Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Zemgales veselības centrs: “Saskatāma politiska ieinteresētība pēkšņi mainīt kapitālsabiedrības pārvaldību”

Viena no modernākajām medicīnas iestādēm Zemgalē – SIA “Zemgales veselības centrs” (ZVC) pašlaik saskaras ar plašsaziņas līdzekļos piesauktu aizdomu ēnu par tās valdes locekļu nesaimniecisku rīcību un it kā negodprātīgu darba ētiku, kas raisījis ne vien neizpratni veselības centra kolektīvā, bet arī prasa paskaidrojumus un valdes pārstāvju atbildes reakciju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

SIA “Zemgales veselības centrs”, kas līdz šim kalpojis sabiedriskiem mērķiem un publiski var pamatot savu saimniecisko rīcību, turklāt pierādījis sevi kā plaukstošu uzņēmumu, uz kvalitāti vērstu attīstību un godprātīgu ilgtermiņa profesionālo darbību, vērš uzmanību, ka, atsaucoties uz pagājušajā nedēļā Jelgavas novada domes deputātu izteikumiem publiskajā telpā un rosināto Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja uzsākto resorisko pārbaudi, piedzīvo nepierādītas un nomelnojošas informācijas izplatīšanu, kas vienlaikus gan apdraud iestādes reputāciju, gan rada aizdomas par politiskās ietekmes spiedienu un, iespējams, zināmu politisko ieinteresētību ietekmēt tālāko medicīnas centra darbību.

“Pagājušajā nedēļā valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību darbību uzraugošā institūcija plašsaziņas līdzekļiem paudusi, ka SIA “Zemgales veselības centra” darbībā ir pirmsšķietami atzīti būtiski pārkāpumi. Attiecīgi – Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ir sācis resorisko pārbaudi, kam, protams, mēs pilnā mērā ļaujamies un atvēlam, uzticam visu dokumentu, līgumu un saistību analīzi.

Vien jāatzīmē, ka resoriskā pārbaude varēja noritēt bez publiskiem un reputāciju aizskarošiem paziņojumiem, ņemot vērā, ka jau gadiem SIA “Zemgales veselības centrs” saskaņā ar likumu sniedz gan pārskatus, ziņojumus, gan visu nepieciešamo dokumentāciju visām valsts un pašvaldības institūcijām, kas uzrauga kapitālsabiedrības. Tātad, no visām pusēm esam līdz šim gan uzraudzīti, gan paši veicinājuši caurspīdīgu procesu analīzi. Izbrīnu raisa atsevišķu politisko personāliju kaismīgās retorikas slēptie motīvi nekavējoties, ar plašsaziņas līdzekļu starpniecību, bez pierādījumiem izteikt savus pieņēmumus par ZVC valdes locekļiem, kas it kā “guvuši ievērojamus ienākumus, kuru likumība ir vērtējama”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāatzīmē, ka kopš 2009. gada, kad pēc Jelgavas rajona pašvaldības reorganizācijas, par sabiedrības kapitāla daļu īpašnieci kļuva arī Ozolnieku novada pašvaldība, daļa deputātu, kas pašlaik Jelgavas novada domē pēkšņi sāk apšaubīt “Zemgales veselības centra” darbības likumību vai saimnieciskumu, vistiešākajā mērā bijuši informēti un klātesoši balsojumos Ozolnieku novada domes sastāvā”, komentē SIA “Zemgales veselības centrs” valdes loceklis Gundars Prolis.

Pašlaik SIA “Zemgales veselības centrs” kapitāldaļu samērs ir 88,19 % – Jelgavas novada pašvaldībai piederošas un 11,80 % – pilnsabiedrībai “Kapitāla pārvaldes sistēmas”. Kopš 2003. gada – SIA “Zemgales veselības centrs”, pateicoties stratēģiskam investīciju, projektu līdzekļu un apsaimniekošanas plānam, ir pakāpeniski kāpinājis neto apgrozījumu, investējis jaunās tehnoloģijās, modernās medicīnas ierīcēs, ambulatorās un sekundārās aprūpes, dienas stacionāra arvien kvalitatīvākos pakalpojumos. Tā galvenā vizītkarte ir pieredzējuši ārsti un jaunākās tehnoloģijas, kas pacientam nodrošina kvalitatīvu un daudzpusīgu medicīnisko aprūpi.

