covid 19 saslimšanas!

Tāpat arī skaidrs, ka vakcīnas vēl neesošiem vīrusiem saražot nevar. Līdz ar to rodas loģisks jautājums – kādēļ mums joprojām ir nepieciešams Vakcinācijas birojs, kura darbības termiņš, kā teikts 2021.gada 14.janvāra Ministru kabineta sēdes informatīvajā ziņojumā, bija paredzēts 12 mēnešus no izveidošanas brīža, jeb līdz pilnīgai Stratēģijā noteikto mērķu sasniegšanai. Finanšu ministrija no Valsts budžeta programmas 02.00.00 “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” piešķīra Veselības ministrijai finansējumu 641 806 eiro apmērā, lai nodrošinātu vakcinācijas projekta biroja darba uzsākšanu un darbību.

Ir pagājis jau vairāk nekā gads, Covid – 19 pandēmijas ierobežojumi šķietami tiek atcelti un vakcinēšanas pret Covid – 19 process ir samazinājies un sakārtots tiktāl, ka to veic arī ģimenes ārsti un sertificētās laboratorijas. Tādēļ jājautā, kādus tieši Stratēģijā noteiktos mērķus Vakcinācijas birojs vēl nav sasniedzis? Vai tiešām laikā, kamēr Veselības ministrija meklē jaunus mērķus Vakcinācijas birojam, ir lietderīgi turpināt šķērdēt valsts budžeta līdzekļus Vakcinācijas biroja un tukšo vakcinācijas centru uzturēšanai, kuru izmaksas mēnesī sasniedz 1,1 miljonu eiro?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vai valdība cer, ka uz Ukrainas kara šausmu fona, degvielas, elektrības, gāzes un celtniecības materiālu kosmiskā cenu kāpuma fona un pavasara saules apžilbināti, cilvēki neaptvers, ka valdība ir gatava jebkurā mirklī atgriezties pie ierobežojumiem, respektīvi – vakcinācijas sertifikātiem, mājsēdes, lokdauna un vispārējas vakcinācijas, lai realizētu savus jaunos, citiem nezināmos, un visticamāk, tikai savām savtīgajām interesēm pakārtotos stratēģijas mērķus, kuri jau ir “iestrādāti” izveidotajā vakcinācijas pret Covid -19 infekciju plānā 2022.gadam?

Savukārt skaistumkopšanas nozares speciālistiem, kuriem martā beigsies pirmreizējie pret Covid -19 vakcinācijas sertifikāti, Veselības ministra padomnieks Kaspars Bērziņš un Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis Operatīvās vadības grupas (OVG) sēdes laikā nerekomendēja šobrīd veikt balstvakcīnu pret Covid – 19.

Jāatgādina, ka daļa skaistumkopšanas nozares speciālisti ir arī ārstniecības personas. Līdz ar to valdības lēmumi turpina mulsināt, proti, kādēļ visās izglītības iestādēs un visās ārstniecības iestādēs strādājošiem arī turpmāk būs spēkā obligāta prasība pēc sadarbspējīga Covid -19 sertifikāta? Kādēļ šo iestāžu darbiniekiem būs jāveic balstvakcīna pret Covid -19, kura absolūti nepasargā no šīs vīrusa infekcijas?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Medicīniski un zinātniski nepamatotā un netaisnīgā prasība pēc Covid – 19 sadarbspējīgiem sertifikātiem atsevišķās nozarēs pilnīgi noteikti nekādi nepasargās ne no jauna Covid -19 vīrusa mutācijas paveida, ne samazinās mirstību , kas jau trešo nedēļu nemainīgi Latviju tur pirmajā vietā Eiropā no Covid -19 mirušo personu ziņā. Mēs tikai varam zaudēt izcilus ārstniecības speciālistus un pedagogus, kuriem būs liegts darbs sadarbspējīga Covid -19 sertifikāta neesamības dēļ.

22.marta Saeimas budžeta komisijas sēdē tika izskatīts valdības plāns iegādāties VĒL jaunas vakcīnas par 11,5 miljoniem eiro un Veselības ministrijai (VM) finansējumu 8,34 miljonu eiro apmērā, lai segtu izdevumus saistībā ar Covid-19 testēšanas politikas mērķu sasniegšanu par pagājušo (2021.gadu) gadu no budžeta neparedzētiem gadījumiem.

