Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom giriş casibom bahsegel jojobet

Jelgavas zinātnieki kopā ar partneriem veido inovatīvu ēdamu siera apvalku

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU) sadarbībā ar trīs starptautiskajiem partneriem strādā pie inovatīva un dabai draudzīga risinājuma – siera ēdamā apvalka izstrādnes. Šis ir viens no plašā LBTU projektu klāsta pārtikas tehnoloģiju jomā, informē augstākā mācību iestāde savā mājaslapā LLU.LV.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Projektā sākotnēji analizēti dažādi iepakojuma materiāli, tad eksperimentāli atlasīti un testēti seši piemērotākie biodegradējamie “Gouda” tipa siera iepakojuma  materiāli ar dažādu biezumu, mitruma un gāzu barjerīpašībām. Paralēli tika strādāts arī pie dažādām ēdamo apvalku receptūrām. Siera nogatavināšanas laikā pēc 15, 30 un 45 dienām veikta siera sensorā vērtēšana un testēta siera kvalitāte, tostarp siera krāsa, struktūra, ūdens aktivitāte, pH, aromāta izmaiņas un mikrobioloģiskie parametri. Projekta ietvaros analizēta gan ēdamā pārklājuma, gan bioloģiski noārdāmā iepakojuma kombinēšanas ietekme uz tradicionālā un probiotiskā siera drošību un kvalitāti uzglabāšanas laikā, jo kā zināms, biodegradējamie iepakojumi bez kombinācijas ar ēdamo apvalku nespēj nodrošināt siera kvalitātes saglabāšanu nogatavināšanas un uzglabāšanas laikā.

Projekta vadītāja un LBTU vadošā pētniece Sandra Muižniece-Brasava uzsver: “Šis biotehnoloģiju projekts ir starpdisciplinārs, kas meklē veidu, kā taupīt resursus, samazināt vides piesārņojumu, aizstājot ražošanas (siera nogatavināšanas) procesā izmantoto nepārstrādājamo daudzslāņu iepakojumu ar biodegradējamu iepakojumu. Vienlaikus  projekta komanda meklē veidu, kā panākt drošu un ilgtspējīgu  risinājumu  siera  kvalitātes saglabāšanai arī pēc nogatavināšanas, to izplatot tirdzniecības vietās, lai piedāvātu cilvēkiem veselīgu un dabai draudzīgi iepakotu pārtiku.”

LBTU, Norvēģijas pārtikas pētniecības institūta (Nofima), Igaunijas Biokompetences centra (BioCC) un Lietuvas Veselības zinātņu universitātes (Lithuanian University of Health Sciences), kas ir projekta iesniedzēja, īstenotā projekta “Ēdamais apvalks no (skābo) sūkalu proteīna un bioloģiski aktīviem savienojumiem, un dabai draudzīgs vai biodegradējams iepakojums probiotiskā siera uzglabāšanai” (LT08-2-LMT-K-01-046)(EEZ7) mērķis ir izstrādāt ēdamu pārklājumu sieram no šķidro (skābo) sūkalu olbaltumvielu koncentrāta un bioloģiski aktīviem savienojumiem, kas tiek iepakots bioloģiski noārdāmā iepakojumā, lai pagarinātu glabāšanas laiku un uzlabotu probiotiskā siera  funkcionalitāti (Biocoat).

Foto: llu.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.