“No teju maksātnespējīga uzņēmuma tas pamazām kļuvis par modernāko daudzprofilu ambulatoro medicīnas iestādi Zemgalē un vairākkārt saņēmis dažāda veida atzinības un apbalvojumus – gan kā pacientiem draudzīgākā medicīnas iestāde, gan pieejamības ziņā ērtākā, galu galā uzraugošo institūciju vērtējumā – kā modernākā. Uzņēmums saņēmis atpazīstamības zīmi, kas apliecina, ka tā vērtības ir balstītas uz godprātīgu nodokļu nomaksu, tādējādi paaugstinot uzņēmuma reputāciju. Finansiālo iespēju robežās papildus likumos noteiktajām sociālajām garantijām uzņēmums veic dažādus pasākumus darbinieku sociālo garantiju paplašināšanai”, papildina G. Prolis, turpinot: “salīdzinot ar 2003. gadu iestādes apgrozāmo līdzekļu apjoms ir pieaudzis vairāk kā 10 reizes – no 72 078 eiro līdz 848 757 eiro. Uzņēmuma peļņa visā koncesijas darbības laikā, kas uz 2022. gada 30 septembri pēc fakta ir 1 407 692 eiro, nav tikusi sadalīta, bet gan uzkrāta. Arī tas ir tas labums pašvaldībai, ko atsevišķi deputāti sakās neredzam. Lai arī uzņēmums finansiāli ir strādājis ļoti veiksmīgi, uzkrājot ievērojamu peļņu, pašvaldības līdzdalības mērķis uzņēmumā nevar būt peļņas gūšana, bet sabiedrībai nozīmīgu pakalpojumu sniegšana, ko uzņēmums arī īsteno.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

SIA “Zemgales veselības centrs”, kategoriski noraidot jebkādus pārmetumus par nesaimniecisku rīcību vai atspēkojot kritiskas piezīmes par apšaubāmu labumu pašvaldībai, informē, ka ne tikai pagājušajos gados jau investētais un realizētais, bet arī vēl plānotais un jau investīcijās paredzētais, ir būtisks iestādes darbības kapacitātes rādītājs. Tieši sabiedrības interesēs ir to plānu realizācija, kas paredz tuvākajā nākotnē būtiski paplašināt un uzlabot SIA “Zemgales veselības centra” sniedzamo pakalpojumu klāstu, līdz ar jaunbūves daļu palielinot platības un uzlabojot funkcionālās telpu grupas.

Līdzšinējās saimniecības ēkas vietā ap esošo iekšpagalmu ir plānots izbūvēt jaunu 4-stāvīgu ēku, plānojot darbus trīs būvniecības kārtās. Jaunās telpas ļaus papildināt iestādes darbu ar fizioterapijas un sieviešu veselības centru, ūdens terapijas un estētiskās dermatoloģijas pakalpojumiem, ērtākiem risinājumiem ģimenes ārstu kabinetiem. Investīciju projekta ietvaros plānots izbūvēt pazemes autostāvvietu un baseinu. Lai īstenotu minētās ieceres, SIA “Zemgales veselības centrs” paredz virkni secīgu darbību ari vērienīgā attīstības projekta kontrolei, sagaidot, ka tieši uzraugošās institūcijas būs kompetenti sadarbības partneri iespējami efektīvākai uzņēmuma darbībai.

“Pašlaik “mestā ēna” uz SIA ”Zemgales veselības centrs” vadības politiku man nav saprotama, jo šo gadu laikā ar savu darbu esmu apliecinājis godprātīgu attieksmi un centienus uzņēmuma izaugsmei, maksimāli pārskatāmi un saskaņoti sadarbojoties ar visām iestādēm, kas atbilstoši likumam ir kapitālsabiedrību kontrolējošas vai regulējošas. Neizprotu, kā konkrēto politisko spēku pārstāvji var publiski paust paziņojumus, ka nesaprot, nezin vai apšauba koncesijas līguma darbības nosacījumus, vai nesaprotami interpretē dažādus faktus kapitālsabiedrības darbībā, ja vairāku gadu laikā viņi tieši bijuši informēti un pat balsojuši par attiecīgajiem lēmumiem, galu galā varēja noskaidrot nezināmo. Ar nožēlu jāsecina, ka iestādes pārvaldība, kas visus šos gadus ritējusi labā savstarpējā simbiozē ar pašvaldību, pēkšņi tiek nepamatoti aptraipīta”, piebilst G.Prolis, norādot, ka “kamēr vien Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs veic resorisko pārbaudi, uzskatu, ka SIA “”Zemgales veselības centrs” nevar publiski nākt klajā ar faktiem vai iesaistīties ar savu viedokli politiskajā retorikā, kur acīmredzot spēku samērs ir par labu ieinteresētībai veidot cita veida pārvaldību kapitālsabiedrībai”.

Foto: no arhīva

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.