Kas patiesibā notiek? Tātad pagājušā gada reālie izdevumi tiek segti no šī gada budžeta? Situācijā, kad Latvijas valsts iedzīvotāji dzīvo absolūtā neziņā par savu drošību jebkurā tās izpausmē – civilajā, ekonomiskajā, veselības aizsardzībā… Situācijā, kad līdz jūlija beigām derīguma termiņš beigsies 978 tūkstošiem jau iegādātu vakcīnu, par kurām samaksājuši ir Latvijas valsts nodokļu maksātāji un situācijā, kad šobrīd vakcinācija Latvijā tiek uzturēta tikai mākslīgi – ar obligātu prasību atsevišķās nozarēs, ja strādājošie vēlas saglabāt darbavietas, tātad ar draudiem zaudēt iztikas līdzekļus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Turklāt joprojām tiks zaudēti milzu līdzekļi, kas prioritāri šobrīd būtu jānovirza valsts aizsardzības stiprināšanai, civilajai aizsardzībai, valsts rezervju veidošanai, valsts iedzīvotāju veselības aprūpei, kā arī cenu kāpuma kompensēšanai valsts iedzīvotājiem, kā to ir darījušas citas Eiropas valstis, kuras pilsoņu labklājības līmenis ir krietni vien augstāks…

Tā rodas retorisks jautājums – vai Latvijā reizē ar Vakcinācijas biroju izveidota arī dubultstandartu zeme? Bet varbūt tā vienkārši beidzot ir legalizēta dubultmorāles sistēma?

Es aicinu šobrīd pie varas esošo valdību tūlīt un tagad izbeigt šķirot un diskriminēt Latvijas cilvēkus un atcelt jebkādus epidemioloģiskos ierobežojumus visiem – neatkarīgi no nodarbošanās, tautības vai vakcinācijas fakta. Izbeigt līdzekļu izšķērdēšanu savtīgu nolūku un esošās medicīnas sistēmas nespējas vārdā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aicinu beidzot uzsākt darbu Latvijas valsts, Latvijas iedzīvotāju labā un izbeigt slēpties aiz skaļiem un demagoģiskiem paziņojumiem. Varbūt tā ir pēdējā iespēja – jums un mums. Savu neprasmi strādāt un cinisko attieksmi pret cilvēkiem, kuri jums bijuši spiesti dāvāt savu balsi, lai jūs iegūtu mandātu, jau esat pierādījuši.

Ir nožēlojami, ka valdība zemē ar nemitīgi sarūkošu iedzīvotāju skaitu izmanto citas valsts kara posta aizsegu, lai izvairītos no atbildības un slēptu savas neveiksmes, kļūdas, neizdarības un nespēju vadīt jebkādu krīzi.”

LSSA jau vairākkārt ir pieprasījusi veselības ministra Daniela Pavļuta demisiju – 2021. gada 26.oktobrī atbalstīja Ārstu biedrības pieprasīto Veselības ministra demisiju. Savukārt 2022.gada janvārī LSSA kopā ar desmit Latvijas tūrisma, viesu izmitināšanas un ēdināšanas, skaistumkopšanas un sporta nozares asociācijām atkārtoti pieprasīja finanšu ministra Jāņa Reira un veselības ministra D. Pavļuta demisiju.

Sabīne Ulberte, Latvijas Skaistumkopšanas speciālistu asociācijas (LSSA) valdes priekšsēdētāja

Foto: Slimību profilakses un kontroles centrs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Komentāri (3)

  1. skaistumkopšana, retā amatniecība (visādi koka sūdiņi, bišu vaska sveces, mājamatnieku bižutērija, visādi dīvaini pārtikas produkti – gliemju pastētes, pārsaldinātas zaptes, kapakmeņi utt., utjpr.) un dažādas citas līdz šim pārvērtētas nozares ar šābrīža un nākotnē paredzamo cenu celšanos pamata precēm, kļūs ļoooti mazsvarīgas lielai daļai plebeju.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.